Popularne

Artykuł

Dom

Na co zwracać uwagę przy wyborze klimatyzatora do biura?

Na co zwracać uwagę przy wyborze klimatyzatora do biura?

Klimatyzacja w biurze jest niezbędna do tego, aby zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy zwłaszcza podczas upałów. Zamknięte przestrzenie, na których przebywają przez wiele godzin potęguje odczucie gorąca, a to z kolei negatywnie wpływa na wydajność i ogólne samopoczucie. Klimatyzator jest więc niezbędnym wyposażeniem praktycznie każdego biura. Warto dowiedzieć się, jak wybrać urządzenie, które spełni swoje zadanie i zapewni komfort termiczny.

Klimatyzacja split i multisplit

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzatorów, które różnią się od siebie przede wszystkim budową oraz funkcjonalnością. W przestrzeniach biurowych najczęściej stosuje się klimatyzację typu multisplit. Umożliwiają one schładzanie kilku pomieszczeń na raz, co oznacza także, że są zdecydowanie wydajniejsze niż modele split, które umożliwiają regulowanie temperatury wyłącznie  jednym miejscu. Taka klimatyzacja biurowa składa się z jednej jednostki zewnętrznej, którą montuje się najczęściej na dachu budynku oraz kilku jednostek wewnętrznych. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ umożliwia ustawienie optymalnej temperatury w każdym z pomieszczeń. Każda jednostka wewnętrzna sterowana jest indywidualnie, co dodatkowo wpływa na komfort jej użytkowania.

Klimatyzatory przenośne

Innym rodzajem klimatyzatora, który sprawdzi się w biurach, gdzie nie ma możliwości zamontowania klimatyzacji jest model przenośny. Wyróżnia się da rodzaje tego typu klimatyzatorów: wersje monoblokowe oraz rurowe. Te drugie można wykorzystać wyłącznie w pomieszczeniach wyposażonych w okna, ponieważ to właśnie przez nie wystawiana jest rura odprowadzająca ciepłe powietrze. W tym celu warto zastosować specjalne uszczelki na okna, które ograniczają jednocześnie ilość powietrza, jaka wpada do środka z zewnątrz. Klimatyzatory monoblokowe cechują się natomiast tym, że wszystkie elementy zamknięte są szczelnie w jednej obudowie. Są one mobilne, ponieważ można korzystać z nich w dowolnym miejscu. Ich wadą jest jednak bardzo głośna praca, która może przeszkadzać pracownikom znajdującym się w jednym pomieszczeniu z tym urządzeniem.

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzację?

Dobór odpowiedniego klimatyzatora ma ogromne znaczenie, ponieważ jeśli będzie on źle dopasowany to nie spełni swojego zadania. W praktyce oznacza to wyższe koszty jego eksploatacji oraz brak komfortu termicznego pracowników. Wybierając idealny model należy wziąć pod uwagę przede wszystkim metraż pomieszczenia, w którym będzie pracował. Znaczenie ma również rozstaw oraz ilość okien, gdyż to przez nie w lecie do środka wpadają promienie słoneczne podnoszące temperaturę. Kolejnym istotnym parametrem jest także ilość pracowników, która będzie przebywała w pomieszczeniu. Im będzie ich więcej, tym wydajniejsze musi być urządzenie. Warto mieć na uwadze także ilość sprzętu AGD i RTV, jaka znajduje się w danym miejscu, ponieważ one również są źródłem ciepła. Montaż klimatyzacji to świetna decyzja, która może znacząco podnieść komfort pracy w biurze i wpłynąć pozytywnie na wydajność pracowników.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *