Ogrzewanie podczerwienią to alternatywny sposób na zaopatrzenie domu w niezbędne ciepło. Rozwiązanie jest ekologiczne, wygodne i zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Energia promieniowania, która porusza się w formie fal elektromagnetycznych pochłaniana jest przez organizmy żywe i przedmioty z otoczenia, dzięki czemu tworzy się ciepło. Jak to jednak wygląda w praktyce?
Spis treści
Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?
Nośnikiem ciepła w przypadku ogrzewania na podczerwień są ściany, sufit, podłoga oraz wszystkie przedmioty. W przeciwieństwie do ogrzewania tradycyjnego przesył energii podczerwieni nie zależy od powietrza. Energia bowiem ulega przekształceniu w ciepło w chwili zetknięcia się z organizmem lub z przedmiotem. Ponieważ w pomieszczeniu dostęp do ciał stałych odbywa się w sposób ciągły, rozkład temperatur jest zdecydowanie korzystniejszy. Dlatego osoby przebywające w takim pomieszczeniu odczuwają temperaturę równomiernie, a ruch powietrza nie wpływa na zaburzenie procesu.
Komfortowe rozwiązania
Ogrzewanie na podczerwień jest najzdrowszym sposobem wytwarzania ciepła, dlatego rozwiązania takie coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych domach. Każdy forma różni się budową i sposobem zastosowania. Oto najpopularniejsze rozwiązania.
- maty grzewcze na podczerwień – to pasek o szerokości 50 cm wykonany z przewodu grzewczego i siatki poliestrowej. Moc grzewcza maty standardowo to 160 W/m2, choć dostępne są również produkty o wyższych i niższych parametrach. Grubość przewodu to 4mm. Maty najlepiej współpracują z ceramiką, zazwyczaj układa się je pod wylewkę.
- panele grzewcze na podczerwień – to zupełna rewolucja w porównaniu z tradycyjnymi panelami do ogrzewania tradycyjnego. Grzejniki ogrzewają nie tylko powietrze, ale i przedmioty oraz powierzchnie, które następnie oddają ciepło. Grzejniki na podczerwień zapewniają komfort termiczny i niskie koszty eksploatacji. Takie rozwiązanie wysyła ciepło bez udziału powietrza, a zatem unika się strat emisyjnych.
Zalety ogrzewania na podczerwień
Innowacyjne rozwiązania niosą ze sobą mnóstwo korzyści. Zalety ogrzewania na podczerwień to głównie realne oszczędności w związku z niskim zużyciem energii. To również niskie koszty inwestycyjne i brak strat ciepła w związku ze spalaniem energii. System daje również komfort użytkowania. Całkowita bezobsługowość, inteligentne sterowanie i równomierny rozkład temperatury. Ogrzewanie za pomocą podczerwieni daje możliwość szybkiej zmiany temperatury, a całość działa sprawnie i jest bezawaryjna. Należy również wspomnieć o zdrowiu. To najzdrowsze źródło ciepła, które zapewnia optymalny komfort. Polecane jest dla alergików i reumatyków oraz dla dzieci. Ogrzewanie na podczerwień to system wpisujący się w standardy eko. Podczas ogrzewania nie wytwarzają się spaliny i zanieczyszczenia.
Ogrzewania na podczerwień to doskonały sposób ogrzewania domu, mieszkania. Innowacyjne rozwiązania i wykorzystanie nowoczesnej technologii to nie tylko realne oszczędności, ale również korzyści dla zdrowia mieszkańców oraz troska o środowisko. Więcej informacji można uzyskać na stronie https://swiatlolux.pl/.
Podobne artykuły
1 komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Drzwi wewnętrzne do mieszkania: rodzaje, wzory i wybór klamek
Drzwi wewnętrzne pełnią istotną rolę w każdym mieszkaniu. Oprócz funkcji praktycznych, stanowią ważny element wystroju wnętrza, wpływając na ogólny wygląd…
Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?
Kaloryfery w domu to rozwiązanie, które jest oczywiste, lecz czy należy do jedynych tego typu? Okazuje się, że coraz więcej…
Ile kosztuje zakup kominka gazowego?
Kiedy zastanawiasz się nad zakupem kominka, z pewnością zależy ci również na poznaniu wszystkich związanych z tym kosztów. Istnieje wiele…
Cyklinowanie podłogi – dlaczego warto? Opis procesu
Cyklinowanie podłogi chodzi ci po głowie, ale nadal nie masz pewności, czy rzeczywiście potrzebujesz tej usługi. Renowacja parkietu to popularne…
Łupek– ciekawe pokrycie dachu
Wykończenie dachu budynku jest jednym z ważniejszych elementów, które odpowiadają następnie za jego estetykę, czasami funkcjonalność, a także zazwyczaj odpowiednie…
Rola projektowania wnętrz w Krakowie
Projektowanie wnętrz to sztuka, której najważniejszym celem jest tworzenie przestrzeni, która nie tylko spełnia praktyczne potrzeby lokatorów, ale również odpowiada…
Projektowanie przestrzeni biurowej – o czym trzeba pamiętać?
Przestrzeń biurowa wymaga odpowiedniej organizacji, a tym samym – planu. Ponieważ jest to miejsce pracy, najważniejszy tutaj jest komfort osób…
Wanna Fjordd – elegancja i minimalizm w Twojej łazience
Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz łazienkowych przynoszą ze sobą wiele innowacji, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Jednym z…
Klimatyczna magiczna jesień – plakaty na ścianę wprowadzą ją do Twojego wnętrza
Jesień jest tuż za rogiem, co oznacza, że nadszedł czas, aby wprowadzić ciepłą i przytulną atmosferę do swojego wnętrza. Nie…
Salon z jadalnią – 4 praktyczne porady
Realia rynku nieruchomości sprawiają, że mało kto jest w stanie wydzielić osobne pomieszczenie tylko i wyłącznie na jadalnię. W praktyce…
To na pewno bardzo efektowna forma instalacji. Zastanawiam się tylko czy na pewno funkcjonalna. Bralismy pod uwage multum rozwiazań łącznie juz nawet z elektrycznym, ale jak nam podliczyli koszty w Levadzie okazywało sie, ze najtańszym rozwiazaniem w naszym wypadku będzie jednak pompa ciepła. Dodatkowo taka forma ma juz przystosowanie do podłączenia instalacji solarnej, co daje nam furtke na obniżenie rachunków na przyszłe lata