Mieszkanie w bliźniaku to komfort posiadania własnego ogrodu i jednocześnie częściowo ograniczona prywatność przez bardzo bliskie sąsiedztwo. Coś pomiędzy blokiem a wolnostojącym domem, jednak z przewagą zalet tego drugiego rozwiązania. Z tego krótkiego artykułu dowiesz się, jakie są zalety i wady budowy i użytkowania bliźniaka oraz na co powinieneś zwrócić uwagę, jeśli będziesz wybierał projekt domu do zabudowy tego typu.
Spis treści
Projekt domu bliźniaczego a warunki działki
Wygodna do budowy działka w atrakcyjnym miejscu to zwykle pokaźna inwestycja, bo takie parcele średniej wielkości osiągają bardzo wysokie ceny. Działki wąskie są tańsze ze względu na to że wymuszają na inwestorach określone parametry budynków, a z kolei małe – nie zawsze pozwalają na budowę domu zaspokajającego potrzeby przyszłych mieszkańców. Budowa bliźniaka to korzystny sposób na wykorzystanie mniejszej, najczęściej wąskiej działki. Inwestorzy – sąsiedzi unikają konieczności pozostawienia 3 lub 4 metrów odległości od jednej z granic i zyskują powierzchnię na wygodniejszy podjazd lub atrakcyjniejszy ogród. Zanim jednak kupisz działkę z partnerem w inwestycji z zamiarem budowy bliźniaków, sprawdź w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy dla wybranej lokalizacji, czy tego typu budynki można tam budować i czy nie ma którymś z tych dokumentów ograniczeń co do wysokości budynków mieszkalnych.
Niższe koszty budowy bliźniaka
Budowa połówki bliźniaka kosztuje mniej niż budowa domu wolnostojącego o zbliżonej powierzchni użytkowej nie tylko dzięki temu, że jest jedna wspólna ściana, za którą zapłacą obaj inwestorzy i której wystarczy izolacja termiczna jak dla ścian wewnętrznych budynku. Tańszy będą także wspomniana już działka i dach. Na mniejszej powierzchni potrzebna będzie elewacja. Obaj inwestorzy zaoszczędzą na wspólnych przyłączach wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych i telekomunikacyjne. Jeśli będą budować jednocześnie, mogą dokonywać wspólnych zakup materiałów budowlanych i zatrudnić jedną ekipę, dzięki czemu możliwe jest wynegocjowanie rabatów za większe zlecenia.
Projekt układu pomieszczeń
Wyzwaniem przy projektowaniu układu funkcjonalnego bliźniaków jest brak okien w jednej ścianie, ale nie jest to zadanie dużo trudniejsze niż w domu przeznaczonym na bardzo wąską działkę. W bezpośrednim sąsiedztwie z drugim domem najlepiej zaplanować pomieszczenia użytkowane sporadycznie i nie wymagające stałego dostępu do światła dziennego, jak kotłownię, garderobę, klatkę schodową, łazienki. Nie powinny to być sypialnie dziecięce, kuchnia lub salon. Nowoczesne projekty domów bliźniaczych nie odbiegają komfortem od standardowych domów jednorodzinnych.
Oszczędności na ogrzewaniu bliźniaka
Wspólna ściana bliźniaków to oprócz niższych kosztów budowy także oszczędność na ogrzewaniu. Od strony sąsiada dom wychładza się dużo wolniej albo wcale – pod warunkiem, że właściciel drugiego domu ogrzewa go na podobnym poziomie. Można więc założyć, że w sezonie grzewczym zużyjemy mniej energii na zapewnienie rodzinie komfortowej temperatury, niż gdybyśmy mieli ogrzać tak samo duży dom wolnostojący.
Bliskie sąsiedztwo w bliźniakach ma wady i zalety
Jeśli dzielimy dom bliźniaczy z rodziną o podobnym statusie materialny i zbliżonym stylu życia, to zdecydowanie więcej jest plusów niż minusów korzystania z tego typu zabudowy. W czasie wyjazdów sąsiad może zwrócić uwagę na bezpieczeństwo naszego domu, a może nawet podleje ogród. Jeśli dzieci są w podobnym wieku można pomagać sobie wzajemnie w zawożeniu i przywożeniu ze szkoły. Nie zawsze jednak mamy wpływ na to z kim dzielimy taki dom, a czasem można się po prosu rozczarować. Aby zminimalizować ewentualne uciążliwości, można wybrać projekt domu, w którym zaplanować bliźniaki stykają się garażami. Warto też zadbać o izolację akustyczną wspólnej ściany, a w ogrodzie posadzić rośliny w granicy działki, aby zachować więcej prywatności.
Podobne artykuły
Jak wybrać materacyk dla dziecka – wskazówki i porady
Spokojny i bezpieczny sen malucha to jedna z kluczowych kwestii dla zdrowego rozwoju od pierwszych dni życia. Na jego jakość…
Dlaczego warto zainwestować w taśmy LED neon?
Właściciele firm często zastanawiają się, jak zwrócić uwagę potencjalnych klientów na swoją markę. W osiągnięciu tego efektu mogą im pomóc…
Zlewozmywaki stalowe – klasyka i trwałość
Zlewozmywaki stalowe to od lat najczęstszy wybór w polskich kuchniach. Ich popularność wynika przede wszystkim z wytrzymałości, uniwersalności oraz przystępnej…
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Sekret stylowych wnętrz – Sztukateria wewnętrzna
Wnętrza z charakterem mają jedną wspólną cechę – dopracowane detale, które przyciągają wzrok i nadają przestrzeni wyjątkowy klimat. Jednym z…
Złote plakaty – luksusowy trend w dekoracji wnętrz
Za pomocą ściennych dekoracji można całkowicie odmienić wygląd dotychczasowej aranżacji salonu czy sypialni. Muszą to być jednak ozdoby, które są…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…