Popularne

Artykuł

Dom

Separacja zanieczyszczeń – dlaczego jest ważna dla sprawnego działania instalacji?

Separacja zanieczyszczeń – dlaczego jest ważna dla sprawnego działania instalacji?

Zastosowanie odpowiedniej ochrony dla układu przed zanieczyszczeniami to jeden z aspektów podczas projektowania oraz wykonywania instalacji. W artykule przedstawimy jedno z rozwiązań, które polega na separacji zanieczyszczeń. Zapraszamy!

Zanieczyszczenia w instalacjach grzewczych i chłodniczych

Jakie typy zanieczyszczeń gromadzące się w systemach wyposażonych w pompę ciepła wyróżniamy? Są to m.in.:

 • produkty korozji tlenowej,
 • szlamy (połączenie tlenków i substancji smolistych),
 • osady pochodzenia mineralnego;
 • biofilm, który tworzy się na powierzchni wewnętrznej rur,
 • cząsteczki zawieszone, pochodzące m.in. z sieci wodociągowej.

Zanieczyszczona instalacja pracuje z obniżoną wydajnością i sprawnością, co oczywiście przekłada się na zwiększone koszty eksploatacyjne oraz wzrost kosztów ogrzewania. Niżej przeczytasz o pozostałych zagrożeniach.

Jakie skutki powodują zanieczyszczenia w instalacji grzewczej i chłodniczej?

Niestety, głośna praca instalacji nie jest jedynym skutkiem, który może się pojawić w wyniku zanieczyszczeń znajdujących krążących w układzie. Ich obecność wpływa negatywnie na każdy element instalacji. Oto najpowszechniejsze problemy, które powoduje ich gromadzenie:

 • zmniejszenie powierzchni i sprawności wymiennika ciepła;
 • wystąpienie korozji elektrochemicznej metalowych elementów instalacji;
 • nieprawidłowa praca zaworów: np. obniżenie ich własności regulacyjnych, powodowanie przecieków;
 • uszkodzenie pompy obiegowej.

W niektórych przypadkach zanieczyszczenia mogą spowodować nawet całkowite zablokowanie przepływu w rurach. Dlatego tak istotne jest zadbanie o separację i usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach w sposób ciągły. Na rynku istnieją rozwiązania, które są za to odpowiedzialne. Przyjrzymy się bliżej ich charakterystyce oraz zasadzie działania na przykładzie separatorów zanieczyszczeń marki Caleffi.

Separatory zanieczyszczeń – wysoka sprawność i niezawodność w usuwaniu zanieczyszczeń

Prawidłowo dobrany separator zanieczyszczeń do instalacji zapewni całkowitą ochronę układu – np. urządzenia z serii DIRTMAG® od Caleffi oddzielają nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia o wielkości do 5 μm. Tak wysoka wydajność separatorów jest możliwa dzięki zastosowaniu elementu wewnętrznego, zbudowanego  z siatkowych powierzchni. Separatory zanieczyszczeń charakteryzuje minimalny opór przepływu – zużycie energii elektrycznej jest minimalna, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacyjne ponoszone przez użytkownika pompy.

Na szczególną uwagę zasługują separatory grawitacyjne wyposażone w element magnetyczny, który odpowiada za eliminację zanieczyszczeń ferromagnetycznych – np. pozostałości po spawaniu. To bardzo ważne, ponieważ tego typu zanieczyszczenia stanowią główne niebezpieczeństwo w przypadku instalacji modernizowanych.

Separatory zanieczyszczeń – optymalne rozwiązanie dla każdego typu instalacji

Marka Caleffi uwzględniając różne wymagania dla danych instalacji, stworzyła separatory zanieczyszczeń, które są optymalnym rozwiązaniem dla każdego typu systemu:

 1. Separatory zanieczyszczeń DIRTMAGMINI® z serii 5450. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom urządzenie może zostać zamontowane bezpośrednio przy źródle ciepła, nawet w miejscach o ograniczonej przestrzeni montażowej.
 2. Separatory zanieczyszczeń DIRTMAG® z magnesem z serii 5463 oraz 5466 dla średnich i dużych instalacji.
 3. Separatory zanieczyszczeń DIRTMAGPRO® z podwójnym magnesem dla dużych i starszych instalacji.
 4. Caleffi XF z serii 577, czyli filtr z wkładem magnetycznym z cechami separatora.

Dzięki wyposażeniu systemu w separatory zanieczyszczeń instalacja z pompą ciepła może zachować najwyższą jakość, wysoką sprawność i czystość przez długi czas. Dlatego, jeśli chcemy ochronić układ przed zanieczyszczeniami, a tym samym uniknąć dodatkowych strat ekonomicznych – już na etapie montowania instalacji należy wyposażyć ją odpowiedni system do eliminacji zanieczyszczeń.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *