Popularne

Artykuł

Dom

Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?

Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?

Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu temperatura powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. W artykule podpowiadamy, jak prawidłowo ustawiać rekuperację w upały, aby możliwie jak najbardziej zmniejszyć skutki wysokich temperatur.

Jak wykorzystać potencjał rekuperacji w lato?

W pierwszej kolejności warto zdać sobie sprawę z tego, że montaż rekuperacji nie jest w stanie zastąpić klimatyzacji. Ma za zadanie wymieniać powietrze w pomieszczeniach. Owszem, może nieco ochładzać lub ogrzewać pomieszczenia, jednak nie jest w stanie pełnić samodzielnej funkcji chłodzenia czy ogrzewania.

Aktywacja trybu by-pass

By-pass to rozwiązanie, które możesz zastosować w swoim systemie rekuperacji. Jego działanie opiera się na obejściu wymiennika ciepła. Dzięki temu w okresie letnim zimne powietrze nocne jest nawiewane bezpośrednio do pomieszczeń.

By-pass działa automatycznie. Użytkownik musi jedynie ustawić temperaturę powietrza, jaką chce uzyskać w swoim wnętrzu. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest sprawne osiągnięcie komfortu termicznego, pomimo panujących upałów.

Odpowiednie zarządzanie czasem pracy urządzenia

W upalne dni warto dostosować czas pracy rekuperatora do pory dnia. Najbardziej efektywne jest nawiewanie świeżego powietrza w godzinach porannych i wieczornych, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa. Możesz ustawić to ręcznie na rekuperatorze lub skorzystać z funkcji programowania czasowego, dostępnej w większości nowoczesnych urządzeń. W ten sposób unikniesz wprowadzania do wnętrza gorącego powietrza w najcieplejszych godzinach dnia.

Dodatkowo, jeśli temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa w nocy niż w dzień, warto wykorzystać rekuperację do schłodzenia wnętrza budynku. Można wówczas ustawić rekuperator na wyższą wydajność, aby maksymalnie schłodzić pomieszczenia i tym samym łatwiej utrzymać komfortową temperaturę w ciągu dnia.

Zmniejszenie wydajności pracy urządzenia

Podczas ekstremalnych upałów rekuperacja Szczecin pozwala na zmniejszenie wydajności pracy. Dzięki temu ilość powietrza nawiewanego z zewnątrz do wnętrza jest mniejsza, co ogranicza wpływ wysokiej temperatury na komfort termiczny wewnątrz budynku. To ustawienie pozwala na zachowanie odpowiedniej wymiany powietrza, jednocześnie minimalizując nagrzewanie się pomieszczeń.

Co jeszcze możesz zrobić, by schłodzić wnętrze?

W upały możesz ograniczyć przedostawanie się ciepła do wnętrza budynku m.in. poprzez zasłanianie okien roletami lub zasłonami. W ten sposób zmniejsza się ilość ciepła, która może przenikać do wnętrza, co dodatkowo poprawia efektywność pracy rekuperacji.

Nowoczesne systemy rekuperacji często są wyposażone w czujniki temperatury zewnętrznej, które automatycznie dostosowują pracę systemu do aktualnych warunków. Warto zainwestować w taki system, który samodzielnie optymalizuje pracę rekuperatora w zależności od temperatury na zewnątrz. Dzięki temu nie będziesz musiał samodzielnie śledzić pogody i zmieniać ustawień.

Pamiętaj, że dla zachowania efektywnej pracy rekuperacji, powinieneś także zadbać o regularne czyszczenie filtrów. Latem, gdy powietrze może zawierać więcej pyłów i zanieczyszczeń, mogą szybciej się zanieczyszczać. Regularne czyszczenie lub wymiana filtrów zapewni lepszą wydajność systemu i czyste powietrze w pomieszczeniach.

Niezawodnym i najskuteczniejszym sposobem na schłodzenie pomieszczeń jest oczywiście zakup klimatyzacji. Jeśli wysokie temperatury bardzo Ci doskwierają, powinieneś rozważyć zakup tego systemu. Rekuperacja wspiera uzyskanie pożądanej temperatury, jednak jej główna funkcja jest zupełnie inna. Ma za zadanie skutecznie wentylować pomieszczenia.

Świeżość i jakość powietrza to czynniki, które mają ogromne znaczenie niezależnie od panującej pory roku czy pogody. Dzięki specjalnym filtrom powietrze jest skutecznie oczyszczane i dociera do wnętrza pozbawione większości zanieczyszczeń.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *