Popularne

Artykuł

Dom

Ogrzewanie podczerwienią – co to takiego?

Ogrzewanie podczerwienią – co to takiego?

Ogrzewanie podczerwienią to alternatywny sposób na zaopatrzenie domu w niezbędne ciepło. Rozwiązanie jest ekologiczne, wygodne i zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Energia promieniowania, która porusza się w formie fal elektromagnetycznych pochłaniana jest przez organizmy żywe i przedmioty z otoczenia, dzięki czemu tworzy się ciepło. Jak to jednak wygląda w praktyce?

Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?

Nośnikiem ciepła w przypadku ogrzewania na podczerwień są ściany, sufit, podłoga oraz wszystkie przedmioty. W przeciwieństwie do ogrzewania tradycyjnego przesył energii podczerwieni nie zależy od powietrza. Energia bowiem ulega przekształceniu w ciepło w chwili zetknięcia się z organizmem lub z przedmiotem. Ponieważ w pomieszczeniu dostęp do ciał stałych odbywa się w sposób ciągły, rozkład temperatur jest zdecydowanie korzystniejszy. Dlatego osoby przebywające w takim pomieszczeniu odczuwają temperaturę równomiernie, a ruch powietrza nie wpływa na zaburzenie procesu.

Komfortowe rozwiązania

Ogrzewanie na podczerwień jest najzdrowszym sposobem wytwarzania ciepła, dlatego rozwiązania takie coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych domach. Każdy forma różni się budową i sposobem zastosowania. Oto najpopularniejsze rozwiązania.

  • maty grzewcze na podczerwień – to pasek o szerokości 50 cm wykonany z przewodu grzewczego i siatki poliestrowej. Moc grzewcza maty standardowo to 160 W/m2, choć dostępne są również produkty o wyższych i niższych parametrach. Grubość przewodu to 4mm. Maty najlepiej współpracują z ceramiką, zazwyczaj układa się je pod wylewkę.
  • panele grzewcze na podczerwień – to zupełna rewolucja w porównaniu z tradycyjnymi panelami do ogrzewania tradycyjnego. Grzejniki ogrzewają nie tylko powietrze, ale i przedmioty oraz powierzchnie, które następnie oddają ciepło. Grzejniki na podczerwień zapewniają komfort termiczny i niskie koszty eksploatacji. Takie rozwiązanie wysyła ciepło bez udziału powietrza, a zatem unika się strat emisyjnych.

Zalety ogrzewania na podczerwień

Innowacyjne rozwiązania niosą ze sobą mnóstwo korzyści. Zalety ogrzewania na podczerwień to głównie realne oszczędności w związku z niskim zużyciem energii. To również niskie koszty inwestycyjne i brak strat ciepła w związku ze spalaniem energii. System daje również komfort użytkowania. Całkowita bezobsługowość, inteligentne sterowanie i równomierny rozkład temperatury. Ogrzewanie za pomocą podczerwieni daje możliwość szybkiej zmiany temperatury, a całość działa sprawnie i jest bezawaryjna. Należy również wspomnieć o zdrowiu. To najzdrowsze źródło ciepła, które zapewnia optymalny komfort. Polecane jest dla alergików i reumatyków oraz dla dzieci. Ogrzewanie na podczerwień to system wpisujący się w standardy eko. Podczas ogrzewania nie wytwarzają się spaliny i zanieczyszczenia.

Ogrzewania na podczerwień to doskonały sposób ogrzewania domu, mieszkania. Innowacyjne rozwiązania i wykorzystanie nowoczesnej technologii to nie tylko realne oszczędności, ale również korzyści dla zdrowia mieszkańców oraz troska o środowisko. Więcej informacji można uzyskać na stronie https://swiatlolux.pl/.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Avatar
    Wienia

    To na pewno bardzo efektowna forma instalacji. Zastanawiam się tylko czy na pewno funkcjonalna. Bralismy pod uwage multum rozwiazań łącznie juz nawet z elektrycznym, ale jak nam podliczyli koszty w Levadzie okazywało sie, ze najtańszym rozwiazaniem w naszym wypadku będzie jednak pompa ciepła. Dodatkowo taka forma ma juz przystosowanie do podłączenia instalacji solarnej, co daje nam furtke na obniżenie rachunków na przyszłe lata

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *