Ekogroszek jest paliwem bardzo popularnym, przez to jego cena nie należy do niskich. Kiedy trafia się bardzo atrakcyjna oferta, dobrze jest umieć ją prześwietlić i ocenić, czy taki tani opał jest w ogóle wart zakupu.
Spis treści
Zaufana marka musi mieć swoją cenę
Ponieważ dobry ekogroszek workowany jest dziś towarem deficytowym, klienci często szukają go u coraz to nowych dostawców. Nie ma w tym niczego złego, jednak postawienie na zaufaną markę o sprawdzonej jakości to postępowanie, które może oszczędzić wielu nerwów. Zwykle nie będą to jednak produkty najtańsze, natomiast ostatecznie o wyborze i tak powinny decydować konkretne kryteria, a nie jedynie marka producenta czy dostawcy. Warto bowiem wspomnieć w tym miejscu, że z niektórych przypadkach to dostawcy, a nie producenci ekogroszku mogą odpowiadać za utratę jego właściwości, na przykład źle przechowując opał w składzie.
Na co zwracać uwagę?
Tańszym rozwiązaniem jest zwykle ekogroszek kupowany luzem, jednak ekogroszek workowany – mimo że droższy – zapewnia porównywalną i stałą jakość. Opakowanie chroni paliwo przed zawilgoceniem, sprawia też, że wszystkie partie mają podobny skład na przykład jeśli chodzi o granulację, która w zakupach z pryzmy może być tym mniejsza, im mniej paliwa zostaje na pryzmie.
Kluczowym parametrem jest kaloryczność. Będzie ona powiązana z zapopieleniem (im więcej pozostałego popiołu, tym mniej energii można uzyskać ze spalania tej samej ilości materiału), choć obie wartości będą wymienione oddzielnie, jako że związek między nimi nie jest jedynym kryterium decydującym o kaloryczności. Mówiąc w skrócie – na promocję często trafia surowiec, który po prostu jest obiektywnie mniej wydajny. Finalnie może się więc okazać, że trzeba kupić więcej ekogroszku i zapłacić więcej, niż gdyby kupować droższy.
Koniecznością jest też ustalenie kosztów dostawy, bo te często drastycznie wpływają na wzrost ceny końcowej, jaką trzeba zapłacić. Należy przy tym pamiętać, że poszczególni dostawcy w różny sposób konstruują swoje cenniki i dostawa może być tańsza przy zakupie większej ilości ekogroszku.
Niektóre kotły będą miały dość precyzyjnie określone wymagania, jakie powinno spełniać paliwo. W takich przypadkach nie należy stosować ekogroszku poza kryteriami, ponieważ nawet mimo teoretycznie wyższej jakości nie będzie on spalał się w sposób optymalny, generując mniej ciepła i więcej zanieczyszczeń.
Impulsywne zakupy to złe zakupy
Wybór ekogroszku dobrze jest przemyśleć, a jeśli ma się już wybranego i sprawdzonego dostawcę, często opłaca się przy nim pozostać. Z drugiej strony – jeśli do tej pory paliwem był ekogroszek standardowej jakości, warto rozejrzeć się za droższym, ale wydajniejszym i czystszym paliwem wyższej jakości, a nie kierować się wyłącznie ceną.
Artykuł Zewnętrzny
Podobne artykuły
Jak wybrać odpowiednie prześcieradło i kołdrę na lato?
Wybierając odpowiednie prześcieradło i kołdrę na okres letni, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak materiał, rozmiar produktu, a…
Farba do betonu na zewnątrz – ochrona powierzchni i estetyczny wygląd
Malowanie betonu zewnętrznego może znacząco poprawić wygląd różnych elementów architektonicznych, od ogrodzeń po fasady budynków. W przypadku takiego zadania kluczową…
Kreatywna dekoracja dla małych fanów Psi Patrol – naklejki na ścianę, które ożywiają przygody!
Szukasz pomysłu na wyjątkową dekorację pokoju dla Twojego małego fana Psi Patrol? Naklejki na ścianę Psi Patrol to doskonały sposób,…
Naturalne piękno drewna. Poznaj zalety podłóg drewnianych i wybierz idealne dla siebie.
Podłogi drewniane cieszą się niezmienną popularnością ze względu na swoją elegancję, trwałość oraz ciepły, naturalny wygląd. Są one nie tylko…
Jak wybrać odpowiedni rozdrabniacz do gałęzi dla Twojego ogrodu?
Sterta gałęzi w ogrodzie? To nie musi być problem! Na rynku znajdujemy różne modele rozdrabniaczy do gałęzi, dzięki który można…
Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak stworzyć wnętrze, które jest jednocześnie proste, eleganckie, funkcjonalne i przytulne? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby…
10 faktów o dywanach do kuchni, o których musisz wiedzieć
Kupując dywan do kuchni warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, jak, chociażby tworzywo, z jakiego został wykonany, czy odpowiednie…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…