Popularne

Artykuł

Budownictwo

Pompa ciepła w instalacji hybrydowej a zużycie gazu

Pompa ciepła w instalacji hybrydowej a zużycie gazu

Ostatnie bardzo duże podwyżki cen gazu wpłynęły na zwiększenie zainteresowania układami hybrydowymi, czyli wspomaganiem kotła gazowego pompami ciepła. Dodatkowo zmiany w sposobie rozliczania instalacji fotowoltaicznych i dążenie do jak największej autokonsumpcji powodują, że klienci do istniejących instalacji z kotłem gazowym chcą dokładać pompę ciepła. Instalacje te były również bardzo popularne przed tymi zmianami, ponieważ koszt eksploatacji takiego układu jest najniższy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to możliwe.

Z tekstu dowiesz się:

  • kiedy opłaca się ogrzewanie gazem, a kiedy pompą ciepła,
  • jaki jest wpływ pompy ciepła na zużycie gazu,
  • jakie są możliwości i ograniczenia związane z instalacją hybrydową.

Powietrzna pompa ciepła ma najwyższą sprawność w okresie przejściowym, w czasie dużych mrozów jej sprawność spada, by w szczytowym momencie mogła być wspomagana grzałką elektryczną, która COP ma równe 1 i może zostać zastąpiona kotłem gazowym. Dodatkowo kocioł może się włączyć w momencie, gdy sprawność pompy ciepła jest na tyle niska, że ogrzewanie gazowe jest bardziej opłacalne.  Kiedy ogrzewanie kotłem opłaca się bardziej niż pompą ciepła? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na to i inne pytania!

Ogrzewanie hybrydowe gazem i pompą ciepła – kiedy się opłaca?

Aby odpowiedzieć na pytanie o opłacalność ogrzewania gazem a pompą ciepła, musisz znać sprawność pompy ciepła w danym momencie, cenę gazu oraz cenę prądu. Jak pewnie wiesz, na sprawność pompy ciepła wpływa również temperatura zasilania instalacji, która zmienia się w zależności od tego, jaka temperatura jest na zewnątrz. Duża zmienność warunków utrudnia obliczenia i określenie idealnego punktu, w którym powinniśmy wyłączyć pompę ciepła i włączyć kocioł. Firma Vaillant pomaga rozwiązać ten problem dzięki funkcji TRIVAI, która jest dostępna w nowym regulatorze sensoCOMFORT. Po wpisaniu ceny gazu oraz ceny prądu regulator na podstawie tych informacji oraz własnych wyliczeń COP wybiera, które urządzenie jest bardziej opłacalne. Dodatkowo uwzględnia również niższe ceny prądu w nocnej taryfie. Dzięki temu rozwiązaniu masz pewność, że instalacja ogrzewa dom w najbardziej ekonomiczny sposób. Rozwiązanie to stosowane jest również dla innych paliw, takich jak np. olej opałowy.

Obecnie stosunek cen gazu do prądu w domach jednorodzinnych daje dwie możliwości doboru pompy ciepła. Wykorzystując funkcje TRIVAI, możesz dobrać mniejszą, tańszą pompę, która będzie pracowała do około -2°C na zewnątrz, a później zostanie zastąpiona kotłem gazowym. Znając plusy, czyli to, że masz mniejszą pompę ciepła, która jest tańsza w zakupie i bardzo często nie wymaga rejestracji w CRO oraz zajmuje mniej miejsca, a jej montaż jest tańszy, musisz zwrócić uwagę również na minusy tego rozwiązania. W szczytowym momencie pompa ta może być niewystarczająca jako samodzielne źródło ciepła i musisz utrzymywać przyłącze gazowe oraz kocioł gazowy kondensacyjny. Drugie rozwiązanie to dobór większej pompy, takiej, która może samodzielnie ogrzać budynek, bez udziału kotła. Kocioł może być zastępczym źródłem ciepła. Oczywiście taki układ może pracować z funkcją TRIVAI i kocioł uruchomi się w momencie, gdy ogrzewanie gazem będzie bardziej opłacalne. W takim przypadku należy wybrać większą pompę, która jest droższa w zakupie, jednak w każdej chwili pozwala na rezygnację z kotła gazowego. Oczywiście koszt utrzymania przyłącza oraz kotła należy oszacować indywidualnie, dlatego wybór, czy chce mieć dwa źródła ciepła, które samodzielnie ogrzeją budynek, czy tańszy układ hybrydowy, należy do inwestora.

Pompa ciepła a gaz: jaki jest wpływ pompy na zużycie gazu?

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, jest analiza obecnej sytuacji, czyli zużycia i cen paliw, z których korzystasz. Innym przypadkiem jest stuprocentowa redukcja zużycia gazu i demontaż starego kotła gazowego, a czym innym jest wspomaganie instalacji gazowej pompą ciepła. Na wielkość redukcji zużycia gazu ma wpływ cena tego paliwa oraz rodzaj naszej instalacji i jej możliwości. Pompa ciepła jest bardzo uniwersalnym źródłem ciepła, jednak trzeba mieć świadomość, że nie może pracować w każdej instalacji. Takie przypadki trzeba rozpatrywać indywidualnie, dlatego zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Vaillant, który wykona taką analizę i przedstawi najlepsze rozwiązanie. Możliwe jest zarówno stuprocentowe odcięcie od gazu, jak i częściowa redukcja zużycia.

Pompa ciepła gruntowa czy gaz? Dostępne możliwości i ograniczenia

Jak wspomnieliśmy, pompa ciepła sprawdzi się w większości instalacji, jednak są pewne ograniczenia. Pierwszym z nich może być zbyt wysoki parametr pracy instalacji. Pompa ciepła ma bowiem ograniczoną charakterystykę pracy i określoną maksymalną temperaturę. Dodatkowo wraz ze wzrostem temperatury zasilania spada sprawność pompy ciepła i może się okazać, że kocioł jest bardziej opłacalny.

Firma Vaillant posiada w swojej ofercie wysokotemperaturowe pompy ciepła aroTHERM PLUS, które idealnie nadają się jako rozbudowa instalacji. Pompa ta w połączeniu z kotłem gazowym nie wymaga jednostki wewnętrznej. Wystarczy mały moduł sterujący VWZ AI, dzięki czemu zastosowanie instalacji hybrydowej możliwe jest nawet w bardzo małej kotłowni. Innym ograniczeniem jest ciepłą woda. Kotły gazowe nie wymagały dużej wężownicy, przez co nie każdy zasobnik może się nadawać do współpracy z pompą ciepła. Rozwiązaniem tej sytuacji jest układ, w którym tylko kocioł pracuje na ciepłą wodę lub montaż zasobnika przystosowanego do pracy z pompami ciepła. Dzięki automatyce Vaillant istnieje możliwość zarówno grzania ciepłą wody z samego kotła, jak również maksymalne wykorzystanie pompy ciepła, jeśli instalacja jest do tego przystosowana.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *