Ogrzewanie podczerwienią to alternatywny sposób na zaopatrzenie domu w niezbędne ciepło. Rozwiązanie jest ekologiczne, wygodne i zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Energia promieniowania, która porusza się w formie fal elektromagnetycznych pochłaniana jest przez organizmy żywe i przedmioty z otoczenia, dzięki czemu tworzy się ciepło. Jak to jednak wygląda w praktyce?
Spis treści
Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?
Nośnikiem ciepła w przypadku ogrzewania na podczerwień są ściany, sufit, podłoga oraz wszystkie przedmioty. W przeciwieństwie do ogrzewania tradycyjnego przesył energii podczerwieni nie zależy od powietrza. Energia bowiem ulega przekształceniu w ciepło w chwili zetknięcia się z organizmem lub z przedmiotem. Ponieważ w pomieszczeniu dostęp do ciał stałych odbywa się w sposób ciągły, rozkład temperatur jest zdecydowanie korzystniejszy. Dlatego osoby przebywające w takim pomieszczeniu odczuwają temperaturę równomiernie, a ruch powietrza nie wpływa na zaburzenie procesu.
Komfortowe rozwiązania
Ogrzewanie na podczerwień jest najzdrowszym sposobem wytwarzania ciepła, dlatego rozwiązania takie coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych domach. Każdy forma różni się budową i sposobem zastosowania. Oto najpopularniejsze rozwiązania.
- maty grzewcze na podczerwień – to pasek o szerokości 50 cm wykonany z przewodu grzewczego i siatki poliestrowej. Moc grzewcza maty standardowo to 160 W/m2, choć dostępne są również produkty o wyższych i niższych parametrach. Grubość przewodu to 4mm. Maty najlepiej współpracują z ceramiką, zazwyczaj układa się je pod wylewkę.
- panele grzewcze na podczerwień – to zupełna rewolucja w porównaniu z tradycyjnymi panelami do ogrzewania tradycyjnego. Grzejniki ogrzewają nie tylko powietrze, ale i przedmioty oraz powierzchnie, które następnie oddają ciepło. Grzejniki na podczerwień zapewniają komfort termiczny i niskie koszty eksploatacji. Takie rozwiązanie wysyła ciepło bez udziału powietrza, a zatem unika się strat emisyjnych.
Zalety ogrzewania na podczerwień
Innowacyjne rozwiązania niosą ze sobą mnóstwo korzyści. Zalety ogrzewania na podczerwień to głównie realne oszczędności w związku z niskim zużyciem energii. To również niskie koszty inwestycyjne i brak strat ciepła w związku ze spalaniem energii. System daje również komfort użytkowania. Całkowita bezobsługowość, inteligentne sterowanie i równomierny rozkład temperatury. Ogrzewanie za pomocą podczerwieni daje możliwość szybkiej zmiany temperatury, a całość działa sprawnie i jest bezawaryjna. Należy również wspomnieć o zdrowiu. To najzdrowsze źródło ciepła, które zapewnia optymalny komfort. Polecane jest dla alergików i reumatyków oraz dla dzieci. Ogrzewanie na podczerwień to system wpisujący się w standardy eko. Podczas ogrzewania nie wytwarzają się spaliny i zanieczyszczenia.
Ogrzewania na podczerwień to doskonały sposób ogrzewania domu, mieszkania. Innowacyjne rozwiązania i wykorzystanie nowoczesnej technologii to nie tylko realne oszczędności, ale również korzyści dla zdrowia mieszkańców oraz troska o środowisko. Więcej informacji można uzyskać na stronie https://swiatlolux.pl/.
Podobne artykuły
1 komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Co potrafi nowoczesny termostat? Poznaj inteligentne rozwiązania
Dobrze dobrany termostat zapewni Ci komfortowe warunki w domu i ograniczy do minimum Twój wysiłek związany z obsługą systemu ogrzewania….
Czym jest parownica i dlaczego warto mieć ją w domu?
Parownica to wielofunkcyjne urządzenie pozwalające czyścić – i co ważne również dezynfekować – wiele różnych powierzchni. Takie urządzenie jest stosunkowo…
Przechowywanie w kuchni — wszystko, co musisz o tym wiedzieć!
Funkcjonalne i praktyczne rozplanowanie i zagospodarowanie kuchennej przestrzeni stanowi klucz do zwiększenia jej intuicyjnego i przyjemnego użytkowania. Tylko wtedy, gdy…
Jak zaprojektować pokój dla dziecka?
Przyjście na świat dziecka to ogromne wydarzenie w życiu każdych rodziców. Tuż obok szykowania wprawki, przygotowywania się do powitania najważniejszej…
Wkłady kominkowe – co warto wiedzieć
Jak kupować wkłady kominkowe we Wrocławiu? Jak sprawdzić materiał, moc i sprawność kominka? Zachęcamy Cię do dobrania kominka z rozwiązaniem,…
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Lampy Eichholtz: 6 pomysłów na oświetlenie salonu w tylu New Design
Salon jest najbardziej reprezentatywną przestrzenią mieszkania i domu. Dlatego warto zadbać o jego odpowiednią oprawę świetlną. W tym artykule znajdziesz…
Gotowe firany do salonu – jak wybrać dobrze?
Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. To tam przyjmowani są goście. To w pokoju dziennym spędza się czas…
Jak urządzić małą kuchnię w domu? Praktyczne rady
Każdą przestrzeń czy wnętrze domu możemy urządzić tak jak chcemy. Czasami jednak, ambitne aranżacje potrzebują dodatkowej przestrzeni, której nie posiadamy….
Jak urządzić garderobę?
Od dziecka marzyłaś o własnej garderobie? Właśnie remontujesz dom lub mieszkanie i chcesz wreszcie zrealizować to marzenie? Zastanawiasz się, jak…
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
To na pewno bardzo efektowna forma instalacji. Zastanawiam się tylko czy na pewno funkcjonalna. Bralismy pod uwage multum rozwiazań łącznie juz nawet z elektrycznym, ale jak nam podliczyli koszty w Levadzie okazywało sie, ze najtańszym rozwiazaniem w naszym wypadku będzie jednak pompa ciepła. Dodatkowo taka forma ma juz przystosowanie do podłączenia instalacji solarnej, co daje nam furtke na obniżenie rachunków na przyszłe lata