Popularne

Artykuł

Dom

Pompy c.o – jak wybrać odpowiednią?

Pompy c.o – jak wybrać odpowiednią?

Ogrzewanie centralne to najefektywniejszy sposób na utrzymania komfortowej temperatury w naszych domach w okresie zimowym. Niezależnie od tego, na jaki model instalacji grzewczej się zdecydujemy, musimy wybrać odpowiednie urządzenia zasilające, które umożliwią prawidłową pracę całego systemu, a także pozwolą zminimalizować straty cieplne. Jednym z takich elementów są pompy obiegowe CO, które służą do wymuszania obiegu wody w instalacjach grawitacyjnych.  Pompa CO może być wykorzystywana zarówno w przypadku ogrzewania podłogowego, jak i tradycyjnych, ściennych grzejników.

Nowoczesne instalacje grzewcze oparte są na coraz sprawniejszy kotłach oraz grzejnikach o małej pojemności. Niestety, to z kolei prowadzi do sytuacji, w której sam system grawitacyjny nie jest w stanie zapewnić prawidłowego obiegu wody. Ma to jednak swoje plusy. Dzięki zastosowaniu pompy c.o możemy zamontować grzejniki w każdym miejscu, a nie tylko tam, gdzie mógł je obsłużyć grawitacyjny system przepływu wody.

Jak dobrać pompę CO do potrzeb naszego domu?

Pompy obiegowe CO dobieramy na podstawie dwóch czynników – natężenia wody, którą należy przepompować oraz wysokości podnoszenia pompy. Natężenie przepływu wody możemy obliczyć za pomocą wzoru Q=0,86 x V/∆T, gdzie Q to natężenie wody, V to moc instalacji, a ∆T to różnica temperatury zasilania i powrotu. Na wysokość podnoszenia pompy wpływa rodzaj instalacji wodnej w naszym domu. Im nowsze instalacje, tym wyższa suma oporów, jaką musi pokonać medium w instalacji. Najczęściej stosuje się pompy obiegowe o długościach montażowych rzędu 180 mm i średnicy króćców przyłączeniowych o wielkości 6/4×1 cala.

Systemy ogrzewania w naszych domach modernizujemy zwykle raz na kilka, a czasem nawet kilkanaście lat. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy obiegowej CO, jeśli zależy nam na długich latach bezawaryjnej pracy? Przede wszystkim wybierajmy pompy charakteryzujące się długim okresem gwarancyjnym. Tylko firmy, które stosują wyśrubowane normy jakościowe, oferują dłuższym niż dwuletni okres gwarancji.  Nie warto wybierać pompę obiegową CO na własną rękę. Często świetne parametry to tylko iluzja, niemająca za wiele wspólnego z realną pracą. Poszukując pompy najlepiej skorzystać zatem z porady specjalisty.

Wybierz odpowiednie sterowniki do pomp c.o https://sterownikitech.pl/sterowniki-pomp-c-o,c21.html

Pompę obiegową montuje się bezpośrednio na rurociągu. Przed i za pompą należy również zamontować zawory odcinające, które w znacznym stopniu ułatwią przeglądy pompy i jej ewentualną naprawę. Nie zaleca się jednak montażu pompy obiegowej CO na własną rękę, gdyż jej nieprawidłowy montaż może doprowadzić do sporych komplikacji w działaniu ogrzewania.

Jaki rodzaj pompy obiegowej wybrać?

Na rynku mamy dostępne dwa podstawowe typy pomp CO. Pompy bezdławnicowe charakteryzują się szybszym przepływem wody, a także są one  prostsze w obsłudze i regulacji. Pracują także ciszej i szybciej reagują na zmiany temperatur, jednak możemy je zastosować tylko przy mniejszych wydajnościach, a wał zawsze musi być ustawiony w pozycji pionowej. Bardziej wydanej są natomiast pompy obiegowe dławnicowe, które są o wiele sprawniejsze od pomp bezdławnicowych, jednak są trudniejsze w obsłudze i wymagają regularnego smarowania łożyska. To, jaki rodzaj pompy zostanie zastosowany, zależy właśnie od natężenia wody oraz wysokości podnoszenia pompy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *