Współcześnie pompy ciepła są jednymi z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych, jakie można zainstalować w swoim domu. Czy wiesz jednak, że nowoczesne pompy ciepła mogą być jeszcze bardziej przyjazne środowisku? Wszystko za sprawą wykorzystanego w nich propanu – naturalnego czynnika chłodniczego R290. Dowiedz się o nim więcej z materiału przygotowanego przez ekspertów z firmy Vaillant.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są właściwości i zastosowanie propanu,
- na czym polega ekologiczność czynnika R290,
- jak użycie propanu w pompie ciepła aroTHERM plus wpływa na jej efektywność i pracę.
Pompa ciepła powietrze woda z czynnikiem chłodniczym R290 to najnowsze urządzenie od firmy Vaillant. Oprócz właściwości przyjaznych środowisku czynnik R290 (propan) ma również najwyższe możliwe parametry efektywnościowe, które wpływają na lepszą pracę nowej pompy w porównaniu do wcześniejszych modeli. Dzięki temu na pompę aroTHERM plus możesz otrzymać wyższe dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze.
Sprawdź sam, co sprawia, że czynnik R290 jest tak korzystnym sprzymierzeńcem w ekologicznym ogrzewaniu domu.
Spis treści
Propan – zastosowanie w przemyśle i właściwości chemiczne
Propan jest to gaz cięższy od powietrza, uzyskiwany w procesie destylacji ropy naftowej. Jest węglowodorem zawierającym 3 atomy węgla i 8 atomów wodoru w cząsteczce.
Propan od lat jest stosowany w mieszaninie z butanem jako paliwo gazowe do kuchenek turystycznych, kuchni gazowych, a także samochodów wyposażonych w odpowiednią instalację. Czysty propan techniczny jest wykorzystywany także jako paliwo w kotłach gazowych przystosowanych do jego spalania (przezbrojonych). W budynkach na działce niepodłączonej do sieci gazowej jest wówczas dobrą alternatywą dla np. oleju opałowego.
Coraz częściej wykorzystuje się właściwości propanu nie tylko jako paliwa, ale także jako gazu skroplonego. Zastąpił on freon w opakowaniach ciśnieniowych kosmetyków i chemii gospodarczej. W instalacjach chłodniczych były stosowane (i niekiedy są nadal) związki zawierające chlor i fluor, zwane jeszcze freonami. (Freon to nazwa zastrzeżona dla koncernu duPont). Gazy te zalicza się do tzw. gazów cieplarnianych. Mają one podwójnie negatywny wpływ na środowisko naturalne
- absorbują promieniowanie słoneczne bezpośrednie oraz odbite od Ziemi, co powoduje zmniejszenie promieniowania cieplnego i wzrost temperatury atmosfery,
- niszczą warstwę ozonową chroniącą powierzchnię Ziemi przed promieniowaniem UV.
Do określenia wpływu danego czynnika na efekt cieplarniany używa się wskaźnika GWP (global warming potential). Jest to porównanie zakumulowanego przez dany czynnik ciepła do takiej samej ilości ciepła zakumulowanego przez dwutlenek węgla (którego GWP jest tym samym równe 1).
Drugim ważnym wskaźnikiem jest ODP (ozone depletion potential). Porównuje on wpływ na warstwę ozonową do wpływu czynnika R11, dla którego wartość przyjęto 1.
Czynnik R290 – ekologiczny i w 100% bezpieczny
Naturalny czynnik oznaczony R290, czyli właśnie propan, charakteryzuje się wskaźnikiem ODP = 0, czyli nie powoduje niszczenia warstwy ozonowej. Wartość współczynnika GWP dla propanu wynosi 3, czyli bardzo niewiele. Widać to w porównaniu z najpopularniejszymi czynnikami, jak R32, którego GWP wynosi 675, czy R410A – aż 2088!
Wynika z tego, że propan to jeden z bardziej ekologicznych i naturalnych czynników roboczych, które mamy obecnie do dyspozycji.
Zalety czynnika R290 w praktyce – nowa, ekologiczna pompa ciepła
W monoblokowej pompie ciepła aroTHERM plus, będącej nowością firmy Vaillant, zastosowano czynnik R290. Na jej przykładzie prześledzimy cechy propanu jako czynnika chłodniczego.
- Większa wydajność chłodnicza z mniejszą ilością czynnika w urządzeniu – w aroTHERM plus VWL 125/6 o mocy 12 kW ilość czynnika to tylko 1,3 kg. W urządzeniach ze starym czynnikiem R410A było go ponad trzykrotnie więcej.
- Brak konieczności rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów – R290 jest węglowodorem i nie zawiera związków chloru ani fluoru, ma znikomy negatywny wpływ na środowisko, więc nie podlega obowiązkowi rejestracji. Przewiduje się, że stosowanie czynników chloro- i fluoropodobnych, czyli tzw. f-gazów, będzie wiązało się z coraz większymi zaostrzeniami prawnymi. Pompa ciepła aroTHERM pro z czynnikiem R290 niepodlegającym tym rygorom zdejmie z użytkownika coraz więcej obowiązków.
- Niższe temperatury pracy pompy ciepła – pompa aroTHERM plus z czynnikiem R290 może pracować przy temperaturze powietrza zewnętrznego nawet -25°C.
- Cichsza praca urządzenia – m.in. dzięki właściwościom czynnika chłodniczego R290 w pompie ciepła powietrze-woda aroTHERM plus udało się obniżyć poziom mocy akustycznej do 54 dB, a w trybie cichym – do 46 dB
- Wyższe osiągane temperatury zasilania – pompa ciepła aroTHERM ma możliwość uzyskania temperatury zasilania nawet do 75°C dla obiegu ogrzewania centralnego, co sprawia, że można ją stosować w wielu domach i instalacjach modernizowanych, które wymagają wysokich temperatur zasilania (grzejnikowa lub wyposażona w nagrzewnice nadmuchowe). Przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej maksymalna temperatura osiąga 70°C, nawet przy temperaturze zewnętrznej -15°C, co pozwala na szybkie ładowanie zasobnika i zaspokojenie potrzeb dużej rodziny w mroźne dni.
Podsumowując, pompa aroTHERM plus może osiągać ok. 20% większą efektywność od np. czynnika R410A przy porównywalnych parametrach pracy. Współczynnik efektywności COP przy parametrach powietrze 7°C / woda grzewcza 35°C osiąga poziom 5,4 (przy czynniku R410A to tylko 4,7).
Ekologiczny czynnik w pompie ciepła aroTHERM plus – o czym warto pamiętać?
Chociaż czynnik R290 jest palny, ilość propanu w pompie ciepła aroTHERM plus to w największej jednostce 1,3 kg. Dla porównania – popularna butla turystyczna to 3 kg propanu-butanu. Cały czynnik jest w zamkniętym obiegu w jednostce zewnętrznej, czyli na zewnątrz budynku, dzięki czemu jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie.
R290 to efektywny, ekologiczny i bezpieczny czynnik chłodniczy stosowany w nowoczesnej monoblokowej powietrznej pompie ciepła aroTHERM plus. Zapewnia nowoczesne rozwiązanie grzewcze dla domu zarówno nowego, jak i modernizowanego. Dowiedz się o nim więcej – odwiedź stronę www.vaillant.pl.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…