Popularne

Artykuł

Dom

Płytki ścienne – jak kłaść i jakie wybrać?

Płytki ścienne – jak kłaść i jakie wybrać?

Urządzanie na nowo kuchni lub łazienki to bardzo ciekawe zadanie. Wiele osób ma wymarzony projekt opracowany w głowie lub wręcz na papierze. Materiały budowlane nie są już teraz tak drogie i są dostępne na prawie każdą kieszeń. Niestety kafelki to nie wszystko. Koszty robocizny mogą być zbyt duże jak na możliwości finansowe wielu osób. W takiej sytuacji można położyć płytki ścienne samemu.

Jakie płytki ścienne wybrać?

Mnogość kształtów, kolorów i wielkości sprawia, że może być trudno szybko wybrać coś odpowiedniego. Z pomocą przychodzą wtedy projektanci dostępni w każdym z większych marketów budowlanych lub w biurach architektonicznych. Należy podać im wymiary: długość, szerokość i wysokość oraz lokalizację przyłączy w łazience, oraz preferowaną kolorystykę, aby otrzymać kilka propozycji, spośród których na pewno będzie można wybrać coś odpowiadającego nawet najbardziej wymagającym gustom.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy jest dostępny bardzo okrojony budżet. Wtedy na ogół uwaga kierowana jest na tanie płytki ścienne wyprzedaż. Nie oznacza to jednak, że łazienka czy kuchnia urządzona tańszym kosztem będzie mniej piękna niż ta, do której wykończenia użyte zostały bardzo drogie materiały. Wszystko zależy od pomysłowości czy kreatywności osoby projektującej. Spośród przecenionych materiałów budowlanych można wyszukać prawdziwe perełki. Jeśli dołoży się do tego przemyślaną i spójną kolorystycznie aranżacje można uzyskać naprawdę piękny efekt końcowy.

Kupując płytki ścienne, trzeba pamiętać, aby najpierw obliczyć potrzebną ilość kafelków. Mnożymy długości ścian przez wysokość pomieszczenia lub wysokość, do której położone będą płytki. Do obliczonej powierzchni należy dodać około 20% obliczone od całkowitej powierzchni ścian. Jest to potrzebne ze względu na cięcie płytek i dopasowywanie ich. Czasem zdarza się, że część płytek podczas montażu ulega uszkodzeniu i wtedy szczególnie przydają się zapasowe. W niektórych marketach budowlanych można zwrócić nadmiarowy materiał i uzyskać zwrot kosztów.

Jakie płytki ścienne do kuchni wybrać? Z pewnością w kuchni należy wybrać kafelki, które będą dosyć wytrzymałe i mocne. Poza tym warto wybrać duże, aby zminimalizować ilość fug. Doczyszczanie wielu fug, szczególnie w kuchni, może być uciążliwe. W kwestii powierzchni płytek w kuchni należy zmierzyć odległość między blatem kuchennym, a dolną linią górnych szafek i dodać około 10-20 cm, a otrzymany wymiar pomnożyć razy długość blatu kuchennego, nad którym planujemy położyć płytki. Jeśli chcemy dodać kafelki w innej części kuchni należy obliczyć dodatkową powierzchnię.

Kiedy płytki zostały wybrane, należy dokonać zakupu kleju i fug. Warto, aby fugi były odporne na pleśnie i grzyby. W doborze kleju warto się doradzić eksperta z marketu budowlanego lub zaczerpnąć informacji ze strony internetowej http://tanigres.pl/.

Jak się kładzie płytki ścienne?

Na początku należy przygotować podłoże – oczyścić ścianę, aby zwiększyć przyczepność kleju. Można też zagruntować ścianę. Następnie za pomocą poziomicy i ołówka należy wyznaczyć linię prostą na wysokości odpowiadającej szerokości jednej płytki. Później należy nałożyć na ścianę klej do glazury i docisnąć pierwszą, a później kolejne płytki. Pomiędzy sąsiadującymi kafelkami umieszcza się krzyżyki dystansowe. Układając samemu glazurę, trzeba zaopatrzyć się też w przyrząd do cięcia płytek. W narożniku najlepiej, żeby układać całe płytki, a przycięte pomiędzy narożnikami. Trzeba pamiętać o usuwaniu nadmiaru kleju w trakcie nakładania kolejnego rzędu płytek oraz o usunięciu krzyżyków dystansowych, zanim wyschnie klej. Kolejnym etapem jest fugowanie, które można rozpocząć dopiero wtedy, kiedy wyschnie klej.

Jak układać płytki ścienne? Są dwa sposoby kładzenia płytek ściennych. Można układać je z dołu do góry lub z góry na dół. Jeśli planujemy płytki do pewnej, określonej wysokości warto wtedy zacząć układać je od dołu.

Jak kłaść płytki ścienne? Na pewno należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i starać się wykonywać tę pracę bardzo starannie. Na końcu można będzie się cieszyć piękną i odświeżoną łazienką lub kuchnią.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *