Popularne

Artykuł

Dom

Lampy z abażurem – powrót trendu sprzed lat

Lampy z abażurem – powrót trendu sprzed lat

Oświetlenie w domowych wnętrzach musi łączyć najwyższą funkcjonalność z ciekawą estetyką. W końcu lampy zaliczają się do kluczowych elementów każdej aranżacji. Producenci wychodzą nieustannie naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, dostarczając licznych mocno zróżnicowanych propozycji. Jednym z ciekawszych trendów ostatnich lat są stylowe lampy z abażurami, które ponownie zjednały sobie serca dekoratorów wnętrz i osób prywatnych. Co je wyróżnia oraz kiedy warto się na nie zdecydować? O tym napiszemy poniżej.

Lampy z abażurem nie tylko w babcinym stylu

Lampy z abażurem to nie wymysł współczesności. Tego typu produkty stosowano od lat w rozmaitych aranżacjach wnętrz. Przede wszystkim kojarzą się jednak z przestrzeniami babcinych salonów – ciepłych, przytulnych i wypełnionych rozmaitymi bibelotami.

Lampy z tekstylną osłoną żarówki stanowiły także obowiązkowe wyposażenie wielu wnętrz z końca XX wieku, stając się znakiem rozpoznawczym tak zwanego stylu PRL.

Obecnie powraca moda na retro aranżacje. Stąd tego typu produkty ponownie wracają do łask w przestrzeniach mieszkalnych. Z drugiej strony projektanci lamp dostrzegli też nowy potencjał w abażurach. W sklepach takich, jak choćby Lampy.it, można znaleźć szeroki wybór nowoczesnych produktów oświetleniowych właśnie z taką osłoną, na przykład w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Trafiają się również produkty z subtelnych, dekoracyjnych tkanin, które idealnie wpisują się w aranżacje glamour.

Jaka lampa może mieć abażur?

Abażury to jeden z rodzajów osłon na źródła światła do lamp. Najczęściej kojarzy się je z okazałymi lampami stojącymi (podłogowymi i stołowymi). Wykorzystuje się je jednak chętnie przy większości innych popularnych produktów oświetleniowych.

Można zatem spotkać w wersji z abażurem:

  • lampy wiszące,
  • lampy sufitowe,
  • kinkiety.

Abażury miewają rozmaite kształty. Wykonuje się je z tkanin w wielu wzorach i kolorach. Tak duże zróżnicowanie dostępnych opraw sprawia, że bez większego trudu można zaplanować jednorodny i praktyczny system oświetleniowy do każdego pomieszczenia.

Lampy z abażurem – dlaczego warto postawić na takie produkty?

Czym wyróżniają się nowoczesne lampy z abażurami? Łączą tradycyjny design z najnowszymi technologiami. Tego typu produkty współpracują z energooszczędnymi źródłami światła LED. Można je również włączyć do systemu smart oświetlenia.

Lampy z abażurami to przede wszystkim idealne rozwiązanie do przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej. Dlaczego? Półprzezroczyste tkaniny osłaniają żarówkę oraz przyjemnie rozpraszają światło. Tworzy się dzięki temu przytulne wnętrze, sprzyjające wyciszeniu lub regeneracji sił. Warto też zastosować je jako delikatne oświetlenie boczne na przykład do przedpokojów i na klatki schodowe. Nie podrażniają wzroku, a także zapewniają wystarczającą ilość światła do bezpiecznego przemieszczania się.

Można więc rzec, że lampy z abażurem to produkty niezmiernie praktyczne i estetyczne, które sprawdzają się w większości modnych, domowych wnętrz.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *