Popularne

Artykuł

Dom

Suszarka elektryczna do prania – jak działa?

Suszarka elektryczna do prania – jak działa?

Elektryczne suszarki do prania to bardzo przydatne urządzenia, dzięki którym w łatwy sposób można uporać się z mokrym praniem. Wystarczy jedynie wrzucić do niej wilgotną odzież i po chwili wyjąć ją już suchą, pachnącą i bez zagnieceń. W jaki sposób w ogóle działają suszarki do prania? Sprawa nie jest taka prosta, gdyż suszarki do prania występują w wielu rodzajach, które różnią się od siebie mechanizmem działania. Jeśli chcesz, żeby suszarki na pranie nie miały przed Tobą żadnych tajemnic – zapraszamy do lektury!

Suszarka elektryczna do prania, czyli świetne rozwiązanie dla każdego domu 

Suszarka elektryczna do prania to niezwykle przydatny sprzęt, który z powodzeniem odnajdzie się w każdym domu. Ich funkcjonalność powinni docenić zwłaszcza właściciele niewielkich mieszkań, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Klasyczne suszenie prania wymusza na nas zagracanie całego mieszkania sznurkami i suszarkami stojącymi. Jeśli mieszkamy w dużym domu, nie jest to aż tak uciążliwe, jednak w przypadku mieszkania w bloku rozwieszone sznurki i wiszące na nich mokre pranie mogą skutecznie uprzykrzyć życie. 

Właśnie dlatego suszarka elektryczna do prania to zakup, który powinien rozważyć każdy z nas. Jak do tego podejść? Przede wszystkim warto zapoznać się z różnymi typami suszarek elektrycznych. Wszystkie z nich służą temu samemu celowi, jednak robią to w nieco inny sposób. Jakie mamy rodzaje suszarek elektrycznych na pranie? 

Rodzaje suszarek do prania 

Możemy wyszczególnić trzy główne typy suszarek elektrycznych, które znajdziemy w praktycznie każdym sklepie z AGD. Są to suszarka wywiewowa, suszarka kondensacyjna i suszarka z pompą ciepła. Jak działa każda z nich i czym różnią się one względem siebie? 

  • Suszarka wywiewowa – to podstawowy rodzaj suszarek. O ich sposobie działania informuje nas już ich nazwa – suszarki wywiewowe wprowadzają do komory suszącej ciepłe powietrze, które następnie jest z niej wywiewane. Główną zaletą tego typu suszarek jest ich cena – suszarki wywiewowe są najbardziej atrakcyjnym cenowo typem tych urządzeń. Jednakże mają one też swoje wady, z których największą jest konieczność podłączenia suszarki do systemu wentylacyjnego, żeby wywiewane z niej powietrze miało swoje ujście. 
  • Suszarka kondensacyjna – ten rodzaj suszarek różni się od opisywanych wcześniej suszarek wywiewowych sposobem pozbywania się powietrza ze swojego wnętrza. Suszarki kondensacyjne również wykorzystują gorące powietrze do suszenia tkanin, jednak zamiast je z siebie wypuszczać, doprowadzają do jego skroplenia. Tym sposobem suszarka kondensacyjna nie musi być nigdzie podłączona, jednak przy jej używaniu należy pamiętać o odpowiednim czyszczeniu komory, do której skrapla się woda. 
  • Suszarka z pompą ciepła – to suszarka kondensacyjna, która wykorzystuje w swoim działaniu pompę ciepła. Czym jest to urządzenie? Pompa ciepła odpowiada za nagrzanie powietrza w ekologiczny sposób. Jej działanie można porównać do lodówki, ale… działającej na odwrót. Lodówka wypuszcza z siebie ciepłe powietrze, żeby utrzymać chłód we wnętrzu. Pompa ciepła wypuszcza z wnętrza suszarki zimne powietrze, zostawiając tam jedynie ciepłe. To na ogół najdroższy rodzaj suszarek, jednak ze względu na niski pobór energii przez pompę ciepła zakup tego urządzenia można potraktować jako inwestycję. 

Suszarka elektryczna – co potrafi? 

Na rynku znajdziemy ogromną ilość suszarek na pranie, do których ich producenci pakują różne funkcje. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze suszarki. Przykładowo marka Electrolux wyposaża większość swoich suszarek w system DelicateCare, którego zadaniem jest inteligentne dostosowywanie parametrów suszenia do rodzaju i potrzeb naszych tkanin. 

Przy wyborze suszarki warto więc wziąć pod uwagę nie tylko na to, jak działa dane urządzenie i jakiego jest typu, ale także to, jakie dodatkowe funkcje i programy przygotował dla nas producent urządzenia. Dzięki temu nasze pranie będzie mogło zawsze zostać perfekcyjnie wysuszone, natomiast my pożegnamy już na zawsze kłopotliwe sznurki i suszarki stojące. 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *