Popularne

Artykuł

Dom

Sposoby montażu paneli winylowych

Sposoby montażu paneli winylowych

Winylowe panele podłogowe są świetną alternatywą dla klasycznych podłóg drewnianych, betonowych, czy tych z kamienia. Co ważne są od tych wymienionych bardziej komfortowe i wytrzymałe. Dodatkowo doskonale łączą się z ogrzewaniem podłogowym. Jakie są sposoby na ich montaż i czy można to robić samodzielnie? Odpowiedzi poniżej!

Jak zamontować panele klejone?

Panele winylowe klejone bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe. Przymocowanie ich na stałe pozwala na szybsze nagrzewanie się oraz lepsze przewodzenie ciepła. Dodatkowo, dzięki trwałemu przymocowaniu do podłoża, lepiej wyciszają pomieszczenie. Sam montaż trwa dłużej niż w przypadku paneli tzw. pływających – na klik.

Aby poprawnie zamontować panele klejone, w pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować podłoże. Należy pamiętać o tym, żeby było równe, gładkie, pozbawione wypukłości i szczelin. Należy je również wyczyścić i odpowiednio odtłuścić.

Montaż paneli przebiega z wykorzystaniem odpowiedniego kleju, najlepiej postawić na ten rekomendowany przez producenta. Postępować należy zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. Najczęściej rozprowadza się klej na panelach, a po odczekaniu sugerowanego czasu, układa się ich kilka rzędów.

Na rynku występują również panele klejone samoprzylepne. Ich montaż jest dużo łatwiejszy, jednak wymagają one perfekcyjnie przygotowanego podłoża, pozbawionego nierówności. Każdy najmniejszy defekt będzie bowiem widoczny po przyklejeniu samoprzylepnych paneli.

Jak zamontować panele bezklejowe?

Panele winylowe bezklejowe układa się z wykorzystaniem tzw. systemu pływającego. Nie wymaga on, aby elementy były na stałe przymocowane do podłoża. Opiera się natomiast na łączeniu ze sobą paneli za pomocą zamków.

Przed rozpoczęciem pracy, tak jak powyżej zostało opisane, należy odpowiednio przygotować podłoże. Następnie należy wyrównać podłoże, wykorzystując do tego celu specjalną matę podkładową, która skutecznie wyrównuje podłoże i jednocześnie zabezpiecza przed wilgocią. Dodatkowo stosuje się również niewielką ilość płynu antypoślizgowego.

Panele bezklejowe montuje się zawsze od lewej do prawej strony, a rozpoczyna się od narożnika, tak aby część zaopatrzona w pióro skierowana została do ściany, a nie drzwi. Przed rozpoczęciem prac, panele układa się „na sucho”, dzięki czemu można się upewnić, że posiada się wszystkie elementy i niczego nie brakuje.

Ważne jest, aby zachować tzw. szczelinę dylatacyjną. Mowa o około 15 mm odstępu paneli od ściany. Jest to istotne, ponieważ podłoga pod wpływem zmieniających się temperatur będzie się rozkurczać i niezbędne jest zostawienie miejsca.

Jak zamontować panele click system?

Na 48 godzin przed rozpoczęciem montażu paneli winylowych typu click system, dobrze jest je zaaklimatyzować w pomieszczeniu, w którym będą założone. W tym czasie deski przyzwyczają się do nowych warunków, wilgoci i temperatury. Panele warto pozostawić w ustawieniu na płasko, w opakowaniach, które można uprzednio delikatnie naciąć, zapewniając tym samym dostęp powietrza.

Tak jak w przypadku pozostałych metod, podłoże musi być odpowiednio przygotowane. Montaż rozpoczyna się od lewej strony, a do jego przeprowadzenia nie używa się ani kleju, ani przytwierdzania do podłoża. Co ważne, panele nie mogą dotykać ścian, niezbędne jest zostawienie szczeliny dylatacyjnej, którą po zakończonej pracy można zakryć listwą przypodłogową.

Pracę rozpoczyna się od pełnych paneli, jeśli jest potrzeba ich docięcia, należy to zostawić na ostatni rząd. Pamiętać należy, że najwęższy z elementów nie może być mniejszy niż 5 cm. Małe elementy nie są za bardzo estetyczne, poza tym mogą być podatne na uszkodzenia i łamanie. Układanie paneli click system zaczyna się od łączenia krótszych boków, a następnie dokłada się całe rzędy.

Na zakończenie pracy należy ukryć szczeliny dylatacyjne, wykorzystując do tego listwy przypodłogowe. Nie tylko ukryją one wszelkie niedoskonałości, ale będą również dodatkowym elementem dekoracyjnym mieszkania.

Jak widać, montaż paneli winylowych jest stosunkowo prosty i powodzeniem można przeprowadzić go samemu. Pamiętając o zasadach odpowiedniego przygotowania podłoża i stosując się do zaleceń producentów, można cieszyć się piękną podłogą przez długie lata.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *