Popularne

Artykuł

Dom

Samozamykacze – oszczędzają ciepło i zapewniają bezpieczeństwo!

Samozamykacze – oszczędzają ciepło i zapewniają bezpieczeństwo!

Za pomocą samozamykaczy można automatycznie domykać drzwi. Zastosowanie tego typu elementów ma wiele korzyści!

Domykają drzwi także wtedy, gdy nie będą one zamknięte przez użytkownika – samozamykacze używane są obecnie coraz częściej. Urządzenia te montuje się w wielu budynkach, w których ważne jest, aby drzwi były zawsze domknięte.

Jakie rodzaje samozamykaczy dostępne są w sklepach? Dlaczego warto zdecydować się na montaż tego typu komponentów? Czy można zastosować je także w domu jednorodzinnym? Sprawdź teraz!

Samozamykacze – samoczynne domykanie drzwi

Celem stosowania samozamykaczy jest automatyczne domykanie drzwi, gdy nie są one domknięte przez użytkownika.

Można zamontować je do drzwi wejściowych, ale również do innego rodzaju drzwi, które muszą być domykane. Samoczynne zamykanie drzwi to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale zastosowanie tego rodzaju elementów posiada także wiele innych zalet.

Gdzie najczęściej stosuje się samozamykacze?

Samozamykacze posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Elementy te są przeznaczone do montażu w różnych typach drzwi – nie tylko tych wejściowych, ale również wewnętrznych.

Przykładowe miejsce montażu samozamykaczy:

 • drzwi wejściowe do budynku
 • drzwi na korytarze, klatki schodowe
 • drzwi garażowe
 • drzwi do pomieszczeń gospodarczych
 • drzwi na balkony i tarasy
 • drzwi do toalet

Wobec tego odpowiednio dobrany samozamykacz może być zastosowany w wielu różnych pomieszczeniach – prowadzących do budynku oraz znajdujących się wewnątrz niego.

Dlaczego warto zdecydować się na samozamykacze?

Zamontowanie samozamykacza pozwala na uzyskanie wielu korzyści, dlatego też komponenty tego typu są obecnie spotykane tak często.

Przede wszystkim zastosowanie tego typu elementu pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa budynku. Samozamykacze, które współpracują także z elektrozaczepami, domykają drzwi i nie pozwalają na ich ponowne otwarcie przez nieuprawnione osoby. To zmniejszenie ryzyka aktów wandalizmu, włamań, kradzieży.

Także przez automatyczne domykanie drzwi samozamykacz spowoduje, że do wnętrza budynku nie będzie dostawało się chłodne powietrze. W rezultacie możliwe jest utrzymanie właściwego ciepła i zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Samozamykacz będzie też zapobiegał przeciągom, ucieczkom małych dzieci, zwierząt domowych, dlatego też zastosowanie tego właśnie komponentu posiada wiele zalet!

Główne rodzaje samozamykaczy:

 • samozamykacze górne, inaczej nawierzchniowe – wykorzystywane do różnych typów drzwi, najbardziej uniwersalne
 • samozamykacze chowane – są bardziej estetyczne, ponieważ pozostają niewidoczne, dlatego też pozwalają na poprawę estetyki drzwi
 • samozamykacze podłogowe – są to elementy przeznaczone do montażu w podłodze, najczęściej są one używane do drzwi o konstrukcji wahadłowej, przymykowej

Odpowiedni rodzaj samozamykaczy dobiera się także w zależności od typu drzwi. Inne modele przeznaczone są do montażu w drzwiach wykonanych z metalu, na przykład w drzwiach przeciwpożarowych, natomiast inne modele w drzwiach szklanych stosowanych wewnątrz budynków.

Przykładowe modele samozamykaczy można znaleźć w asortymencie sklepu internetowego okucia-sklep.pl, który specjalizuje się w dostawie tego typu komponentów.

Samozamykacze – także do domu jednorodzinnego

Najczęściej samozamykacze kojarzą się z budynkami użyteczności publicznej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je również w domu jednorodzinnym.

Przykładowe miejsca montażu samozamykaczy w domu:

 • drzwi zewnętrzne – wejściowe
 • drzwi do pomieszczeń gospodarczych
 • drzwi do garażu

Zatem także w domu samozamykacz może być bardzo dobrym wyborem – poprawi bezpieczeństwo, zmniejszy przeciągi oraz podniesie komfort cieplny!

Podobne artykuły

1 komentarz

 1. Avatar
  Bryan

  Jeśli macie lokal, w którym nie ma wiatrołapu to jest to totalne must have. Sam prowadzę lokal gastronomiczny i niestety wielu klientów nie ma kultury i nie raczą za soba zamykać drzwi. Samozamykacze niwelują konieczność chodzenia i zamykania za innymi drzwi.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *