Odpływ liniowy to bardzo rozpowszechnione rozwiązanie w wielu nowocześnie i elegancko urządzonych łazienkach. Co konkretnie za nim przemawia i czy ma jakieś słabe strony? Poznanie odpowiedzi na te istotne pytania sprawi, że decyzje o inwestycjach w odpływy liniowe będą w stu procentach przemyślane oraz świadome.
Spis treści
Czym tak właściwie są odpływy liniowe? Podstawowe informacje
Na początku warto zadać sobie jedno ważne pytanie – czym tak właściwie są odpływy liniowe? To specjalnie zaprojektowany system, dzięki któremu skutecznie odprowadza się wodę spod prysznica. Z czego jest zbudowany odpływ liniowy? Składają się na niego trzy kluczowe elementy, a mianowicie:
- wbudowany w podłogę kanalik,
- syfon,
- maskownica.
Przy projektowaniu odpływu liniowego, należy wziąć pod lupę spadek podłoża, tak aby woda bezproblemowo przedostała się przez kratkę (maskownicę), a potem trafiła do kanału i odpływu. Odpływy liniowe mają bardzo szerokie zastosowanie, gdyż chętnie stosuje się je nie tylko w pięknych i estetycznie urządzonych domowych łazienkach, ale też na basenach i na terenie obiektów sportowych.
Dlaczego warto zdecydować się na odpływy liniowe? Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady?
Osoby zastanawiające się nad inwestycjami w tego typu rozwiązania, powinny najpierw poznać największe zalety odpływów liniowych. W tej grupie znajdują się m.in.: ogromne możliwości aranżacyjne (do wyboru są odpływy proste, narożne czy też łukowe), brak konieczności wyznaczania dużej przestrzeni na zaprojektowanie i montaż odpływu liniowego, optyczne powiększenie łazienki, idealna propozycja do niewielkich wnętrz, łatwe utrzymanie w czystości oraz wysoki komfort użytkowania (np. wtedy, gdy w domu znajdują się dzieci, seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami). Jak widać inwestowanie w odpływy liniowe ma bardzo duży sens, lecz chcąc posiadać kompleksową wiedzę na ten temat nie powinno się pomijać ewentualnych wad omawianego rozwiązania. Czy odpływy należące do tej kategorii mają jakieś słabe strony? Minusem może być stosunkowo wysoka cena, a wszelkie prace powinno się zaplanować jeszcze na etapie projektowania łazienki, dlatego wymaga to konsultacji z doświadczonym specjalistą.
Odpływy liniowe – krótkie podsumowanie
Najwyższa pora podsumować artykuł na temat odpływów liniowych, które znajdują coraz szersze zastosowanie w domowych łazienkach i na basenach. To wysokiej klasy systemy odprowadzające wodę spod prysznica, składające się z kanału wbudowanego w podłogę, syfonu oraz maskownicy (kratki). Dzięki spadkowi podłoża woda przedostaje się przez kratkę, a następnie trafia do kanału i odpływu. Do największych zalet odpływów liniowych można zaliczyć: doskonałe możliwości aranżacyjne, różnorodność (odpływ prosty, łukowy lub narożny), optyczne powiększenie pomieszczenia, możliwość zastosowania w niewielkich wnętrzach i wysoki komfort użytkowania (idealna opcja dla seniorów, dzieci i osób z niepełnosprawnościami). Jeśli chodzi o minusy odpływów liniowych trzeba wspomnieć o dość wysokiej cenie i specyficznej konstrukcji, co powinno się wiązać z zaplanowaniem odpływu na etapie projektowania łazienki.
Podobne artykuły
Ile kosztuje toaleta myjąca? Poznaj ceny tego rozwiązania
Jeśli rozważasz zakup toalety myjącej, pierwsze pytanie, jakie sobie zadajesz, to prawdopodobnie – ile to kosztuje? I słusznie. Różnice w…
Jaki kolor pościeli wybrać? Co sprawdzi się najlepiej w Twojej sypialni?
Wybór odpowiedniej pościeli to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Kolor pościeli wpływa na nasze samopoczucie, jakość snu i ogólną…
Okapy podszafkowe do zabudowy czy nowoczesne okapy CIARKO – sprawdź, które rozwiązanie lepiej pasuje do Twojej kuchni
W nowoczesnych kuchniach estetyka idzie w parze z funkcjonalnością. Coraz częściej od sprzętów AGD oczekuje się nie tylko wysokiej wydajności,…
Drzwi ukryte i kolorowe klamki – nowoczesne trendy nadające wnętrzom wyjątkowe wykończenie
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wskazują jasno: coraz większą rolę odgrywają detale, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Minimalizm nadal króluje…
Drzwi wewnątrzklatkowe z ościeżnicą – czy warto zainwestować w solidne rozwiązanie do mieszkania?
Bezpieczeństwo i komfort domowników to dziś jeden z najważniejszych priorytetów w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku lokali w budynkach wielorodzinnych szczególną…
Kuchnia w stylu „eko-luksus” – jak połączyć zrównoważony design z elegancją?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą, ale jednocześnie nie rezygnować z komfortu i piękna…
Nietypowe lustro do przedpokoju – jakie wybrać?
Lustro to nie tylko funkcjonalny element każdego przedpokoju, ale także ważny detal aranżacyjny, który może wpłynąć na całkowity odbiór wnętrza….
Zieleń w biurze – jak ogrody wertykalne, ściany z mchu i rośliny stabilizowane odmieniają przestrzeń pracy
Zieleń to nie tylko dekoracja – to narzędzie wspierające komfort, zdrowie i efektywność. Coraz więcej nowoczesnych przestrzeni biurowych sięga po…
Tapety sensoryczne dla przedszkolaka – pomysł na wspomaganie rozwoju dziecka przez wyjątkową aranżację wnętrza
Tapety sensoryczne to innowacyjne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach przestrzeni – dzieciach w wieku przedszkolnym….
Żyrandole – eleganckie i funkcjonalne
Żyrandole pełnią ważną funkcję w aranżacji wnętrz, łącząc estetykę z funkcjonalnością. To nie tylko źródła światła, ale również elementy dekoracyjne,…