Popularne

Artykuł

Dom

Na co zwrócić uwagę wybierając projektanta?

Na co zwrócić uwagę wybierając projektanta?

Decydując się na zakup mieszkania czy domu musimy dopełnić wielu formalności, które niektórym z nas potrafią skutecznie spędzić sen z powiek. Kiedy w końcu uda nam się dobrnąć do końca papierkowej roboty przychodzi najbardziej wyczekiwany czas, czyli projektowanie każdego pomieszczenia tak, aby było w pełni dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Od odpowiedniego rozplanowania wystroju wnętrza i wszelkich rozwiązań zależy nasz komfort życia i samopoczucie.  Z uwagi na to, stanowi to bardzo ważny element, do którego warto przywiązać dużą wagę i podejść do tego jak najbardziej profesjonalnie. Z pewnością niektórzy z nas posiadają świetną wyobraźnię przestrzenną, a może nawet i doświadczenie, dzięki czemu stworzenie stylowego i funkcjonalnego mieszkania nie będzie przysparzać wielu problemów. Jednak znaczna większość z nas bez wątpienia nie posiada takich umiejętności, dlatego najlepiej zdać się na doświadczenie i profesjonalizm osób, które zajmują się projektowaniem i urządzaniem mieszkań na co dzień. Znajdziemy ich na rynku do wyboru, do koloru stąd warto poznać kilka wskazówek na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, aby wszystko zostało przeprowadzone po naszej myśli.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Bez wątpienia większość z nas chociaż raz w życiu miało okazję oglądać program, w którym dokonywana jest całkowita metamorfoza mieszkania czy domu. Możemy zobaczyć tam architektów wnętrz pospieszających ekipę budowlaną, a na dodatek pomagających im w prostych czynnościach takich jak na przykład malowanie ścian czy docinanie płyt. Ponadto, akcentem na zakończenie remontu w takim wydaniu zazwyczaj jest układanie dodatków i dekoracji tuż przed powrotem rodziny do domu. Oczywiście jak możemy się domyślać praca projektanta wnętrz nie do końca wygląda tak jak w telewizji. Architekt wnętrz w Warszawie większość dnia spędza zazwyczaj przy biurku tworząc projekty w programie komputerowym. Składają się one zazwyczaj z dwóch podstawowych elementów – kreatywnego i technicznego. Zagospodarowanie wszelkiej przestrzeni musi spełniać wiele kryteriów, które sprawią, że wnętrza będą spójne, estetyczne i funkcjonalne. Po stworzeniu wizualizacji, architekci odbywają wizyty w miejscu budowy, spotykają się z klientami, a także przeglądają nowości w sklepach.

Jak wybrać architekta wnętrz?

Pierwszym istotnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest czas oczekiwania i termin realizacji projektu zarówno przez architekta, jak i wykonawców. Musimy liczyć się z tym, że zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace będziemy oczekiwać w kolejce. Z tego powodu, należy skonfrontować ten czas z naszymi przewidywaniami i wymaganiami. Drugą ważną kwestią jest ogólna stylistyka jakiej oczekujemy, ponieważ nie każdy architekt tworzy wnętrza we wszystkich możliwych stylach. Z uwagi na to, warto zapoznać się z jego portfolio, aby zestawić to ze swoimi oczekiwaniami. Trzecim, równie ważnym elementem, są oczywiście ceny. W miarę możliwości powinniśmy wykonać odpowiedni research, aby zweryfikować czy wraz z nią możemy oczekiwać odpowiedniej jakości. Powinniśmy także zastanowić się nad strukturą firmy, czy wolimy aby był to samodzielny architekt czy większa organizacja. Ostatnią, i wcale nie najmniej istotną kwestią, jest chemia jaka wytwarza się pomiędzy nami a osobą, z którą będziemy współpracować przez dłuższy okres czasu.

Architekt na miejscu czy online?

W dobie Internetu, dostęp do wszelkich usług stał się o wiele prostszy i szybszy, co dotyczy również architektów wnętrz. Możemy poszukiwać ich w naszych miastach w punktach stacjonarnych, ale równie dobrze mamy możliwość skorzystania z ich usług wyłącznie online. Powinniśmy zastanowić się nad naszymi potrzebami i tym, jak najłatwiej będzie nam współpracować. Jeżeli mieszkamy w większym mieście, gdzie dojazd z jednego miejsca w drugie zajmuje sporo czasu, może warto zastanowić się nad usługą za pośrednictwem Internetu i telefonu. Doświadczony architekt wnętrz wbrew powszechnej opinii nie ma potrzeby, aby koniecznie zobaczyć mieszkanie na żywo, a to co mu wystarczy to szczegółowe dane dotyczące wymiarów. Spotkania z nim mogą odbywać się za pomocą licznych komunikatorów internetowych zawierających opcję video rozmowy. Jednak ostateczna decyzja powinna być w stu procentach dopasowana do naszych potrzeb, aby finalny projekt był dla nas jak najbardziej satysfakcjonujący.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *