Jak znaleźć na rynku mieszkaniowym ofertę w sam raz dla siebie? Z pewnością warto rozważać różne opcje. Jedną z nich są nowe mieszkania w stanie deweloperskim. Dla nabywców może to być ciekawa okazja do tego, by swoje lokum zaaranżować według własnego uznania.
Z pewnością mieszkania deweloperskie mają wiele zalet, ale czy zawsze je dostrzegamy? Dla wielu osób może to być lepsza oferta, niż lokal wykończony pod klucz. Chodzi nie tylko o bardziej przystępną cenę, ale i o możliwość wykończenia wnętrza w atrakcyjny dla siebie sposób. Co jeszcze warto wiedzieć o mieszkaniach deweloperskich?
Spis treści
Domy na sprzedaż. Co oznacza stan deweloperski?
Mieszkania i domy na sprzedaż mogą występować w bardzo różnych standardach. Niektóre z nich pochodzą z rynku wtórnego, inne są nowe. Wśród ostatnich można się spotkać z nieruchomościami wykończonymi pod klucz, czyli będącymi w stanie pozwalającym na wprowadzenie się. Co w takim przypadku oznacza stan deweloperski?
Okazuje się, że nie ma prawnej definicji takiego stanu rzeczy jeśli chodzi o lokale przeznaczone na sprzedaż. Zwyczajowo uznaje się jednak, że lokal w stanie deweloperskim to taki, który jest gotowy do wykończenia. Finalne prace wykonuje nabywca. Zastaje on zwykle w takim lokalu:
- rozprowadzone instalacje;
- ukończone wylewki i tynki;
- zainstalowane parapety;
- obsadzone drzwi wejściowe;
- zamontowane kaloryfery.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że brak jasnego doprecyzowania zakresu prac składających się na stan deweloperski może prowadzić do nieporozumień. Przy rozpatrywaniu poszczególnych ofert warto więc drobiazgowo ustalić to, co ma się składać właśnie na tak wykończone mieszkanie. Niekiedy zresztą są to zmiany korzystne dla klienta. Czasami przecież poprzez stan deweloperski rozumie się również obsadzenie drzwi wewnętrznych lub jednokrotne malowanie ścian.
Nowe mieszkania deweloperskie. Czemu warto na nie stawiać?
Czemu nowe mieszkania deweloperskie mogą być bardzo kuszące na współczesnym rynku nieruchomości? Jedną z korzyści wabiących nabywców jest niższy koszt takiego lokalu. Często różnice są znaczne, chociaż niekorzystnie na ostateczny bilans inwestycji wpływają rosnące ceny materiałów wykończeniowych i robocizny. Wiele osób decyduje się jednak przeprowadzić prace wykończeniowe na własną rękę.
Kolejną zaletą nowych mieszkań deweloperskich jest fakt, że można je wykończyć według własnego gustu. Przestrzeń może być również dostosowana do indywidualnych potrzeb, które bywają przecież bardzo różne. Opcja z lokalem wykończonym pod klucz jest nie tylko droższa, ale też dokonanie zmian aranżacji może być trudniejsze od wprowadzenia kompleksowych rozwiązań według własnej wizji.
Z pewnością nowe mieszkanie deweloperskie to opcja dla tych osób, które mogą nieco poczekać ze wprowadzeniem się. Wykończenie wnętrz może potrwać kilka tygodni lub miesięcy. W sytuacji, gdy zmiana mieszkania nie jest sprawą pilną, będzie dość dużo czasu na powolne wykończenie wnętrza tak, by było piękne i funkcjonalne.
Podobne artykuły
Ile kosztuje toaleta myjąca? Poznaj ceny tego rozwiązania
Jeśli rozważasz zakup toalety myjącej, pierwsze pytanie, jakie sobie zadajesz, to prawdopodobnie – ile to kosztuje? I słusznie. Różnice w…
Jaki kolor pościeli wybrać? Co sprawdzi się najlepiej w Twojej sypialni?
Wybór odpowiedniej pościeli to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Kolor pościeli wpływa na nasze samopoczucie, jakość snu i ogólną…
Okapy podszafkowe do zabudowy czy nowoczesne okapy CIARKO – sprawdź, które rozwiązanie lepiej pasuje do Twojej kuchni
W nowoczesnych kuchniach estetyka idzie w parze z funkcjonalnością. Coraz częściej od sprzętów AGD oczekuje się nie tylko wysokiej wydajności,…
Drzwi ukryte i kolorowe klamki – nowoczesne trendy nadające wnętrzom wyjątkowe wykończenie
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wskazują jasno: coraz większą rolę odgrywają detale, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Minimalizm nadal króluje…
Drzwi wewnątrzklatkowe z ościeżnicą – czy warto zainwestować w solidne rozwiązanie do mieszkania?
Bezpieczeństwo i komfort domowników to dziś jeden z najważniejszych priorytetów w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku lokali w budynkach wielorodzinnych szczególną…
Kuchnia w stylu „eko-luksus” – jak połączyć zrównoważony design z elegancją?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą, ale jednocześnie nie rezygnować z komfortu i piękna…
Nietypowe lustro do przedpokoju – jakie wybrać?
Lustro to nie tylko funkcjonalny element każdego przedpokoju, ale także ważny detal aranżacyjny, który może wpłynąć na całkowity odbiór wnętrza….
Zieleń w biurze – jak ogrody wertykalne, ściany z mchu i rośliny stabilizowane odmieniają przestrzeń pracy
Zieleń to nie tylko dekoracja – to narzędzie wspierające komfort, zdrowie i efektywność. Coraz więcej nowoczesnych przestrzeni biurowych sięga po…
Tapety sensoryczne dla przedszkolaka – pomysł na wspomaganie rozwoju dziecka przez wyjątkową aranżację wnętrza
Tapety sensoryczne to innowacyjne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach przestrzeni – dzieciach w wieku przedszkolnym….
Żyrandole – eleganckie i funkcjonalne
Żyrandole pełnią ważną funkcję w aranżacji wnętrz, łącząc estetykę z funkcjonalnością. To nie tylko źródła światła, ale również elementy dekoracyjne,…