Czy można prasować, nie mając deski do prasowania albo po prostu jej nie rozkładając? Można, i wcale nie mamy na myśli używania do tego celu blatu stołu czy podłogi! W wielu przypadkach mocowanie się z ciężką, zabierającą sporo przestrzeni deską wcale nie jest konieczne. W tym tekście podpowiadamy, w jakich sytuacjach można swobodnie prasować bez wyciągania deski.
Z tekstu dowiesz się:
- jak działa parownica, a jak żelazko parowe,
- kiedy możliwe jest prasowanie bez deski,
- czy generator pary i żelazko parowe sprawdzają się tylko przy prasowaniu.
Chociaż deska do prasowania wydaje się absolutnie niezbędnym sprzętem do tej czynności, istnieją urządzenia, które pozwalają ograniczyć częstotliwość jej stosowania. Mamy na myśli oczywiście zastosowanie żelazek parowych i generatorów pary. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kiedy do prasowania wystarczy sama moc gorącej pary.
Spis treści
Generatory pary a żelazka parowe – czym się różnią?
Chociaż wiele osób utożsamia ze sobą żelazko parowe i żelazko z generatorem pary, warto wiedzieć, że to dwa różne urządzenia. Pierwsze z nich posiada wbudowany zbiornik na wodę, z którego generowana jest para, natomiast drugie wytwarza parę z wody umieszczonej w osobnym, sporym zbiorniku. Taka budowa urządzenia sprawia, że stopa prasująca generatora pary jest o wiele lżejsza i łatwiej nią operować. Duży zapas wody zgromadzonej w zbiorniku sprawia natomiast, że wystarcza jej na dłużej i nie trzeba jej tak często uzupełniać.
Najlepsze żelazko parowe nie zawsze wymaga deski do prasowania
Zarówno ręczne żelazko parowe, jak i generator pary w swoim działaniu wykorzystują gorącą parę i to właśnie dzięki niej są tak skuteczne, również jeśli zdecydujesz się na prasowanie bez użycia deski. Aby szybko wyprasować sukienkę czy koszulę przed wyjściem do biura, nie musisz więc jej rozkładać. Wystarczy, że kilka razy przesuniesz wypuszczającą parę wodną stopą prasującą wzdłuż rozwieszonego na wieszaku ubrania i gotowe! Podobnie możesz także prasować tkaniny wiszące na karniszu – jeśli zauważysz, że Twoje firanki czy zasłony wymagają ekspresowego wygładzenia, wystarczy, że potraktujesz je strumieniem gorącej pary.
Jakie są inne zalety prasowania samą parą? Przede wszystkim oszczędność czasu: nie musisz męczyć się z rozstawianiem deski do prasowania i skrupulatnym wygładzaniem tego samego miejsca nawet po kilka razy. Dobre żelazko parowe czy generator pary skraca czas tej nielubianej przez wielu z nas czynności i pozwala na wyprasowanie nawet kilku warstw materiału naraz. Nie mniej istotna jest także możliwość regulacji temperatury pary i siły jej strumienia, co sprawia, że można je dostosować do rodzaju prasowanego materiału.
Ręczne żelazko parowe i generator pary – czy przydają się tylko do prasowania?
Być może zaskoczy Cię ta informacja, ale żelazka parowe oraz żelazka z generatorem pary nadają się nie tylko do prasowania. Dzięki wysokiej temperaturze pary, która zabija drobnoustroje, doskonale sprawdzają się też do dezynfekcji ubrań i zabawek, a także do neutralizacji pozostałych na ubraniach resztek chemicznych środków piorących. Gorąca para z łatwością poradzi sobie także z przykrym zapachem kurtek czy płaszczy, np. poddanych wpływowi dymu papierosowego oraz doskonale odświeży ubranie, które nie jest jeszcze brudne, a które już nosiłeś. W ten sposób możesz zaoszczędzić nie tylko na pralni, ale także na praniu w domu.
Jeśli nie jesteś wielbicielem wielogodzinnego stania przy desce do prasowania albo po prostu nie masz na to czasu, zakup żelazka parowego albo generatora pary może się okazać strzałem w dziesiątkę! Zajrzyj więc na stronę marki Zelmer, zapoznaj się z konkretnymi modelami żelazek i wybierz takie, które idealnie będzie odpowiadać na Twoje potrzeby.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…