Popularne

Artykuł

Dom

Na czym polega projektowanie wnętrz?

Na czym polega projektowanie wnętrz?

Jeśli marzysz o pięknym wystroju mieszkania, warto rozważyć skorzystanie z usługi profesjonalnego projektowania wnętrz. Projektanci zajmują się też przygotowywaniem aranżacji lokali usługowych. Mało kto wie jednak, na czym polega taki proces i na co zwrócić uwagę podczas wybierania projektanta wnętrz. Jeżeli chciałbyś znaleźć odpowiedzi na te pytania, zapoznaj się z naszym artykułem!

Dlaczego warto skorzystać z usług projektanta wnętrz?

Dobry projektant wnętrz potrafi nie tylko poprawić walory estetyczne mieszkania, ale przede wszystkim podwyższyć jego ergonomię. Zastosowanie odpowiednich i dobrze ulokowanych mebli sprawi, że pomimo niewielkiego metrażu korzystanie z niewielkiego wnętrza będzie wygodne. Fachowiec od designu wnętrz jest też dobrze zaznajomiony z najnowszymi i klasycznymi trendami, pomoże zatem w projektowaniu wnętrza utrzymanego w spójnej, przyjemnej dla oka stylistyce.

Jak wygląda praca nad projektem wnętrza?

Obecnie projektowanie wnętrz składa się zwykle z kilku etapów. Jednym z nich jest przeprowadzenie wywiadu z klientem. Rozmowa pozwala na precyzyjne ustalenie wymagań zamawiającego. Kolejnym etapem jest zazwyczaj przygotowanie wizualizacji projektu. Wizualizacja zaprezentowana na ekranie komputera pozwala klientowi na zweryfikowanie, czy pomysły projektanta odpowiednio się prezentują. Po zatwierdzeniu projektu projektant przystępuje do aranżacji wnętrz – zamawia niezbędne materiały i kieruje pracami ekipy remontowej. Warto dodać, że nie należy mylić projektanta wnętrz z architektem wnętrz – projektant nie ingeruje w konstrukcję danego pomieszczenia (na przykład poprzez instalację dodatkowych gniazdek elektrycznych czy ścianek kartonowo-gipsowych), a ogranicza się jedynie do przygotowania aranżacji.

Czym kierować się podczas wyboru projektanta wnętrz?

Warto zwrócić uwagę na formalne kompetencje związane z projektowaniem wnętrz. Co prawda posiadanie wykształcenia kierunkowego nie jest wymagane przez prawo, jednak absolwenci takich kierunków, jak architektura, historia sztuki czy kierunków plastycznych posiadają fachową wiedzę przydatną w tym zawodzie. Ponadto coraz większa rzesza projektantów wnętrz może poszczycić się ukończeniem kursów uzupełniających czy studiów podyplomowych. W przypadku architektów nie mogących pochwalić się certyfikatami możesz przeprowadzić krótką rozmowę, podczas której spytasz o kilka fachowych terminów, takich jak np. intarsja sztukatorska, styl prowansalski czy fusing. Dobry specjalista powinien móc wyjaśnić tego typu zagadnienia. Kluczowym czynnikiem jest jednak wyczucie estetyki, którego żaden dyplom nie zagwarantuje. Przed dokonaniem wyboru projektanta najlepiej poprosić o zaprezentowanie portfolio, prezentującego stworzone przez niego aranżacje. Specjaliści mogący poszczycić się projektowaniem wnętrz modnych restauracji czy ekskluzywnych sklepów zwykle są drożsi, niż ci mniej doświadczeni, jednak gwarantują wysoki poziom usług. Ponadto portfolio pozwoli na ocenienie, czy gust projektanta jest zgodny z Twoimi upodobaniami.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *