Popularne

Artykuł

Dom

Lustro w małym salonie – idealne rozwiązanie na optyczne powiększenie wnętrza

Lustro w małym salonie – idealne rozwiązanie na optyczne powiększenie wnętrza

Mały metraż to jeden z najczęstszych problemów, z którym na co dzień musi borykać się wielu z nas. Nieduża przestrzeń wcale nie oznacza jednak, że jej wystrój nie może być piękny i praktyczny równocześnie. Zwłaszcza jeśli sięgniesz po kilka prostych, a przede wszystkim skutecznych trików… Jednym z nich są lustra do salonu – sprawdź, jak możesz je wykorzystać, aby wnętrze sprawiało wrażenie nieco większego niż w rzeczywistości jest.

Lustra do salonu: wiszące czy stojące?

Choć lustra stojące bywają niezwykle efektowne, w niedużych pomieszczeniach lepiej byłoby jednak ich unikać – wiszące lustra do salonu, zwłaszcza takiego, który w kwestii metrażu nie powala na kolana, to znacznie lepsze rozwiązanie. Małe wnętrza nie lubią dużego nagromadzenia przedmiotów – nadmiar może sprawić, że nieduża przestrzeń nie tylko będzie sprawiać wrażenie chaotycznej i zagraconej, ale i optycznie wyda się jeszcze mniejsza. Zamiast zatem stawiać na podłodze zbyt dużo mebli i innych elementów wystroju, warto choć trochę przenieść punkt ciężkości na ścianę.

Pamiętaj też o zasadzie właściwych proporcji – to nie bez powodu jedna z kluczowych zasad aranżacji wnętrz, którą zdecydowanie warto kierować się w trakcie planowania wystroju swojego domu. Jak już ustaliliśmy powyżej – zbyt dużo mebli i dodatków w małym wnętrzu optycznie pomniejszy przestrzeń. To jednak nie wszystko – warto mieć uwadze, że wszystkie elementy składające się na wystrój danego wnętrza, powinny być także dopasowane rozmiarem względem siebie nawzajem. Lustro stojące, z uwagi na swoje dość pokaźne rozmiary, może tylko niepotrzebnie zakłócić proporcje i zdominować resztę wystroju.

Jedno duże czy kilka mniejszych?

Fani klasycznych klimatów zapewne nie będą mieć w tej kwestii żadnych wątpliwości – duże lustro wiszące nad sofą lub komodą w zupełności wystarczy. Jeśli jednak lubisz nieco bardziej nowoczesne aranżacje wnętrz, warto zastanowić się nad ścienną kompozycją składającą się z kilku mniejszych luster, nawet takich o różnych kształtach, zawieszonych na różnych wysokościach. I tutaj znowu kłania się zasada właściwych proporcji – na co szczególnie warto zwrócić uwagę? Jeśli lustra mają być zawieszone na ścianie, przy której ustawiona jest sofa lub komoda, dostosuj wielkość lustra do rozmiaru mebli – lustro nie powinno być mniejsze niż ½ a nawet 2/3 długości siedziska sofy lub blatu komody. Tę zasadę warto zastosować zarówno wtedy, jeśli decydujesz się na jedno większe lustro, jak i kompozycję z kilku luster – w tym drugim wariancie zadbaj o to, aby znajdujące się na obu końcach takiej kompozycji lustra, mieściły się we wskazanym powyżej przedziale.

W pionie czy poziomie?

Lustra do salonu to nie tylko spory zastrzyk dekoracyjności i sposób na rozjaśnienie pomieszczenia – dzięki nim możesz też lekko wymodelować problematyczny kształt i  proporcje wnętrza. Nie każdy mieszka w kamienicy czy lofcie z wysokimi sufitami – czasem zdarza się, że nieduża wysokość pomieszczenia pozostawia sporo do życzenia. Jeśli to również twoja zmora, powieś prostokątne lub owalne lustro w pionie. Ten prosty zabieg sprawi, że optycznie wnętrze wyda się nieco wyższe. A co jeśli pomieszczenie jest długie i/lub wąskie? W tej sytuacji warto powiesić lustro w poziomie – takie ustawienie optycznie doda wnętrzu głębi, sprawiając, że pokój będzie wydawał się nieco szerszy.

Gdzie powiesić lustro w salonie?

Jeśli zależy ci na tym, aby lustra do salonu możliwie najlepiej spełniały swoją rolę, powinieneś pamiętać o ustawieniu ich we właściwym miejscu. Odpowiednie miejsce to w tym wypadku przede wszystkim takie, gdzie dostęp do światła nie będzie nadmiernie ograniczony. Najlepiej sprawdza się zawieszenie lustra na ścianie znajdującej się naprzeciw okna. Ten wariant, z różnych względów, nie zawsze jest jednak możliwy – co w takiej sytuacji? Spokojnie, jedna ze ścian przyległych do ściany z oknami również będzie odpowiednia, jednak pod pewnym warunkiem – lustro musi znaleźć się w takim miejscu, aby znajdujące się obok niego meble nie blokowały dostępu światła do lustrzanej tafli. Przykładowo: jeśli najbliżej okna będzie znajdować się wysoki regał lub wysoka i dość głęboka szafa, a dopiero w następnej kolejności lustro, szanse na to, że światło będzie odbijać się w lustrze, są znikome.

Najmodniejsze lustra do salonu – te modele są na topie

Zastanawiasz się, jakie lustro do salonu wybrać? Oto kilka modnych trendów, które obecnie cieszą się największą popularnością i zainteresowaniem. To już kolejny sezon, gdy na topie pozostają naturalne materiały, zwłaszcza plecionki. W ten trend idealnie wpisują się lustra w rattanowych lub bambusowych ramach, w szczególności szalenie modne lustra „słoneczka”. Na fali popularności pełnego luzu i swobody stylu boho, sporym zainteresowaniem cieszą się również okrągłe lustra z frędzlami zdobiącymi ramy. A może lustra do salonu w ramach pokrytych welurem? Plusze niezmiennie cieszą się ogromną popularnością, nie tylko w kontekście tapicerek sof, foteli czy krzeseł. Preferujesz nieco bardziej minimalistyczne klimaty? W takim razie strzałem w dziesiątkę mogą okazać się proste lustra w metalowych ramach na łańcuszku – dostępne w różnych kształtach, najczęściej w wykończeniu czarnym, złotym bądź mosiężnym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *