Instalacja liniowego odpływu zamiast tradycyjnego brodzika to sposób na nadanie łazience nowoczesnego charakteru. Odpływ liniowy prysznicowy składa się z rynny wbudowanej w podłogę (in. kanał, korytko) pokrytej kratką (in. rama maskująca, listwa) umieszczoną na poziomie podłogi. Woda gromadzi się w kanale, a następnie jest kierowana do odpływu. Kratka jest jedynym widocznym elementem zainstalowanego systemu. Dawniej to rozwiązanie było spotykane głównie w obiektach sportowych czy szpitalach. Dziś spotkamy je najczęściej w domach jednorodzinnych.
Odpływ liniowy zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Pozwala wyeliminować brodzik i uzyskać równomierną powierzchnię podłogi bez barier architektonicznych, takich jak progi czy stopnie. Jest to bardzo ważna kwestia szczególnie dla osób starszych z mniejszą mobilnością oraz dzieci. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo, można wybrać płytki podłogowe o antypoślizgowej, szorstkiej powierzchni. Podłogi wyłożone płytkami są łatwiejsze do utrzymania w czystości niż brodzik z tradycyjną kabiną, gdzie zabrudzenia gromadzą się w wielu zakamarkach. Minimalistyczny charakter tego rozwiązania sprawia, że pasuje ono do każdego pomieszczenia – niezależnie od jego stylu i wielkości. Prysznic bez brodzika i kabiny staje się praktycznie niewidoczny. Jest to opcja idealna do nowoczesnych łazienek oraz pokoi kąpielowych.
Wybierając system odpływu liniowego, warto zwrócić uwagę na wymienny syfon (tzw. suchy syfon), który jest bardzo łatwy w czyszczeniu. Niektóre modele mogą być wyposażone w wyjmowany filtr zatrzymujący większe zanieczyszczenia. Zróżnicowany krój rusztów, modne wzory, ułatwiają dopasowanie ich do stylu wnętrza. Niektórzy wybierają je tak, aby optycznie łączyły się z płytkami podłogowymi, inni kupują produkty dekoracyjne, które przyciągają uwagę. Producenci oferują kratki wykonane z różnych materiałów – metalu, ceramiki, szkła, tworzyw sztucznych, a nawet drewna egzotycznego. Muszą być one odporne na wodę, zmiany wilgotności, środki czyszczące i kosmetyki, a także antypoślizgowe.
Najbardziej popularne są kratki ze stali nierdzewnej – błyszczące i matowe, perforowane lub pełne (w których woda jest odprowadzana przez wąski otwór wokół listwy). Na rynku dostępne są również modele przeznaczone do wklejenia odpowiednio przyciętych płytek podłogowych (ceramicznych, kamiennych), dzięki czemu odpływ liniowy staje się praktycznie niewidoczny. Niezwykle efektowne są maskownice z podświetleniem uruchamiającym się w kontakcie z wodą. Zastosowanie światła LED umożliwia płynną zmianę kolorów. Listwa odpływowa może być łatwo połączona z wystrojem łazienki. W zależności od potrzeb można wybrać rozmiar i kształt odpływu prosty, w kształcie litery L (narożnik) lub łukowaty (pasuje do zaokrąglonych kabin).
Standardowa głębokość rynny wynosi 12 cm, ale w sprzedaży znajdziemy też kanały o głębokości 8 cm. Wymiary nie wpływają na efektywność odprowadzania wody, która zależy przede wszystkim od pojemności syfonu. Fabryczny kołnierz ułatwi montaż systemu i zapewni szczelność połączenia konstrukcji z membraną wodoodporną. Funkcja zamknięcia odpływu pozwoli na odcięcie go od kanalizacji w przypadku dłuższej nieobecności mieszkańców w domu. Zapobiegnie to wysychaniu wody w syfonie, a tym samym wydostawaniu się z niego nieprzyjemnych zapachów.
Podobne artykuły
Jak stworzyć niebanalne oświetlenie w pomieszczeniu?
Wykonanie aranżacji pomieszczenia w taki sposób, aby powstała w nim odpowiednia atmosfera nie jest dzisiaj trudne. Dostęp do dekoracji oraz…
Jak wykorzystać wykończone poddasze z płyt gipsowo-kartonowych? Kilka pomysłów
Płyty gipsowo-kartonowe w budownictwie jednorodzinnym znalazły zastosowanie przede wszystkim przy wykańczaniu poddasza użytkowego. Wszystko to dzięki łatwości ich montażu oraz…
Czy warto postawić na producenta grzejników Pro-Term?
Niejedna osoba poszukuje wysokojakościowych grzejników do domu lub mieszkania. Powinny one cechować się nie tylko wysoką wytrzymałością, ale również atrakcyjnym…
Loggia a balkon – podstawowe różnice, o których warto wiedzieć
Loggia a balkon to często mylone ze sobą pojęcia, o których warto dowiedzieć się nieco więcej. Przede wszystkim zastanówmy się nad…
Mieszkanie bezczynszowe – najważniejsze sekrety
Mieszkanie bezczynszowe to jeden z najciekawszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. Jesteśmy nimi zainteresowani głównie z tego względu, iż nie trzeba w nich…
Chodniki sznurkowe – nowa retro moda
Obraz chodnika w przedpokoju nieodzownie kojarzy się z mieszkaniami osób starszych. Takie rozwiązanie było hitem w czasach Polski Ludowej. Obecnie…
Jak wykorzystać wykończone poddasze z płyt gipsowo-kartonowych? Kilka pomysłów
Płyty gipsowo-kartonowe w budownictwie jednorodzinnym znalazły zastosowanie przede wszystkim przy wykańczaniu poddasza użytkowego. Wszystko to dzięki łatwości ich montażu oraz…
Styl eklektyczny – jak zaaranżować dostępną przestrzeń?
Zainteresowanie stylem eklektycznym w ostatnim czasie stale rośnie. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ dzięki niemu możemy skutecznie zaaranżować dostępną przestrzeń. Styl ten…
Łazienka glamour – Urządzanie i podstawowe zasady
Łazienka glamour to marzenie wielu domowników, chociaż powinniśmy pamiętać o tym, że nie w każdym wnętrzu będzie to optymalne rozwiązanie….
Jakie kabiny prysznicowe warto montować?
Kabiny prysznicowe powinny odznaczać się nie tylko wysoką estetyką, ale także szczelnością i odpornością na uszkodzenia. Sprawdzeni producenci zyskali uznanie na…
Najnowsze komentarze
- Loftowa Ola o Kuchnia połączona z jadalnią – styl loft w Twoim domu
- Kleje o Pokaż swojej partnerce, że potrafisz. Poznaj nasze triki, dzięki, którym udowodnisz, że jesteś „złotą rączką”
- Rob o Elementy blaszane do wykańczania powierzchni dachu – co warto wiedzieć?
- Wienia o Ogrzewanie podczerwienią – co to takiego?
- Rafał o Pokaż swojej partnerce, że potrafisz. Poznaj nasze triki, dzięki, którym udowodnisz, że jesteś „złotą rączką”