Popularne

Artykuł

Dom

Odpływ liniowy – największe plusy i minusy tego rozwiązania

Odpływ liniowy – największe plusy i minusy tego rozwiązania

Odpływ liniowy to bardzo rozpowszechnione rozwiązanie w wielu nowocześnie i elegancko urządzonych łazienkach. Co konkretnie za nim przemawia i czy ma jakieś słabe strony? Poznanie odpowiedzi na te istotne pytania sprawi, że decyzje o inwestycjach w odpływy liniowe będą w stu procentach przemyślane oraz świadome.

Czym tak właściwie są odpływy liniowe? Podstawowe informacje

Na początku warto zadać sobie jedno ważne pytanie – czym tak właściwie są odpływy liniowe? To specjalnie zaprojektowany system, dzięki któremu skutecznie odprowadza się wodę spod prysznica. Z czego jest zbudowany odpływ liniowy? Składają się na niego trzy kluczowe elementy, a mianowicie:

  • wbudowany w podłogę kanalik,
  • syfon,
  • maskownica.

Przy projektowaniu odpływu liniowego, należy wziąć pod lupę spadek podłoża, tak aby woda bezproblemowo przedostała się przez kratkę (maskownicę), a potem trafiła do kanału i odpływu. Odpływy liniowe mają bardzo szerokie zastosowanie, gdyż chętnie stosuje się je nie tylko w pięknych i estetycznie urządzonych domowych łazienkach, ale też na basenach i na terenie obiektów sportowych.

Dlaczego warto zdecydować się na odpływy liniowe? Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady?

Osoby zastanawiające się nad inwestycjami w tego typu rozwiązania, powinny najpierw poznać największe zalety odpływów liniowych. W tej grupie znajdują się m.in.: ogromne możliwości aranżacyjne (do wyboru są odpływy proste, narożne czy też łukowe), brak konieczności wyznaczania dużej przestrzeni na zaprojektowanie i montaż odpływu liniowego, optyczne powiększenie łazienki, idealna propozycja do niewielkich wnętrz, łatwe utrzymanie w czystości oraz wysoki komfort użytkowania (np. wtedy, gdy w domu znajdują się dzieci, seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami). Jak widać inwestowanie w odpływy liniowe ma bardzo duży sens, lecz chcąc posiadać kompleksową wiedzę na ten temat nie powinno się pomijać ewentualnych wad omawianego rozwiązania. Czy odpływy należące do tej kategorii mają jakieś słabe strony? Minusem może być stosunkowo wysoka cena, a wszelkie prace powinno się zaplanować jeszcze na etapie projektowania łazienki, dlatego wymaga to konsultacji z doświadczonym specjalistą.

Odpływy liniowe – krótkie podsumowanie

Najwyższa pora podsumować artykuł na temat odpływów liniowych, które znajdują coraz szersze zastosowanie w domowych łazienkach i na basenach. To wysokiej klasy systemy odprowadzające wodę spod prysznica, składające się z kanału wbudowanego w podłogę, syfonu oraz maskownicy (kratki). Dzięki spadkowi podłoża woda przedostaje się przez kratkę, a następnie trafia do kanału i odpływu. Do największych zalet odpływów liniowych można zaliczyć: doskonałe możliwości aranżacyjne, różnorodność (odpływ prosty, łukowy lub narożny), optyczne powiększenie pomieszczenia, możliwość zastosowania w niewielkich wnętrzach i wysoki komfort użytkowania (idealna opcja dla seniorów, dzieci i osób z niepełnosprawnościami). Jeśli chodzi o minusy odpływów liniowych trzeba wspomnieć o dość wysokiej cenie i specyficznej konstrukcji, co powinno się wiązać z zaplanowaniem odpływu na etapie projektowania łazienki.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *