Popularne

Artykuł

Dom

Ogrzewanie podczerwienią – co to takiego?

Ogrzewanie podczerwienią – co to takiego?

Ogrzewanie podczerwienią to alternatywny sposób na zaopatrzenie domu w niezbędne ciepło. Rozwiązanie jest ekologiczne, wygodne i zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Energia promieniowania, która porusza się w formie fal elektromagnetycznych pochłaniana jest przez organizmy żywe i przedmioty z otoczenia, dzięki czemu tworzy się ciepło. Jak to jednak wygląda w praktyce?

Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?

Nośnikiem ciepła w przypadku ogrzewania na podczerwień są ściany, sufit, podłoga oraz wszystkie przedmioty. W przeciwieństwie do ogrzewania tradycyjnego przesył energii podczerwieni nie zależy od powietrza. Energia bowiem ulega przekształceniu w ciepło w chwili zetknięcia się z organizmem lub z przedmiotem. Ponieważ w pomieszczeniu dostęp do ciał stałych odbywa się w sposób ciągły, rozkład temperatur jest zdecydowanie korzystniejszy. Dlatego osoby przebywające w takim pomieszczeniu odczuwają temperaturę równomiernie, a ruch powietrza nie wpływa na zaburzenie procesu.

Komfortowe rozwiązania

Ogrzewanie na podczerwień jest najzdrowszym sposobem wytwarzania ciepła, dlatego rozwiązania takie coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych domach. Każdy forma różni się budową i sposobem zastosowania. Oto najpopularniejsze rozwiązania.

  • maty grzewcze na podczerwień – to pasek o szerokości 50 cm wykonany z przewodu grzewczego i siatki poliestrowej. Moc grzewcza maty standardowo to 160 W/m2, choć dostępne są również produkty o wyższych i niższych parametrach. Grubość przewodu to 4mm. Maty najlepiej współpracują z ceramiką, zazwyczaj układa się je pod wylewkę.
  • panele grzewcze na podczerwień – to zupełna rewolucja w porównaniu z tradycyjnymi panelami do ogrzewania tradycyjnego. Grzejniki ogrzewają nie tylko powietrze, ale i przedmioty oraz powierzchnie, które następnie oddają ciepło. Grzejniki na podczerwień zapewniają komfort termiczny i niskie koszty eksploatacji. Takie rozwiązanie wysyła ciepło bez udziału powietrza, a zatem unika się strat emisyjnych.

Zalety ogrzewania na podczerwień

Innowacyjne rozwiązania niosą ze sobą mnóstwo korzyści. Zalety ogrzewania na podczerwień to głównie realne oszczędności w związku z niskim zużyciem energii. To również niskie koszty inwestycyjne i brak strat ciepła w związku ze spalaniem energii. System daje również komfort użytkowania. Całkowita bezobsługowość, inteligentne sterowanie i równomierny rozkład temperatury. Ogrzewanie za pomocą podczerwieni daje możliwość szybkiej zmiany temperatury, a całość działa sprawnie i jest bezawaryjna. Należy również wspomnieć o zdrowiu. To najzdrowsze źródło ciepła, które zapewnia optymalny komfort. Polecane jest dla alergików i reumatyków oraz dla dzieci. Ogrzewanie na podczerwień to system wpisujący się w standardy eko. Podczas ogrzewania nie wytwarzają się spaliny i zanieczyszczenia.

Ogrzewania na podczerwień to doskonały sposób ogrzewania domu, mieszkania. Innowacyjne rozwiązania i wykorzystanie nowoczesnej technologii to nie tylko realne oszczędności, ale również korzyści dla zdrowia mieszkańców oraz troska o środowisko. Więcej informacji można uzyskać na stronie https://swiatlolux.pl/.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *