Popularne

Artykuł

Dom

Pralka do mieszkania – co warto sprawdzić przed zakupem?

Pralka do mieszkania – co warto sprawdzić przed zakupem?

Decydując się na zakup nowej pralki, często stajemy przed dylematem, jakie urządzenie wybrać. Zaczynają się rodzić pytania: o wymiary, sposób załadunku, wielkość wsadu, obroty bębna, klasę energetyczną, dostępne programy, dodatkowe funkcje i nowinki techniczne i wiele, wiele innych.

Czy rozmiar pralki ma znaczenie?

Wymiary zewnętrzne pralki oraz jej sposób załadunku są ze sobą ściśle powiązane. Pralki ładowane od góry są węższe, a te ładowane od frontu większe i pojemniejsze. Producenci, aby ułatwić nam wybór, wymyślili urządzenia typu „slim”, łączący zalety obu rozwiązań. Dodatkową zaletą pralek ładowanych od frontu jest możliwość wykorzystania górnej powierzchni pralki. Przy takim rozwiązaniu doskonałym uzupełnieniem będzie suszarka kondensacyjna. Tak czy inaczej, w pierwszej kolejności musimy wiedzieć, jaką dysponujemy przestrzenią do zagospodarowania i na tej podstawie dokonać pierwszej selekcji.

Wielkość bębna, czyli jak duże pranie chcemy robić

Standardowa pojemność bębna, wystarczająca na zrobienie prania dla jednej osoby to 4-4,5 kg. Dla rodziny wieloosobowej to stanowczo zbyt mało i warto pomyśleć o modelu posiadającym bęben o pojemności 6-7 kg lub większy. Technologia wykończenia bębna również nie jest bez znaczenia. Stosowane rozwiązania zapobiegają mechaceniu się tkanin, rozluźniają strukturę tkanin, ułatwiając wnikanie detergentu lub zwiększają efektywność prania w zależności od liczby obrotów bębna.

Lepiej szybciej czy wolniej?

Na pytanie o prędkość wirowania bębna też nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Szybsze obroty to lepiej odwirowane pranie. Wadą może być cena urządzenia no i pranie wymagające więcej uwagi podczas prasowania. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup pralki pozwalającej na odwirowanie mokrej odzieży z prędkością około 1000 obrotów na minutę i opcjonalnie redukcję tej prędkości w zależności od aktualnych potrzeb.

Oszczędność wody i energii wychodzi na plan pierwszy

W nowoczesnym sprzęcie AGD ekonomia i ekologia idą w parze. Preferowane są modele posiadające oznaczenie klasy energetycznej A, natomiast dodatkowe znaki „+” oznaczają niższe zużycie wody, energii i mniejszy hałas pracującego urządzenia. Cena takiej pralki będzie co prawda wyższa, ale długofalowe korzyści wprost bezcenne.

Pralka musi teraz umieć więcej — system UniversalDose

Obecnie pralki posiadają kilkanaście programów pozwalających uczynić pranie zajęciem mniej żmudnym i pracochłonnym. Uwzględniają długość oraz ilość prania, ilość i temperaturę wody, rodzaj pranych materiałów, ich kolory oraz szereg innych czynników.  Jednym z najnowszych rozwiązań ułatwiających pranie jest system UniversalDose pozwalający na dowolność wyboru stosowanego detergentu, od klasycznego proszku, poprzez płyny, na kapsułkach do prania kończąc.

Suszarka kondensacyjna jako wyposażenie obowiązkowe domowej pralni

Obowiązującym kanonem wyposażenia stają się zestawy pralki z suszarką. Suszarka Siemens to urządzenie szybkie i niezawodne, zapewniające niebywałą wygodę użytkowania. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Jak w przypadku pralki, wybór jest prosty: im bliżej początku alfabetu, tym lepiej. Drugim czynnikiem jest typ suszenia. Nowoczesna suszarka wykorzystuje suszenie kondensacyjne, korzystnie wpływające na jakość i wygląd naszych ubrań. Stosowana w tym rozwiązaniu pompa ciepła odparowuje wilgoć zawartą w praniu, następnie ją kondensuje i skrapla w specjalnym zbiorniku. Zastosowanie pompy ciepła ma niebagatelny wpływ na obniżenie kosztów eksploatacji suszarki.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *