Nieruchomość gruntowa o ograniczonej szerokości nierzadko kusi nas przystępną ceną, a jej atrakcyjna lokalizacja zachęca do zakupu. Jednocześnie decydując się na nią, będziemy musieli szukać projektów domów dedykowanych na wąską działkę. Co trzeba o nich wiedzieć, żeby dokonać właściwego wyboru?
Spis treści
Powierzchnia domu na wąską działkę
Wybierając projekt domu na wąską działkę, powinniśmy zwrócić uwagę na jego powierzchnię zabudowy. Jest to wielkość, która określa, ile miejsca zajmie budynek na posesji. Nie wlicza się do niej występów dachowych czy schodów zewnętrznych, które zgodnie z przepisami muszą być oddalone od granicy o co najmniej 1,5 metra. Także usytuowanie budynku musi uwzględniać minimalne odległości od granicy, które wynoszą 4 metry w przypadku ściany z oknami oraz 3 metry przy przegrodzie bez okna. Powinniśmy mieć je na uwadze, przeglądając gotowe projekty domów MURATORA – dzięki temu unikniemy późniejszych problemów związanych z niedopasowaniem wielkości domu do szerokości działki.
Bryła budynku na wąską działkę
Większość projektów domów na wąską działkę cechuje się stosunkowo prostą bryłą. Jest to podyktowane faktem, iż skomplikowana forma budynku nie będzie estetycznie prezentować się na niedużej posesji. Aby nieco urozmaicić wygląd obiektu, możemy przyozdobić jego ściany zewnętrzne za pomocą modnych desek elewacyjnych bądź eleganckiej okładziny klinkierowej. Plan domu na bazie prostokąta, jaki często jest stosowany w takich projektach – choć prosty w swym wyrazie – jest za to wyjątkowo ustawny, pozwalając maksymalnie wykorzystać powierzchnię oferowaną przez wąską posesję i nieduży budynek.
Okna w domu na wąską działkę
W projekcie domu na wąską działkę niezwykle istotne jest rozmieszczenie okien. Powinny one być zlokalizowane w takich miejscach, aby nie utrudniać zgodnego z przepisami usytuowania obiektu na posesji. Jeżeli jednak położenie pewnych przeszkleń sprawia, że projekt nie nadaje się na naszą nieruchomość – możemy jeszcze na etapie przygotowywania dokumentacji zlecić pewne zmiany. Pomocne może okazać się zmniejszenie okna, jego przesunięcie lub wręcz likwidacja. Pamiętajmy jednak, że warunki techniczne narzucają, aby w pomieszczeniach mieszkalnych wielkość okien nie była mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi.
Projekt domu na wąską działkę – parterowy czy piętrowy?
Wiele projektów domów na wąską działkę posiada przynajmniej dwie kondygnacje. Przy ograniczonej powierzchni zabudowy, parterowy budynek nie zapewniłby nam optymalnej ilości miejsca do codziennej eksploatacji – szczególnie w przypadku, gdy nasza rodzina składa się z co najmniej 3 osób. Jeżeli nie lubimy wysokich domów, możemy ewentualnie zdecydować się na projekt z piwnicą, w której zmieścimy całą część gospodarczą bądź wersję z niską ścianą kolankową, dzięki której budynek będzie wyglądał na kompaktowy i przytulny.
Wybór projektu domu na wąską działkę to nie lada wyzwanie. Taka posesja wymusza bowiem konieczność sięgnięcia po pewne kompromisy, takie jak ograniczona powierzchnia zabudowy czy ściany pozbawione okien. Jednocześnie w ofercie MURATORA nie brak jest gotowych projektów domów, pośród których każdy znajdzie propozycję idealnie dopasowaną do swoich potrzeb. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie własnej, komfortowej przestrzeni do życia, nawet na działce o wyjątkowo małej szerokości.
Zdjęcie: Projekt M245 – Trafna decyzja (etap I) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
Tekst sponsorowany: Projekty domów gotowych MURATORA – https://projekty.muratordom.pl
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?