Popularne

Artykuł

Dom

To musisz wiedzieć zanim kupisz ekogroszek

To musisz wiedzieć zanim kupisz ekogroszek

Ekogroszek jest paliwem bardzo popularnym, przez to jego cena nie należy do niskich. Kiedy trafia się bardzo atrakcyjna oferta, dobrze jest umieć ją prześwietlić i ocenić, czy taki tani opał jest w ogóle wart zakupu.

Zaufana marka musi mieć swoją cenę

Ponieważ dobry ekogroszek workowany jest dziś towarem deficytowym, klienci często szukają go u coraz to nowych dostawców. Nie ma w tym niczego złego, jednak postawienie na zaufaną markę o sprawdzonej jakości to postępowanie, które może oszczędzić wielu nerwów. Zwykle nie będą to jednak produkty najtańsze, natomiast ostatecznie o wyborze i tak powinny decydować konkretne kryteria, a nie jedynie marka producenta czy dostawcy. Warto bowiem wspomnieć w tym miejscu, że z niektórych przypadkach to dostawcy, a nie producenci ekogroszku mogą odpowiadać za utratę jego właściwości, na przykład źle przechowując opał w składzie.

Na co zwracać uwagę?

Tańszym rozwiązaniem jest zwykle ekogroszek kupowany luzem, jednak ekogroszek workowany – mimo że droższy – zapewnia porównywalną i stałą jakość. Opakowanie chroni paliwo przed zawilgoceniem, sprawia też, że wszystkie partie mają podobny skład na przykład jeśli chodzi o granulację, która w zakupach z pryzmy może być tym mniejsza, im mniej paliwa zostaje na pryzmie.

Kluczowym parametrem jest kaloryczność. Będzie ona powiązana z zapopieleniem (im więcej pozostałego popiołu, tym mniej energii można uzyskać ze spalania tej samej ilości materiału), choć obie wartości będą wymienione oddzielnie, jako że związek między nimi nie jest jedynym kryterium decydującym o kaloryczności. Mówiąc w skrócie – na promocję często trafia surowiec, który po prostu jest obiektywnie mniej wydajny. Finalnie może się więc okazać, że trzeba kupić więcej ekogroszku i zapłacić więcej, niż gdyby kupować droższy.

Koniecznością jest też ustalenie kosztów dostawy, bo te często drastycznie wpływają na wzrost ceny końcowej, jaką trzeba zapłacić. Należy przy tym pamiętać, że poszczególni dostawcy w różny sposób konstruują swoje cenniki i dostawa może być tańsza przy zakupie większej ilości ekogroszku.

Niektóre kotły będą miały dość precyzyjnie określone wymagania, jakie powinno spełniać paliwo. W takich przypadkach nie należy stosować ekogroszku poza kryteriami, ponieważ nawet mimo teoretycznie wyższej jakości nie będzie on spalał się w sposób optymalny, generując mniej ciepła i więcej zanieczyszczeń.

Impulsywne zakupy to złe zakupy

Wybór ekogroszku dobrze jest przemyśleć, a jeśli ma się już wybranego i sprawdzonego dostawcę, często opłaca się przy nim pozostać. Z drugiej strony – jeśli do tej pory paliwem był ekogroszek standardowej jakości, warto rozejrzeć się za droższym, ale wydajniejszym i czystszym paliwem wyższej jakości, a nie kierować się wyłącznie ceną.

Artykuł Zewnętrzny

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *