Popularne

Artykuł

Dom

Mieszkanie w spadku – jak przygotować je do sprzedaży?

Mieszkanie w spadku – jak przygotować je do sprzedaży?

Odziedziczenie mieszkania wiąże się z koniecznością dopełnienia określonych formalności w wyznaczonym czasie. Chcąc w prawny sposób zarządzać nieruchomością, konieczne jest potwierdzenie praw do nabycia danego lokalu. Po dopełnieniu wszystkich formalności możliwe jest wynajęcie mieszkania lub jego sprzedaż. Warto zatem wiedzieć, jak wygląda cała procedura oraz jak przygotować nieruchomość do sprzedaży.

Jak wygląda postępowanie spadkowe, dzięki któremu możemy otrzymać nieruchomość w spadku?

Mieszkanie jest jedną z najczęściej dziedziczonych nieruchomości. Jego nabycie może odbyć się na podstawie testamentu bądź ustawy. Chcąc nim zarządzać, konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego. Niezależnie od sposobu nabycia nieruchomości, formalności, których należy dokonać w obu przypadkach, są takie same. W sytuacji, kiedy spadkobierca decyduje się przyjąć spadek, pierwszą czynnością, którą powinien wykonać, jest potwierdzenie praw do nabycia danej nieruchomości. W tym przypadku możliwości są dwie. Pierwsza z nich to złożenie do sądu (właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy), stosownego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd wyda postanowienie, a jego uprawomocnienie jest potwierdzeniem prawa do nieruchomości. Drugą możliwością jest sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Taka procedura wymaga nie tylko stawiennictwa wszystkich spadkobierców, ale także pełnej zgody co do nabycia spadku. W sytuacji, kiedy istnieje spór, jego rozstrzygnięcie konieczne jest na drodze sądowej.

W dalszej kolejności należy zgłosić do właściwego Urzędu Skarbowego, fakt nabycia nieruchomości. Spadkobierca ma na to 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postępowania stwierdzającego nabycie lub też od dnia sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Co ważne, jeżeli otrzymane mieszkanie było własnością osoby bliskiej (np. rodzica), wówczas spadkobierca jest zwolniony z podatku od spadku i darowizn. Jednak musi złożyć stosowną deklarację w US, w ciągu 6 miesięcy. Następną formalnością jest ujawnienie w księgach wieczystych zmiany właściciela nieruchomości. Tutaj konieczne jest złożenie wniosku o wpis prawa własności o nabytym spadku do Sądu Rejonowego, Wydział Ksiąg Wieczystych. Formularz można złożyć osobiście bądź wysłać pocztą.

Pozostają również bardziej przyziemne kwestie związane z nabyciem spadku, do których można zaliczyć np. poinformowanie dostawców mediów o zmianie właściciela mieszkania wraz z podpisaniem nowych umów dotyczących świadczenia usług. Dodatkowo, w sytuacji nabycia własnościowego spółdzielczego prawa do mieszkania, konieczne jest dopełnienie formalności związanych ze zmianą właściciela wobec spółdzielni mieszkaniowej.

Jakie działania powinniśmy podjąć, aby przygotować się do sprzedaży?

Kiedy prawo do nieruchomości zostało formalnie potwierdzone, wówczas możliwa jest sprzedaż mieszkania bądź jego wynajęcie. Jednak w pierwszym przypadku należy pamiętać, że przepisy podatkowe, które weszły w życie w 2019 roku, przewidują, że odziedziczona nieruchomość może być sprzedana bez zapłaty podatku dochodowego. Jednak by tak się stało, musi upłynąć 5 lat od daty nabycia przez spadkodawcę (nie spadkobiercę). Oznacza to, że osoba, która odziedziczyła mieszkanie, może je sprzedać od razu po jego nabyciu, wówczas, gdy spadkodawca nabył daną nieruchomość co najmniej 5 lat przed swoją śmiercią. Jeżeli nabycie nastąpiło przykładowo 2 lata wcześniej, wtedy chcąc uniknąć obowiązkowego podatku, spadkobierca musi się wstrzymać ze sprzedażą przez okres 3 lat.

Jakie są podstawowe czynności, które należy wykonać przed sprzedażą mieszkania?

Chcąc sprzedać nieruchomość, konieczne będzie jej uprzątnięcie. Będzie wiązało się to z wyniesieniem wszystkich śmieci oraz zbędnych przedmiotów czy niedziałających urządzeń. Tutaj warto również sprawdzić stan mebli, ponieważ może się okazać, że nie wszystkie będą nadawały się do komfortowego użytku. Nie należy zapominać także o obiciach krzeseł czy tapicerce zestawów wypoczynkowych. Warto dokładnie sprawdzić wszystkie pomieszczenia, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich zakamarków. W takich miejscach może rozwijać się pleśń bądź mogą być obecne szkodniki, których należy się bezwzględnie pozbyć. Dobrze jest także sprawdzić stan okien wraz z ich szczelnością. Podłogi również są ważne. Jeżeli w mieszkaniu znajduje się parkiet, warto o niego zadbać. Dywany także powinny być dokładnie wyczyszczone.

Część nieruchomości charakteryzuje się swoim specyficznym zapachem, stąd też przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż dobrze jest zdecydować się na profesjonalną dezynfekcję całej powierzchni. Daje to gwarancję pozbycia się wszelkich drobnoustrojów oraz nieprzyjemnych zapachów. Układ przestrzenny oraz jego aranżacja powinna sprawiać wrażenie funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa. Minimalizm jest jak najbardziej wskazany. Zagracone wnętrze nie sprawia dobrego wrażenia. Warto również wyrzucić sztuczne kwiaty czy zbędne dekoracje.

Co ważne, zdarzają się sytuacje, że spadkobierca zmarł w swojej nieruchomości. W takim przypadku konieczna będzie profesjonalna dezynfekcja mieszkania po zgonie. Tutaj nie należy podejmować żadnych działań na własną rękę, ponieważ grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która na co dzień wykonuje takie zlecenia. Specjaliści przeprowadzą dokładną dezynfekcję, która wyeliminuje wszelkie bakterie, grzyby oraz drobnoustroje. Co więcej, zastosowanie ozonowania pozwoli ponadto na pozbycie się uciążliwego i niebezpiecznego zapachu tzw. trupiego jadu, dając gwarancję bezpiecznego użytkowania danej powierzchni.

Po dokonaniu wszelkich formalności spadkobierca może swobodnie zarządzać swoją własnością. Jednak warto pamiętać, że przed ponownym zamieszkaniem danej nieruchomości, należy ją dokładnie uprzątnąć, przeprowadzić dezynfekcję oraz odpowiednio odświeżyć. Takie zabiegi, realizowane przez firmę Vector, pozwolą uprzątnąć oraz unowocześnić wnętrze, a także sprawić, że będzie ono w pełni bezpieczne i komfortowe. Sprawdź pełną ofertę:

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *