Czy można prasować, nie mając deski do prasowania albo po prostu jej nie rozkładając? Można, i wcale nie mamy na myśli używania do tego celu blatu stołu czy podłogi! W wielu przypadkach mocowanie się z ciężką, zabierającą sporo przestrzeni deską wcale nie jest konieczne. W tym tekście podpowiadamy, w jakich sytuacjach można swobodnie prasować bez wyciągania deski.
Z tekstu dowiesz się:
- jak działa parownica, a jak żelazko parowe,
- kiedy możliwe jest prasowanie bez deski,
- czy generator pary i żelazko parowe sprawdzają się tylko przy prasowaniu.
Chociaż deska do prasowania wydaje się absolutnie niezbędnym sprzętem do tej czynności, istnieją urządzenia, które pozwalają ograniczyć częstotliwość jej stosowania. Mamy na myśli oczywiście zastosowanie żelazek parowych i generatorów pary. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kiedy do prasowania wystarczy sama moc gorącej pary.
Spis treści
Generatory pary a żelazka parowe – czym się różnią?
Chociaż wiele osób utożsamia ze sobą żelazko parowe i żelazko z generatorem pary, warto wiedzieć, że to dwa różne urządzenia. Pierwsze z nich posiada wbudowany zbiornik na wodę, z którego generowana jest para, natomiast drugie wytwarza parę z wody umieszczonej w osobnym, sporym zbiorniku. Taka budowa urządzenia sprawia, że stopa prasująca generatora pary jest o wiele lżejsza i łatwiej nią operować. Duży zapas wody zgromadzonej w zbiorniku sprawia natomiast, że wystarcza jej na dłużej i nie trzeba jej tak często uzupełniać.
Najlepsze żelazko parowe nie zawsze wymaga deski do prasowania
Zarówno ręczne żelazko parowe, jak i generator pary w swoim działaniu wykorzystują gorącą parę i to właśnie dzięki niej są tak skuteczne, również jeśli zdecydujesz się na prasowanie bez użycia deski. Aby szybko wyprasować sukienkę czy koszulę przed wyjściem do biura, nie musisz więc jej rozkładać. Wystarczy, że kilka razy przesuniesz wypuszczającą parę wodną stopą prasującą wzdłuż rozwieszonego na wieszaku ubrania i gotowe! Podobnie możesz także prasować tkaniny wiszące na karniszu – jeśli zauważysz, że Twoje firanki czy zasłony wymagają ekspresowego wygładzenia, wystarczy, że potraktujesz je strumieniem gorącej pary.
Jakie są inne zalety prasowania samą parą? Przede wszystkim oszczędność czasu: nie musisz męczyć się z rozstawianiem deski do prasowania i skrupulatnym wygładzaniem tego samego miejsca nawet po kilka razy. Dobre żelazko parowe czy generator pary skraca czas tej nielubianej przez wielu z nas czynności i pozwala na wyprasowanie nawet kilku warstw materiału naraz. Nie mniej istotna jest także możliwość regulacji temperatury pary i siły jej strumienia, co sprawia, że można je dostosować do rodzaju prasowanego materiału.
Ręczne żelazko parowe i generator pary – czy przydają się tylko do prasowania?
Być może zaskoczy Cię ta informacja, ale żelazka parowe oraz żelazka z generatorem pary nadają się nie tylko do prasowania. Dzięki wysokiej temperaturze pary, która zabija drobnoustroje, doskonale sprawdzają się też do dezynfekcji ubrań i zabawek, a także do neutralizacji pozostałych na ubraniach resztek chemicznych środków piorących. Gorąca para z łatwością poradzi sobie także z przykrym zapachem kurtek czy płaszczy, np. poddanych wpływowi dymu papierosowego oraz doskonale odświeży ubranie, które nie jest jeszcze brudne, a które już nosiłeś. W ten sposób możesz zaoszczędzić nie tylko na pralni, ale także na praniu w domu.
Jeśli nie jesteś wielbicielem wielogodzinnego stania przy desce do prasowania albo po prostu nie masz na to czasu, zakup żelazka parowego albo generatora pary może się okazać strzałem w dziesiątkę! Zajrzyj więc na stronę marki Zelmer, zapoznaj się z konkretnymi modelami żelazek i wybierz takie, które idealnie będzie odpowiadać na Twoje potrzeby.
Podobne artykuły
Ile kosztuje toaleta myjąca? Poznaj ceny tego rozwiązania
Jeśli rozważasz zakup toalety myjącej, pierwsze pytanie, jakie sobie zadajesz, to prawdopodobnie – ile to kosztuje? I słusznie. Różnice w…
Jaki kolor pościeli wybrać? Co sprawdzi się najlepiej w Twojej sypialni?
Wybór odpowiedniej pościeli to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Kolor pościeli wpływa na nasze samopoczucie, jakość snu i ogólną…
Okapy podszafkowe do zabudowy czy nowoczesne okapy CIARKO – sprawdź, które rozwiązanie lepiej pasuje do Twojej kuchni
W nowoczesnych kuchniach estetyka idzie w parze z funkcjonalnością. Coraz częściej od sprzętów AGD oczekuje się nie tylko wysokiej wydajności,…
Drzwi ukryte i kolorowe klamki – nowoczesne trendy nadające wnętrzom wyjątkowe wykończenie
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wskazują jasno: coraz większą rolę odgrywają detale, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Minimalizm nadal króluje…
Drzwi wewnątrzklatkowe z ościeżnicą – czy warto zainwestować w solidne rozwiązanie do mieszkania?
Bezpieczeństwo i komfort domowników to dziś jeden z najważniejszych priorytetów w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku lokali w budynkach wielorodzinnych szczególną…
Kuchnia w stylu „eko-luksus” – jak połączyć zrównoważony design z elegancją?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą, ale jednocześnie nie rezygnować z komfortu i piękna…
Nietypowe lustro do przedpokoju – jakie wybrać?
Lustro to nie tylko funkcjonalny element każdego przedpokoju, ale także ważny detal aranżacyjny, który może wpłynąć na całkowity odbiór wnętrza….
Zieleń w biurze – jak ogrody wertykalne, ściany z mchu i rośliny stabilizowane odmieniają przestrzeń pracy
Zieleń to nie tylko dekoracja – to narzędzie wspierające komfort, zdrowie i efektywność. Coraz więcej nowoczesnych przestrzeni biurowych sięga po…
Tapety sensoryczne dla przedszkolaka – pomysł na wspomaganie rozwoju dziecka przez wyjątkową aranżację wnętrza
Tapety sensoryczne to innowacyjne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach przestrzeni – dzieciach w wieku przedszkolnym….
Żyrandole – eleganckie i funkcjonalne
Żyrandole pełnią ważną funkcję w aranżacji wnętrz, łącząc estetykę z funkcjonalnością. To nie tylko źródła światła, ale również elementy dekoracyjne,…