Winylowe panele podłogowe są świetną alternatywą dla klasycznych podłóg drewnianych, betonowych, czy tych z kamienia. Co ważne są od tych wymienionych bardziej komfortowe i wytrzymałe. Dodatkowo doskonale łączą się z ogrzewaniem podłogowym. Jakie są sposoby na ich montaż i czy można to robić samodzielnie? Odpowiedzi poniżej!
Spis treści
Jak zamontować panele klejone?
Panele winylowe klejone bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe. Przymocowanie ich na stałe pozwala na szybsze nagrzewanie się oraz lepsze przewodzenie ciepła. Dodatkowo, dzięki trwałemu przymocowaniu do podłoża, lepiej wyciszają pomieszczenie. Sam montaż trwa dłużej niż w przypadku paneli tzw. pływających – na klik.
Aby poprawnie zamontować panele klejone, w pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować podłoże. Należy pamiętać o tym, żeby było równe, gładkie, pozbawione wypukłości i szczelin. Należy je również wyczyścić i odpowiednio odtłuścić.
Montaż paneli przebiega z wykorzystaniem odpowiedniego kleju, najlepiej postawić na ten rekomendowany przez producenta. Postępować należy zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. Najczęściej rozprowadza się klej na panelach, a po odczekaniu sugerowanego czasu, układa się ich kilka rzędów.
Na rynku występują również panele klejone samoprzylepne. Ich montaż jest dużo łatwiejszy, jednak wymagają one perfekcyjnie przygotowanego podłoża, pozbawionego nierówności. Każdy najmniejszy defekt będzie bowiem widoczny po przyklejeniu samoprzylepnych paneli.
Jak zamontować panele bezklejowe?
Panele winylowe bezklejowe układa się z wykorzystaniem tzw. systemu pływającego. Nie wymaga on, aby elementy były na stałe przymocowane do podłoża. Opiera się natomiast na łączeniu ze sobą paneli za pomocą zamków.
Przed rozpoczęciem pracy, tak jak powyżej zostało opisane, należy odpowiednio przygotować podłoże. Następnie należy wyrównać podłoże, wykorzystując do tego celu specjalną matę podkładową, która skutecznie wyrównuje podłoże i jednocześnie zabezpiecza przed wilgocią. Dodatkowo stosuje się również niewielką ilość płynu antypoślizgowego.
Panele bezklejowe montuje się zawsze od lewej do prawej strony, a rozpoczyna się od narożnika, tak aby część zaopatrzona w pióro skierowana została do ściany, a nie drzwi. Przed rozpoczęciem prac, panele układa się „na sucho”, dzięki czemu można się upewnić, że posiada się wszystkie elementy i niczego nie brakuje.
Ważne jest, aby zachować tzw. szczelinę dylatacyjną. Mowa o około 15 mm odstępu paneli od ściany. Jest to istotne, ponieważ podłoga pod wpływem zmieniających się temperatur będzie się rozkurczać i niezbędne jest zostawienie miejsca.
Jak zamontować panele click system?
Na 48 godzin przed rozpoczęciem montażu paneli winylowych typu click system, dobrze jest je zaaklimatyzować w pomieszczeniu, w którym będą założone. W tym czasie deski przyzwyczają się do nowych warunków, wilgoci i temperatury. Panele warto pozostawić w ustawieniu na płasko, w opakowaniach, które można uprzednio delikatnie naciąć, zapewniając tym samym dostęp powietrza.
Tak jak w przypadku pozostałych metod, podłoże musi być odpowiednio przygotowane. Montaż rozpoczyna się od lewej strony, a do jego przeprowadzenia nie używa się ani kleju, ani przytwierdzania do podłoża. Co ważne, panele nie mogą dotykać ścian, niezbędne jest zostawienie szczeliny dylatacyjnej, którą po zakończonej pracy można zakryć listwą przypodłogową.
Pracę rozpoczyna się od pełnych paneli, jeśli jest potrzeba ich docięcia, należy to zostawić na ostatni rząd. Pamiętać należy, że najwęższy z elementów nie może być mniejszy niż 5 cm. Małe elementy nie są za bardzo estetyczne, poza tym mogą być podatne na uszkodzenia i łamanie. Układanie paneli click system zaczyna się od łączenia krótszych boków, a następnie dokłada się całe rzędy.
Na zakończenie pracy należy ukryć szczeliny dylatacyjne, wykorzystując do tego listwy przypodłogowe. Nie tylko ukryją one wszelkie niedoskonałości, ale będą również dodatkowym elementem dekoracyjnym mieszkania.
Jak widać, montaż paneli winylowych jest stosunkowo prosty i powodzeniem można przeprowadzić go samemu. Pamiętając o zasadach odpowiedniego przygotowania podłoża i stosując się do zaleceń producentów, można cieszyć się piękną podłogą przez długie lata.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?