Popularne

Artykuł

Dom

Loggia a balkon – podstawowe różnice, o których warto wiedzieć

Loggia a balkon – podstawowe różnice, o których warto wiedzieć

Loggia a balkon to często mylone ze sobą pojęcia, o których warto dowiedzieć się nieco więcej. Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, jakie istnieją pomiędzy nimi różnice i w jaki sposób zaaranżować loggię oraz balkon. Można z nich urządzić dodatkową przestrzeń do spotykania się ze swoją rodziną lub znajomymi. Nie zawsze musi to oznaczać miejsca, w którym będziemy przechowywać niepotrzebne akcesoria i gadżety. W niektórych przypadkach przyda się oczywiście wsparcie projektantów wnętrz, tak aby wdrożyć w życie niebanalne inspiracje i projekty.

Loggia – co to konkretnie jest?

loggiaNie każdy wie jak podejść do kwestii loggia a balkon. Dla mniej doświadczonych osób nie jest to łatwe, dlatego warto zastanowić się nad tym, czym konkretnie jest loggia. To część budynku o charakterze otwartym, która pozostaje jednak w strukturze całego budynku. Loggia musi być dodatkowo osłonięta przez ściany boczne oraz mieć zadaszenie. Istotną informacją dla zainteresowanych osób jest to, że loggia będzie się liczyć do metrażu naszego mieszkania. Balkon nie zawsze jest brany pod uwagę w takich wyliczeniach. Taka wiedza może się nam przydać np. wtedy, gdy będziemy chcieli wynająć mieszkanie innej osobie lub też poszukać go dla siebie. Balkony wykraczają poza ściany zewnętrzne. Musimy mieć to na uwadze, gdy będziemy się zastanawiać nad tym, jakie są różnice pomiędzy loggią a balkonem.

Loggia a balkon – plusy i minusy. Co okaże się lepszym rozwiązaniem?

Zastanawiając się nad loggiami a balkonami mamy do wyboru zupełnie dwie różne propozycje. Oczywiście każda z nich ma swoje plusy i minusy. Loggia przekona nas do siebie:

  • oryginalnością,
  • możliwością przeszklenia i małą podatnością na szkodliwe czynniki atmosferyczne,
  • możliwością uprawiania ziół i ogrodów zimowych.

Wadą jest to, że boczne ściany mogą nam nieco ograniczać dostępną przestrzeń. Nie każdy zna się na przeprowadzaniu takich aranżacji, więc zdecydowanie lepszym pomysłem jest zaangażowanie w to doświadczonych projektantów wnętrz.

przykład aranżacji loggia

Balkony również mają swoich zwolenników, choć może nie prezentują się tak estetycznie i niebanalnie. Do ich największych zalet zaliczymy z pewnością:

  • możliwość sezonowego uprawiania ogrodu,
  • duże możliwości związane z przechowywaniem rzeczy, np. rowerów i niepotrzebnych akcesoriów,
  • dodatkową przestrzeń do wspólnego biesiadowania ze znajomymi.

Warto zwrócić uwagę na nieco słabsze strony balkonów, a konkretniej na to, że w okresie zimowym nie będziemy z niego korzystać. To niemożliwe podczas opadów deszczu oraz śniegu, ponieważ nie niesie to za sobą żadnej przyjemności. Poza tym musimy uważać na to, co konkretnie na nich przechowujemy, gdyż nasze zaniedbanie może doprowadzić do tego, że dana rzecz się uszkodzi.

Loggia a balkon – na jakie style aranżacyjne postawić?

Różnice pomiędzy loggiami a balkonami są łatwo zauważalne, jednak zastanówmy się nad tym, na jakie konkretnie style aranżacyjne postawić w przypadku obu tych rozwiązań. Chodzi tutaj o zastosowanie stylu urban jungle, który bazuje na tropikalnej roślinności. Przypada to do gustu nie tylko domownikom, ale też przechodniom. Ponadto balkony bardzo cenią sobie styl skandynawski, toskański i minimalistyczny. Oczywiście w porze letniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć na nich liczne roślinki. W ten sposób dostępna przestrzeń jest sukcesywnie wypełniania i wpływa korzystnie na nasz nastrój.

Loggia może być zaaranżowana na styl eklektyczny, a więc powinniśmy bazować na różnych elementach, które finalnie stworzą spójną całość. Elementy retro mogą być łączone z industrialnym chłodem lub nowoczesnym pięknem i ciepłem. Nic dziwnego, że podczas realizowania tego typu prac przyda nam się pomoc z zewnątrz, a konkretniej płynąca od architektów wnętrz.

przykładowa loggia

Loggia a balkon – kilka słów podsumowania

Nie każdy wie, że loggia a balkon to dwie różne możliwości, na które możemy sobie pozwolić w naszych mieszkaniach. Loggia daje nam nieograniczone możliwości i jest wykorzystywana praktycznie przez cały rok. W tym przypadku nie musimy obawiać się niekorzystnych warunków pogodowych, a więc np. obfitych opadów deszczu. Loggia powinna być aranżowana na styl eklektyczny lub też urban jungle. Mogą w niej dominować pastele lub też chłodne odcienie. Wszystko zależy od tego, w jakim klimacie poczujemy się najlepiej.

Balkony sprzyjają właścicielom, którzy skupiają się na sezonowym uprawianiu ogrodów i chcą zapraszać do siebie swoich znajomych. Na balkonie można się skutecznie odprężyć i posiedzieć w pełnym słońcu wraz z najbliższym osobami. Jeśli chodzi o polecane style aranżacyjne w tym przypadku powinniśmy wybrać styl urban jungle lub skandynawski. Balkon to również dodatkowe miejsce na przechowywanie różnych rzeczy, np. rowerów, z których od dłuższego czasu nie korzystamy. Podstawową różnicą między loggiami a balkonami jest to, że loggia pozostaje w strukturze budynku, natomiast balkon znajduje się poza ścianami zewnętrznymi i odstaje.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *