Popularne

Artykuł

Dom

Oprawy oświetleniowe – czym się charakteryzują oraz jakie wyróżniamy?

Oprawy oświetleniowe – czym się charakteryzują oraz jakie wyróżniamy?

Wykonując projekt oświetlenia domu lub mieszkania w nowoczesnym budownictwie, z całą pewnością nie może zabraknąć tam opraw. Ten rodzaj oświetlenia szybko zdobył swoją popularność, a to dzięki kilku ich cechom, które są w stanie dobrze uwydatnić klimat pomieszczeń. Co więcej, rodzajów takich elementów oświetleniowych jest naprawdę sporo. Warto więc zapoznać się z każdym z nich podczas sporządzania planu instalacji elektrycznej w domu.

Oprawy dobieramy głównie na podstawie naszych upodobań. Istotny jest także typ ich zastosowania, sposób montażu oraz właściwości fotometryczne. Jakie wyróżniamy typy opraw i co gwarantuje nam ich stosowanie? O tym poniżej.

Podział względem zastosowania

Podstawową cechą, rozróżniającą typy opraw jest ich przeznaczenie. Pod tym względem, dzielą się one na dwie grupy, a mianowicie na zastosowania techniczne oraz ozdobne. Oczywiście, takie elementy mogą funkcjonować w postaci oświetlenia podstawowego w pomieszczeniu, czego nie można powiedzieć np. o paskach LED. W przypadku doboru opraw w tym celu, należy zwrócić uwagę na większą liczbę parametrów. Chodzi głównie o odcień, barwę czy moc świecenia, adekwatną do sposobu użytkowania. Oświetlenie podstawowe w pomieszczeniach, w których przesiadujemy na co dzień, ma spory wpływ dla naszych oczu i samopoczucia.

W przypadku użycia opraw dla oświetlenia punktowego lub stricte dekoracyjnego, zwraca się uwagę wyłącznie na barwę. Celem w takim przypadku będzie precyzyjne dopasowanie koloru światła do klimatu pomieszczenia, dzięki czemu to pod osłoną nocy stworzy niesamowity efekt wizualny.

Sposób montażu opraw

Rynek opraw oświetleniowych jest ogromny. Czynnikiem decydującym o ich aspektach wizualnych jest zdecydowanie sposób montażu. Wyróżniamy oprawy podtynkowe, natynkowe, szynowe, zwieszane czy nawet ogrodowe. Każdą z nich wybiera się względem swojego projektu i zamiarów. Należy jednak zastanowić się nad tym przed sporządzaniem instalacji elektrycznej, ponieważ wszystkie wyżej wymienione grupy są montowane inaczej.

Oprawę podtynkową wbudowuje się z reguły w sufit, schody czy ścianę. Potrzebne jest do tego wywiercenie otworu o konkretnej wielkości lub stworzenie sufitu podwieszanego z płyty gipsowej. Typ natynkowy oraz zwieszany występuje głównie na sufitach. Lampy są do nich przykręcane, a do montażu potrzebne są wystające na zewnątrz przewody elektryczne. Zostały jeszcze elementy szynowe. W tym przypadku sposób montażu jest banalnie prosty, gdyż wszystkie oprawy mocujemy na szynie, do której wystarczy przypiąć jedno źródło napięcia.

Ciekawym rozwiązaniem, występującym w każdej z wyżej wymienionych form jest inteligentna oprawa led.

Oprawy SMART – czym się charakteryzują?

Inteligentna oprawa led działa tak samo, jak standardowe oświetlenie. Wyjątkiem jest jednak fakt, że posiada ona wbudowany moduł wifi, dzięki któremu możemy w dowolny sposób sterować nią z różnych miejsc. Cały panel sterowania mieści się w aplikacji na telefon, gdzie możemy nie tylko kierować zasilaniem, lecz także trybem świecenia, barwą i jasnością.

Taki element oświetleniowy sprawdzi się w każdym domu, w którym często zapomina się wyłączyć światła po wyjściu do pracy lub szkoły. Ponadto, dowolność w kontekście zmiany barwy i jasności światła pozwoli na dostrojenie emisji do swoich oczekiwań.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *