Umowa deweloperska to dokument, wokół którego pojawia się wiele pytań. Nie dziwi zatem fakt, że nabywcy nieruchomości przed podpisaniem umowy szukają wszelkich informacji o podstawach prawnych różnych jej zapisów. Chcą w ten sposób upewnić się, co do tego, czy nie są w żaden sposób oszukiwani czy też wykorzystywani przez dewelopera. Poszukiwanie szczegółowych informacji jest w tej sytuacji bardzo istotne, ponieważ pisemna umowa stanowi regulację i zabezpieczenie praw nabywcy w toku trwania całego procesu inwestycyjnego. Przed podpisaniem umowy warto zatem dokładnie zapoznać się z umową, a przypadku wątpliwości, zwrócić o pomoc do profesjonalisty.
Z obawy przed poważnymi konsekwencjami podpisania umowy nabywcy często pytają, czy po podpisaniu mogą jeszcze zrezygnować z transakcji. Chcą też zdobyć wiedzę odnośnie tego, jak w praktyce wypowiedzieć umowę deweloperowi. Czy mogą to zrobić i w jakich przypadkach – odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.
Spis treści
Kiedy można zrezygnować z umowy deweloperskiej
Umowa deweloperska powinna bardzo jasno określać przypadki, w których nabywca może bez konsekwencji finansowych odstąpić od umowy. Takie przypadki będą na ogół ściśle związane z zapisami tzw. “ustawy deweloperskiej”, która swoimi regulacjami m.in. zabezpiecza interesy nabywcy.
Odstąpienie od umowy na jednej z ustawowych podstaw nie spowoduje obciążenia nabywcy żadnymi karami finansowymi. Kupującemu przysługuje wówczas zwrot wszelkich poniesionych kosztów (wpłaconych rat, zaliczek itp.), jednak nie dotyczy to kosztów związanych z samym zawarciem umowy.
Odstąpienie na podstawie rozwiązań ustawowych możliwe jest w przypadkach, kiedy deweloper nie wywiązuje się z obowiązków określonych w ustawie, tj. gdy:
- umowa deweloperska nie zawiera elementów określonych w ustawie,
- informacje zawarte w umowie deweloperskiej nie są zgodne z informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym lub w załącznikach,
- deweloper nie doręczył kupującemu prospektu informacyjnego wraz z załącznikami,
- informacje zawarte w prospekcie informacyjnym lub w załącznikach, na podstawie których zawarto umowę deweloperską, są niezgodne ze stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy deweloperskiej,
- prospekt informacyjny, na podstawie którego zawarto umowę deweloperską, nie zawiera informacji określonych we wzorze ustawowym,
- deweloper nie przeniósł na kupującego prawa własności nieruchomości w umówionym terminie.
Treść umowy może także bezpośrednio określać inne sytuacje, w których strony mogą odstąpić od zawartej już umowy, dlatego tak ważne jest, by przeanalizować jej zapisy i upewnić się, czy jako nabywca nie zapłacisz wysokich kar w wypadku nagłej rezygnacji.
Konsekwencje odstąpienia od umowy deweloperskiej
Umowa najczęściej określa sytuacje, w których mogą mieć zastosowanie:
- obowiązek zapłaty odstępnego,
- kary umowne,
- zatrzymanie zadatku,
- obowiązek zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.
Najczęściej wszystko zależy od tego, czy to nabywca odstępuje od umowy, czy deweloper i z jakiego powodu. Nie zawsze jako nabywca możesz odstąpić od umowy jeśli na przykład znajdziesz lepszą ofertę lub po prostu się rozmyślisz. Musisz się liczyć się z tym, że nawet jeśli okaże się to możliwe, to najprawdopodobniej poniesiesz poważne konsekwencje finansowe swojej decyzji. Deweloperzy rzadko bowiem dopuszczają taką możliwość w umowie, a gdy już się na to godzą, to odstąpienie warunkowane jest zapłatą wysokiej kwoty tytułem tzw. odstępnego.
Pamiętaj – jeżeli jakiekolwiek zapisy umowy deweloperskiej wzbudzają Twoje wątpliwości lub sądzisz, że umowa nie zabezpiecza w odpowiedni sposób Twoich interesów – zawsze skonsultuj postanowienia dokumentu z prawnikiem. Pomoże to ustrzec się przed stratą dużych pieniędzy oraz uniknąć niepotrzebnego stresu.
Podobne artykuły
Jak zamontować balustradę na balkonie?
Balustrada to jeden z najważniejszych elementów wykończenia domu. Dlatego podczas montażu musisz zwrócić uwagę zarówno na funkcjonalność tej przestrzeni, jak…
Rolety dachowe – praktyczne i stylowe rozwiązanie
Pomieszczenia na poddaszu niewątpliwie mają swój urok. Umieszczone pod skosem okna, które nadają miejscu klimatu, wymagają odpowiedniej oprawy. Sposobem na…
Jakie wady i zalety mają lampy stojące?
Lampy stojące są jednym z rodzajów oświetlenia, który niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów. Cenione są nie tylko ze…
Czy zlewozmywaki stalowe to dobry wybór do kuchni?
Biorąc pod uwagę, że żadna kuchnia nie obejdzie się bez zlewozmywaka, warto zastanowić się, jaki najlepiej byłoby wybrać. W końcu…
Jak wybrać dobry materac?
Planujesz zmianę materaca? Chcesz zastąpić swoją kanapę nowoczesnym łóżkiem? Marzysz, aby zacząć wstawać rano wypoczętym, pełnym sił? Idealnie trafiłeś! Przeczytaj…
Drewno w łazience – czy to na pewno dobry pomysł?
Chociaż drewno uznaje się za jeden z najstarszych i najtrwalszych budulców, to nie zawsze nadaje się do zastosowania, chociażby ze…
Modny dywan do salonu – jaki wybrać?
Dodatki mogą całkowicie zmienić wygląd wnętrza. Jednym z nich jest dywan, którego dobór jest kluczowy w procesie aranżacji salonu. To…
Najmodniejsze wzory tapet ściennych ‒ zobacz nasz ranking!
Kolorowe, przyciągające uwagę, pełniące rolę doskonałego tła, albo wręcz przeciwnie, grające pierwsze skrzypce we wnętrzach – tapety ścienne to jeden…
Urządzanie kuchni w 2022. Jakie sprzęty kuchenne są na topie?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Ważne więc, by była urządzona tak, aby spędzanie w niej czasu…
Jak dopasować dywan do pomieszczenia?
Wybór odpowiedniego dywanu może być trudnym zadaniem, jeśli nie jesteś projektantem wnętrz. Jednak dzięki odpowiednim informacjom da się to zrobić…
Najnowsze komentarze
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
- Green Ania o Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?