Umowa deweloperska to dokument, wokół którego pojawia się wiele pytań. Nie dziwi zatem fakt, że nabywcy nieruchomości przed podpisaniem umowy szukają wszelkich informacji o podstawach prawnych różnych jej zapisów. Chcą w ten sposób upewnić się, co do tego, czy nie są w żaden sposób oszukiwani czy też wykorzystywani przez dewelopera. Poszukiwanie szczegółowych informacji jest w tej sytuacji bardzo istotne, ponieważ pisemna umowa stanowi regulację i zabezpieczenie praw nabywcy w toku trwania całego procesu inwestycyjnego. Przed podpisaniem umowy warto zatem dokładnie zapoznać się z umową, a przypadku wątpliwości, zwrócić o pomoc do profesjonalisty.
Z obawy przed poważnymi konsekwencjami podpisania umowy nabywcy często pytają, czy po podpisaniu mogą jeszcze zrezygnować z transakcji. Chcą też zdobyć wiedzę odnośnie tego, jak w praktyce wypowiedzieć umowę deweloperowi. Czy mogą to zrobić i w jakich przypadkach – odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.
Spis treści
Kiedy można zrezygnować z umowy deweloperskiej
Umowa deweloperska powinna bardzo jasno określać przypadki, w których nabywca może bez konsekwencji finansowych odstąpić od umowy. Takie przypadki będą na ogół ściśle związane z zapisami tzw. “ustawy deweloperskiej”, która swoimi regulacjami m.in. zabezpiecza interesy nabywcy.
Odstąpienie od umowy na jednej z ustawowych podstaw nie spowoduje obciążenia nabywcy żadnymi karami finansowymi. Kupującemu przysługuje wówczas zwrot wszelkich poniesionych kosztów (wpłaconych rat, zaliczek itp.), jednak nie dotyczy to kosztów związanych z samym zawarciem umowy.
Odstąpienie na podstawie rozwiązań ustawowych możliwe jest w przypadkach, kiedy deweloper nie wywiązuje się z obowiązków określonych w ustawie, tj. gdy:
- umowa deweloperska nie zawiera elementów określonych w ustawie,
- informacje zawarte w umowie deweloperskiej nie są zgodne z informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym lub w załącznikach,
- deweloper nie doręczył kupującemu prospektu informacyjnego wraz z załącznikami,
- informacje zawarte w prospekcie informacyjnym lub w załącznikach, na podstawie których zawarto umowę deweloperską, są niezgodne ze stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy deweloperskiej,
- prospekt informacyjny, na podstawie którego zawarto umowę deweloperską, nie zawiera informacji określonych we wzorze ustawowym,
- deweloper nie przeniósł na kupującego prawa własności nieruchomości w umówionym terminie.
Treść umowy może także bezpośrednio określać inne sytuacje, w których strony mogą odstąpić od zawartej już umowy, dlatego tak ważne jest, by przeanalizować jej zapisy i upewnić się, czy jako nabywca nie zapłacisz wysokich kar w wypadku nagłej rezygnacji.
Konsekwencje odstąpienia od umowy deweloperskiej
Umowa najczęściej określa sytuacje, w których mogą mieć zastosowanie:
- obowiązek zapłaty odstępnego,
- kary umowne,
- zatrzymanie zadatku,
- obowiązek zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.
Najczęściej wszystko zależy od tego, czy to nabywca odstępuje od umowy, czy deweloper i z jakiego powodu. Nie zawsze jako nabywca możesz odstąpić od umowy jeśli na przykład znajdziesz lepszą ofertę lub po prostu się rozmyślisz. Musisz się liczyć się z tym, że nawet jeśli okaże się to możliwe, to najprawdopodobniej poniesiesz poważne konsekwencje finansowe swojej decyzji. Deweloperzy rzadko bowiem dopuszczają taką możliwość w umowie, a gdy już się na to godzą, to odstąpienie warunkowane jest zapłatą wysokiej kwoty tytułem tzw. odstępnego.
Pamiętaj – jeżeli jakiekolwiek zapisy umowy deweloperskiej wzbudzają Twoje wątpliwości lub sądzisz, że umowa nie zabezpiecza w odpowiedni sposób Twoich interesów – zawsze skonsultuj postanowienia dokumentu z prawnikiem. Pomoże to ustrzec się przed stratą dużych pieniędzy oraz uniknąć niepotrzebnego stresu.
Podobne artykuły
Jak wybrać odpowiednie prześcieradło i kołdrę na lato?
Wybierając odpowiednie prześcieradło i kołdrę na okres letni, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak materiał, rozmiar produktu, a…
Farba do betonu na zewnątrz – ochrona powierzchni i estetyczny wygląd
Malowanie betonu zewnętrznego może znacząco poprawić wygląd różnych elementów architektonicznych, od ogrodzeń po fasady budynków. W przypadku takiego zadania kluczową…
Kreatywna dekoracja dla małych fanów Psi Patrol – naklejki na ścianę, które ożywiają przygody!
Szukasz pomysłu na wyjątkową dekorację pokoju dla Twojego małego fana Psi Patrol? Naklejki na ścianę Psi Patrol to doskonały sposób,…
Naturalne piękno drewna. Poznaj zalety podłóg drewnianych i wybierz idealne dla siebie.
Podłogi drewniane cieszą się niezmienną popularnością ze względu na swoją elegancję, trwałość oraz ciepły, naturalny wygląd. Są one nie tylko…
Jak wybrać odpowiedni rozdrabniacz do gałęzi dla Twojego ogrodu?
Sterta gałęzi w ogrodzie? To nie musi być problem! Na rynku znajdujemy różne modele rozdrabniaczy do gałęzi, dzięki który można…
Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak stworzyć wnętrze, które jest jednocześnie proste, eleganckie, funkcjonalne i przytulne? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby…
10 faktów o dywanach do kuchni, o których musisz wiedzieć
Kupując dywan do kuchni warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, jak, chociażby tworzywo, z jakiego został wykonany, czy odpowiednie…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…