Popularne

Artykuł

Dom

Projekty domów bliźniaczych

Projekty domów bliźniaczych

Mieszkanie w bliźniaku to komfort posiadania własnego ogrodu i jednocześnie częściowo ograniczona prywatność przez bardzo bliskie sąsiedztwo. Coś pomiędzy blokiem a wolnostojącym domem, jednak z przewagą zalet tego drugiego rozwiązania. Z tego krótkiego artykułu dowiesz się, jakie są zalety i wady budowy i użytkowania bliźniaka oraz na co powinieneś zwrócić uwagę, jeśli będziesz wybierał projekt domu do zabudowy tego typu.

Projekt domu bliźniaczego a warunki działki

Wygodna do budowy działka w atrakcyjnym miejscu to zwykle pokaźna inwestycja, bo takie parcele średniej wielkości osiągają bardzo wysokie ceny. Działki wąskie są tańsze ze względu na to że wymuszają na inwestorach określone parametry budynków, a z kolei małe – nie zawsze pozwalają na budowę domu zaspokajającego potrzeby przyszłych mieszkańców. Budowa bliźniaka to korzystny sposób na wykorzystanie mniejszej, najczęściej wąskiej działki. Inwestorzy – sąsiedzi unikają konieczności pozostawienia 3 lub 4 metrów odległości od jednej z granic i zyskują powierzchnię na wygodniejszy podjazd lub atrakcyjniejszy ogród. Zanim jednak kupisz działkę z partnerem w inwestycji z zamiarem budowy bliźniaków, sprawdź w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy dla wybranej lokalizacji, czy tego typu budynki można tam budować i czy nie ma którymś z tych dokumentów ograniczeń co do wysokości budynków mieszkalnych.

Niższe koszty budowy bliźniaka

Budowa połówki bliźniaka kosztuje mniej niż budowa domu wolnostojącego o zbliżonej powierzchni użytkowej nie tylko dzięki temu, że jest jedna wspólna ściana, za którą zapłacą obaj inwestorzy i której wystarczy izolacja termiczna jak dla ścian wewnętrznych budynku. Tańszy będą także wspomniana już działka i dach. Na mniejszej powierzchni potrzebna będzie elewacja. Obaj inwestorzy zaoszczędzą na wspólnych przyłączach wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych i telekomunikacyjne. Jeśli będą budować jednocześnie, mogą dokonywać wspólnych zakup materiałów budowlanych i zatrudnić jedną ekipę, dzięki czemu możliwe jest wynegocjowanie rabatów za większe zlecenia.

Projekt układu pomieszczeń

Wyzwaniem przy projektowaniu układu funkcjonalnego bliźniaków jest brak okien w jednej ścianie, ale nie jest to zadanie dużo trudniejsze niż w domu przeznaczonym na bardzo wąską działkę. W bezpośrednim sąsiedztwie z drugim domem najlepiej zaplanować pomieszczenia użytkowane sporadycznie i nie wymagające stałego dostępu do światła dziennego, jak kotłownię, garderobę, klatkę schodową, łazienki. Nie powinny to być sypialnie dziecięce, kuchnia lub salon. Nowoczesne projekty domów bliźniaczych nie odbiegają komfortem od standardowych domów jednorodzinnych.

Oszczędności na ogrzewaniu bliźniaka

Wspólna ściana bliźniaków to oprócz niższych kosztów budowy także oszczędność na ogrzewaniu. Od strony sąsiada dom wychładza się dużo wolniej albo wcale – pod warunkiem, że właściciel drugiego domu ogrzewa go na podobnym poziomie. Można więc założyć, że w sezonie grzewczym zużyjemy mniej energii na zapewnienie rodzinie komfortowej temperatury, niż gdybyśmy mieli ogrzać tak samo duży dom wolnostojący.

Bliskie sąsiedztwo w bliźniakach ma wady i zalety

Jeśli dzielimy dom bliźniaczy z rodziną o podobnym statusie materialny i zbliżonym stylu życia, to zdecydowanie więcej jest plusów niż minusów korzystania z tego typu zabudowy. W czasie wyjazdów sąsiad może zwrócić uwagę na bezpieczeństwo naszego domu, a może nawet podleje ogród. Jeśli dzieci są w podobnym wieku można pomagać sobie wzajemnie w zawożeniu i przywożeniu ze szkoły. Nie zawsze jednak mamy wpływ na to z kim dzielimy taki dom, a czasem można się po prosu rozczarować. Aby zminimalizować ewentualne uciążliwości, można wybrać projekt domu, w którym zaplanować bliźniaki stykają się garażami. Warto też zadbać o izolację akustyczną wspólnej ściany, a w ogrodzie posadzić rośliny w granicy działki, aby zachować więcej prywatności.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *