Popularne

Artykuł

Budownictwo

Na czym polega przewaga domów parterowych?

Na czym polega przewaga domów parterowych?

Domy jednorodzinne wolnostojące różnią się między sobą konstrukcją i stylem budownictwa. W zależności od potrzeb przyszłych domowników wybierać można z projektów budynków parterowych, piętrowych czy też podpiwniczonych. Czym kierować się podczas wyboru? Jakie są zalety domów parterowych?

Nowoczesne domy jednorodzinne budowane są z dużą starannością. Wszystko po to, aby stanowić bezpieczne miejsce do zamieszkania. W budownictwie wyróżnia się kilka głównych typów domów wolnostojących. Ogromną popularnością cieszą się domy parterowe. Ze względu na swoje liczne zalety, przekonują do siebie coraz większą liczbę osób. Wybór odpowiedniego projektu to bardzo odpowiedzialna decyzja. Od tego zależeć będzie komfort mieszkania w wymarzonym domu. Podpowiadamy, jak dobrze wybrać projekt domu.

Czym wyróżnia się dom parterowy?

Zanim przejdziemy do etapu wybierania konkretnego projektu domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Najważniejsze kwestie, które należy ustalić to:

  • liczba mieszkańców,
  • jak duża jest działka,
  • czy potrzebny będzie garaż,
  • jakie są warunki zabudowy.

Jeśli tylko wielkość działki na to pozwala, świetnym wyborem jest dom parterowy. Coraz częściej wygrywają on z projektami budynków wielokondygnacyjnych. Dlaczego? Otóż niekwestionowaną zaletą tego typu domów jest wygoda użytkowania. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. Dzięki temu znika problem pokonywania kilka razy dziennie schodów, co na dłuższą metę bywa bardzo uciążliwe. Dom parterowy wyróżnia się także możliwością zrobienia wyjścia na taras czy ogród z praktycznie każdego pomieszczenia. Jest to dobry wybór dla osób, które cenią sobie bliskość i kontakt z naturą. Liczne przeszklenia oraz taras z pergolą to popularny sposób na powiększenie części wypoczynkowej domu. Rozkład pomieszczeń na jednym poziomie sprzyja także tworzeniu otwartych przestrzeni, co z kolei zachęca domowników do wspólnego spędzania czasu.

Dla kogo najlepszy będzie dom parterowy?

Domy parterowe cieszą się popularnością ze względu na zdecydowanie mniej skomplikowaną bryłę niż budynki wielokondygnacyjne. Co za tym idzie, są one także mniej kosztowne. Przez wiele lat postrzegane były jako domy przeznaczone dla seniorów. Tymczasem brak schodów w budynku z pewnością docenią również rodziny z małymi dziećmi. Dom parterowy to znacznie większa swoboda poruszania się. Projekt takiego domu to także świetny wybór dla osób, którym zależy na szybkiej realizacji inwestycji. Budowa domu parterowego przebiega zazwyczaj znacznie sprawniej, gdyż jest mniej skomplikowana. Decydując się na to rozwiązanie, wcale nie musimy posiadać ogromnego terenu. Dobrze przemyślany projekt świetnie odnajdzie się nawet na niewielkiej działce. Prosta bryła parterowego budynku dobrze prezentuje się na tle otaczającej go przyrody. Taki dom będzie nie tylko funkcjonalny, ale też estetyczny. Wśród projektów domów parterowych można znaleźć te z garażem wpisanym w bryłę częściowo, jak i całkowicie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *