Wykonując projekt oświetlenia domu lub mieszkania w nowoczesnym budownictwie, z całą pewnością nie może zabraknąć tam opraw. Ten rodzaj oświetlenia szybko zdobył swoją popularność, a to dzięki kilku ich cechom, które są w stanie dobrze uwydatnić klimat pomieszczeń. Co więcej, rodzajów takich elementów oświetleniowych jest naprawdę sporo. Warto więc zapoznać się z każdym z nich podczas sporządzania planu instalacji elektrycznej w domu.
Oprawy dobieramy głównie na podstawie naszych upodobań. Istotny jest także typ ich zastosowania, sposób montażu oraz właściwości fotometryczne. Jakie wyróżniamy typy opraw i co gwarantuje nam ich stosowanie? O tym poniżej.
Spis treści
Podział względem zastosowania
Podstawową cechą, rozróżniającą typy opraw jest ich przeznaczenie. Pod tym względem, dzielą się one na dwie grupy, a mianowicie na zastosowania techniczne oraz ozdobne. Oczywiście, takie elementy mogą funkcjonować w postaci oświetlenia podstawowego w pomieszczeniu, czego nie można powiedzieć np. o paskach LED. W przypadku doboru opraw w tym celu, należy zwrócić uwagę na większą liczbę parametrów. Chodzi głównie o odcień, barwę czy moc świecenia, adekwatną do sposobu użytkowania. Oświetlenie podstawowe w pomieszczeniach, w których przesiadujemy na co dzień, ma spory wpływ dla naszych oczu i samopoczucia.
W przypadku użycia opraw dla oświetlenia punktowego lub stricte dekoracyjnego, zwraca się uwagę wyłącznie na barwę. Celem w takim przypadku będzie precyzyjne dopasowanie koloru światła do klimatu pomieszczenia, dzięki czemu to pod osłoną nocy stworzy niesamowity efekt wizualny.
Sposób montażu opraw
Rynek opraw oświetleniowych jest ogromny. Czynnikiem decydującym o ich aspektach wizualnych jest zdecydowanie sposób montażu. Wyróżniamy oprawy podtynkowe, natynkowe, szynowe, zwieszane czy nawet ogrodowe. Każdą z nich wybiera się względem swojego projektu i zamiarów. Należy jednak zastanowić się nad tym przed sporządzaniem instalacji elektrycznej, ponieważ wszystkie wyżej wymienione grupy są montowane inaczej.
Oprawę podtynkową wbudowuje się z reguły w sufit, schody czy ścianę. Potrzebne jest do tego wywiercenie otworu o konkretnej wielkości lub stworzenie sufitu podwieszanego z płyty gipsowej. Typ natynkowy oraz zwieszany występuje głównie na sufitach. Lampy są do nich przykręcane, a do montażu potrzebne są wystające na zewnątrz przewody elektryczne. Zostały jeszcze elementy szynowe. W tym przypadku sposób montażu jest banalnie prosty, gdyż wszystkie oprawy mocujemy na szynie, do której wystarczy przypiąć jedno źródło napięcia.
Ciekawym rozwiązaniem, występującym w każdej z wyżej wymienionych form jest inteligentna oprawa led.
Oprawy SMART – czym się charakteryzują?
Inteligentna oprawa led działa tak samo, jak standardowe oświetlenie. Wyjątkiem jest jednak fakt, że posiada ona wbudowany moduł wifi, dzięki któremu możemy w dowolny sposób sterować nią z różnych miejsc. Cały panel sterowania mieści się w aplikacji na telefon, gdzie możemy nie tylko kierować zasilaniem, lecz także trybem świecenia, barwą i jasnością.
Taki element oświetleniowy sprawdzi się w każdym domu, w którym często zapomina się wyłączyć światła po wyjściu do pracy lub szkoły. Ponadto, dowolność w kontekście zmiany barwy i jasności światła pozwoli na dostrojenie emisji do swoich oczekiwań.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…