Popularne

Artykuł

Dom

Top 3 rozwiązania w domu, które obniżą koszty ogrzewania i polepszą stan powietrza

Top 3 rozwiązania w domu, które obniżą koszty ogrzewania i polepszą stan powietrza

Mówi się często, że dom jest jak worek bez dna, bo nieustannie trzeba w coś inwestować. Tak jednak dzieje się zwykle wtedy, gdy dom nie jest dostatecznie ocieplony i gdy chcąc zaoszczędzić na materiałach wybierze się te nie najwyższej jakości. Koszty ogrzewania wtedy wzrastają, a przy nieodpowiedniej wentylacji pogarsza się również stan powietrza. Poznajcie top 3 rozwiązania w domu, które obniżą koszty ogrzewania i polepszą stan powietrza.

Top 1: rekuperator w połączeniu z pompą ciepła

Na pewno już na etapie budowy domu warto zaplanować rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jest ona możliwa do wykonania także w istniejącym budynku. Nie zawsze wymaga kucia w ścianach, ale często jest to niezbędne. W końcu trzeba poprowadzić kanały wentylacyjne w każdym pomieszczeniu. Taka zmiana jest zatem ogromna. Jeśli dysponuje się poddaszem nieużytkowym albo pomieszczenia są stosunkowo wysokie, to taka inwestycja nie będzie łączyła się z kuciem w ścianach. Rury zostaną poprowadzone na poddaszu albo ukryte pod warstwą karton-gipsową. Jeśli nie ma takich możliwości to robi się niestety generalny remont. Trzeba też odłączyć komin z wentylacji grawitacyjnej, a ponadto wymienić źródło ciepła na ekologiczne. Rekuperator może współpracować z pompą ciepła i jest to optymalne rozwiązanie. Można też w przypadku odpowiedniego poprowadzenia kanałów wywiewnych połączyć rekuperację z kotłem kondensacyjnym z zamkniętą komorą spalania. Jak rekuperacja wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania i polepszenie stanu powietrza? Otóż wszystko dzieje się w wymienniku ciepła. Ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczeń przekazywane jest do powietrza nawiewanego. Ogranicza się straty ciepła i oszczędności w okresie grzewczym mogą sięgnąć nawet 50%. W rekuperatorze obecne są też filtry, które oczyszczają powietrze nawiewane do pomieszczenia.

Top 2: klimatyzacja odciążająca nieco ogrzewanie lepsza niż grzejniki elektryczne

Również klimatyzacja może odciążyć ogrzewanie, zwłaszcza to elektryczne. Dodatkowe grzejniki elektryczne zużywają więcej prądu niż klimatyzator, który poza czynnikiem chłodniczym posiada także moc grzewczą i w okresie zimowym może służyć do dogrzewania pomieszczenia. Atutem tego rozwiązania jest również fakt, że klimatyzator, podobnie jak rekuperator podlega regularnym przeglądom. W związku z tym wymieniane czy też czyszczone są też w nim filtry. Wiadomo, że klimatyzator chłodzi lub ogrzewa powietrze, które jest w domu zatem nie ma zdolności jego oczyszczania. Sam w sobie jednak ze względu na stosowaną filtrację i przy odpowiedniej eksploatacji, nie będzie źródłem zanieczyszczeń.

Top 3: ograniczenie mostków termicznych, docieplenie ścian, stropów czy wymiana lub doszczelnienie stolarki okiennej

Istotne znaczenie dla ograniczenia rachunków, ale i poprawy jakości powietrza ma ograniczenie mostków termicznych budynku. W sytuacji, gdy zanieczyszczenie powietrza jest duże wietrzyć należy wtedy, gdy jego jakość jest w ciągu doby najlepsza, wietrzy się krótko i intensywnie. Ciepło może uciekać przez ściany, drzwi, okna. Warto zadbać o odpowiednie docieplenie, zastosowanie odpowiedniej warstwy wełny mineralnej czy styropianu. Wełna skalna najlepiej sprawdzi się do docieplenia stropu, gdyż jest ognioodporna. Trzeba rozważyć docieplenie lub wymianę stolarki okiennej, gdy straty ciepła są duże.

Pamiętaj o oczyszczaczach powietrza i jonizatorach

Na koniec kwestia związana z oczyszczaniem. Oczyszczacz powietrza może ograniczyć zanieczyszczenia. Niekoniecznie trzeba zdecydować się na głośne urządzenie elektryczne. Ciekawym rozwiązaniem mogą być np. lampy z soli kamiennej, która dodatkowo ma właściwości jonizacyjne. Emituje jony ujemne i neutralizuje, szkodliwe jony dodatnie, których źródłem są liczne sprzęty elektroniczne.
Znasz już najlepsze rozwiązania, które mogą polepszyć stan powietrza w Twoim domu. Pomoże Ci też natura. Musisz wiedzieć, że np. paprocie mają zdolność oczyszczania powietrza i podobnie jak kaktusy polecane są w domach palaczy. Niemniej jednak u każdego się sprawdzą. Dobry stan powietrza w domu to mniejsze ryzyko rozwoju infekcji i przewlekłych chorób układu oddechowego. Należy pamiętać, by w sypialni utrzymywać temperaturę w granicach 18 do 20 stopni.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *