Popularne

Artykuł

Dom

Mieszkanie bezczynszowe – najważniejsze sekrety

Mieszkanie bezczynszowe – najważniejsze sekrety

Mieszkanie bezczynszowe to jeden z najciekawszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. Jesteśmy nimi zainteresowani głównie z tego względu, iż nie trzeba w nich płacić czynszu. Nie wszystko jest w tej sytuacji usłane różami. Musimy mieć świadomość tego, że nawet takie mieszkania posiadają swoje minusy. Warto dowiedzieć się o niech absolutnie wszystkiego, aby mieć pewność, iż nasza decyzja jest trafiona. Mieszkania bezczynszowe są doceniane zwłaszcza przez osoby nieco bardziej oszczędne, które chcą zapewnić sobie komfortowe warunki mieszkaniowe, a jednocześnie nie chcą wydawać na nieruchomość niewyobrażalnych pieniędzy.

Mieszkania bezczynszowe – podstawowe informacje dla kupujących

Mieszkanie bezczynszowe to nic innego, jak nieruchomość, w której nie trzeba będzie płacić comiesięcznego czynszu. Jesteśmy zwolnieni z tzw. opłat administracyjnych i więcej pieniędzy pozostaje w naszych kieszeniach. Możemy je spożytkować na dowolnie wybrane cele, np. na zakup nowego samochodu lub też wymarzone wakacje z całą rodziną. W skali roku jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Powinniśmy pamiętać jednak o tym, że każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Przeanalizowanie takich ofert jest sprawą kluczową, ponieważ zbyt pochopne decyzje mogą doprowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji.

bloki we wspólnocie
bloki we wspólnocie mieszkaniowej

Mieszkanie w takich lokalach nie jest całkowicie zwolnione z opłat, ponieważ będziemy musieli opłacać rozmaite media, a więc np.:

  • prąd,
  • gaz,
  • wodę.

Do tego dochodzą opłaty za wywóz śmieci. Największe pieniądze są jednak pobierane na przeprowadzanie regularnych remontów części wspólnych. W mieszkaniach bezczynszowych nie będziemy w stanie tego uniknąć, chociaż należy mieć świadomość tego, że całość takiej inwestycji nie powinna stać na tym samym poziomie, co czynsz. W tego typu lokalach nie istnieje coś takiego jak fundusz remontowy. Powinniśmy mieć to na uwadze wprowadzając się do wybranego mieszkania bez konieczności opłacania czynszu.

opłaty za prąd, gaz, wodę, śmieci, telefon
opłaty za prąd, gaz, wodę, śmieci, telefon

Codzienna troska o części wspólne – nie powinniśmy tego lekceważyć

Najlepszym rozwiązaniem dla osób zainteresowanych mieszkaniami bezczynszowymi jest odkładanie pieniędzy na tzw. „prywatny fundusz remontowy”. Oczywiście może to być indywidualne konto bankowe, jednak takie pieniądze zawsze powinniśmy mieć odłożone na niespodziewaną okazję. Brak funduszu remontowego może być sporym utrudnieniem, ale da się bez tego przeżyć. Dużą przeszkodą może być dla nas za to codzienna troska o części wspólne, czego absolutnie nie możemy zlekceważyć. Chodzi tutaj m.in. o:

  • regularne sprzątanie klatki schodowej,
  • pielęgnację zieleni,
  • odśnieżanie wszelkich dojść i alejek prowadzących do budynku.

Mieszkania bezczynszowe niosą za sobą pewne obowiązki, którym trzeba podołać, jeśli chce się w nich mieszkać przez dłuższy czas i nie narazić się przy tym na żadne kłopoty. Co najważniejsze zawsze można się porozumieć ze swoimi sąsiadami i tym samym ustalić harmonogram działania, tak aby był dopasowany do każdego lokatora. Rozwiązaniem może być profesjonalna ekipa sprzątająca, jednak potrzebna jest do tego jednogłośna zgoda lokatorów. Wiążę się to też z dodatkowymi kosztami.

klatka schodowa w bloku
klatka schodowa w bloku

Dokładne analizy i przewertowanie ofert od deweloperów

Przed wybraniem mieszkania bezczynszowego należy przeprowadzić dokładne analizy, mając na uwadze m.in. czystość budynku (jeśli jest zaniedbany oznacza to dla nas, że lokatorzy o niego nie dbają i będziemy mieć z tym problem), stan techniczny budynku (zły stan techniczny niesie za sobą większą ilość remontów) i zamieszkujących budynek sąsiadów (w takich miejscach sąsiedzi muszą się między sobą dogadywać).

Pozbyć się zmartwień możemy przede wszystkim wtedy, gdy zdecydujemy się na mieszkanie bezczynszowe od dewelopera. To gwarancja spokoju oraz pełnego zadowolenia, ponieważ wykonawcy dbają o to, aby budynek był zadbany i nie stwarzał lokatorom żadnych kłopotów. Takie budynki są zasiedlane przez osoby, którym bardzo zależy na tym, aby ich stan techniczny pozostał nienadszarpnięty przez bardzo długi czas.

Mieszkania bezczynszowe – kilka słów podsumowania

Zastanawiając się nad zakupem mieszkania bezczynszowego musimy mieć na uwadze to, że będziemy zwolnieni z regularnego opłacania czynszu, a więc tzw. opłat administracyjnych. Pozostaną nam opłaty za media (gaz, prąd i woda) oraz wywóz śmieci. Oprócz tego w takich budynkach nie ma funduszu remontowego, a więc co jakiś czas będziemy musieli przeznaczyć pewne pieniądze na odnowienie części wspólnych. Ponadto musimy o nie dbać na co dzień, np. o sprzątanie klatki schodowej i odśnieżenie terenu wokół budynku w okresie zimowym. W niektórych przypadkach korzystniejszą opcją jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy sprzątającej, za co lokatorzy będą musieli zapłacić dodatkowe pieniądze. Tym samym pozbędziemy się jednak wielu uciążliwych obowiązków. Potrzebna jest jednogłośna zgoda wszystkich mieszkańców. Kluczem do sukcesu może okazać się wybranie mieszkań bezczynszowych od deweloperów, które są zadbane i nie trzeba obawiać się o to, że co kilka miesięcy w budynkach będzie trzeba przeprowadzać kosztowne remonty.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *