Popularne

Artykuł

Dom

Ogniwa fotowoltaiczne – jakie jest ich działanie?

Ogniwa fotowoltaiczne – jakie jest ich działanie?

W ostatnich latach niezwykle istotnym tematem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, które są neutralne do środowiska naturalnego. To słońce, wiatr, woda i wiele innych pozyskiwanych z natury źródeł energii. Dzięki wykorzystaniu słońca coraz więcej słyszy się o instalacjach fotowoltaicznych, które działają dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Czym one są oraz jakie jest ich działanie? O tym będzie nasz artykuł.

Czym są ogniwa fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne składają się z wielu elementów. Jednymi z nich są ogniwa fotowoltaiczne, które odpowiadają za wytwarzanie energii elektrycznej. To właśnie w nich dochodzi do zmiany energii promieniowania słonecznego. Aby mogło dojść do tego procesu, konieczne jest ich odpowiednie wyprodukowanie. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się krzem, który jest półprzewodnikiem. Warto wiedzieć, że pojedyncze ogniwa mają moc nawet kilku watów, jednak jedno ogniwo nie byłoby w stanie zasilić budynku energią elektryczną. Dlatego w instalacjach fotowoltaicznych tworzy się z ogniw moduły pokrywające duże części dachów czy innych powierzchni działki.

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Wiele osób może zastanawiać się, skąd efekt produkcji energii. Otóż podstawowym zadaniem ogniw fotowoltaicznych jest zamiana energii słonecznej w elektryczną. Kiedy do ogniwa dociera promieniowanie słoneczne, krzem pochłania zgromadzone w nim fotony i wybija elektron z pozycji. W ten sposób wprawia go w ruch. Właśnie wtedy zachodzi przepływ prądu elektrycznego. Dzięki temu ogniwa fotowoltaiczne są skutecznym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej.

Dlaczego fotowoltaika jest tak popularna?

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach biją rekordy popularności. Związane jest to z ogromnymi oszczędnościami, jakie generuje. Coraz większe ceny prądu sprawiają, że wiele osób szuka alternatywnych opcji, tak, aby móc uniezależnić się od dostawców energii. Fotowoltaika to idealny sposób na zmniejszenie opłat za energię, ale również sposób na posiadanie własnego prądu. Dzięki temu dom nie będzie podatny na awarię sieci podczas burz i innych anomalii pogodowych. Fotowoltaika ma również świetny wpływ na środowisko. Słońce to naturalne i niekończące się źródło energii. Dzięki temu nie ma ryzyka zanieczyszczenia środowiska i skończenia się surowca, tak jak w przypadku innych złóż. Wykorzystywanie fotowoltaiki to zdrowsze powietrze, które sprawia, że możliwe będzie zatrzymanie efektu globalnego ocieplenia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *