Popularne

Artykuł

Dom

Urządzanie biura w domu

Urządzanie biura w domu

Praca zdalna jest w dzisiejszych czasach bardzo powszechna i dotyczy coraz większej ilości zawodów. Ten model zatrudnienia pozwala zaoszczędzić na dojazdach, co okazuje się błogosławieństwem szczególnie w dużych, zakorkowanych miastach. Być może po prostu masz swoją działalność i nie chcesz wynajmować specjalnego biura do tego celu? Na co zwrócić uwagę, by praca z domu przebiegała w przyjemnej atmosferze? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Sprawy techniczne

Niezależnie od tego, czym się zajmujesz do urządzenia domowego biura potrzebne będą pewne rekwizyty.

  • Po pierwsze – wygodne krzesło. Tutaj panuje zasada taka, jak przy pracy stacjonarnie. Spędzisz na tym krześle wiele godzin, więc musi być ergonomicznie dobrane. Najlepiej, gdyby miało opcję regulacji pozycji i odpowiednio podpierało część lędźwiową kręgosłupa, kark, łokcie.
  • Po drugie – odpowiednie biurko. Może być to też stół, np. kuchenny, ale pod warunkiem, że w tym czasie nie chcą korzystać z niego inni domownicy. Może to stworzyć niepotrzebne konflikty w przyszłości.
  • No i po trzecie – odpowiednie oświetlenie. Postaraj się korzystać, na ile to możliwe, ze światła dziennego, ale też spraw sobie lampkę, która umożliwi pracę po zmroku. Najlepszym rozwiązaniem będzie usytuowanie swojego stanowiska w pobliżu okien. Przy wyborze źródła światła sztucznego kieruj się ilością lumenów, które to źródło emituje. Zgodnie z normami, oświetlenie blatu biurka w miejscu pracy powinno wynosić minimum 500 luxów. (1 lux to 1 lumen na metr kwadratowy).

Sprawy estetyczne

Pamiętaj, że pracując z biura, rzadko będziesz wychodzić z domu. Chyba, że po godzinach pracy. Tym bardzie warto sprawić, by praca z mieszkania sprawiała nam przyjemność poprzez zadbanie o odpowiedni wystrój.

Wyeliminuj z otoczenia rzeczy, które mogą Cię rozpraszać. Zadbaj o porządek w pomieszczeniu. Wszystkie rzeczy należy systematycznie odkładać na miejsce, żeby zadbać o wrażenia wizualne. Każdy człowiek ma inny charakter, ale raczej trudno się skupić, gdy rzeczy będą porozrzucane w najbliższym otoczeniu. W miejscu pracy prostota bardzo pomaga.

Spraw sobie kilka roślin. Poza tym, że oczyszczają powietrze, to ożywiają wystrój wnętrza. Ciekawostka – patrzenie na kolor zielony pozwala oczom odpocząć.

Postaraj się też, aby przestrzeń do pracy była wyraźnie oddzielona od przestrzeni prywatnej. Ułatwi to organizację swojego życia i może ułatwić też życie innym domownikom. Jeśli nie masz takich możliwości, aby wydzielić osobne pomieszczenie, niech to będzie chociaż osobny kąt. Należy powiedzieć jasno – gdy znajdujesz się w tej wyznaczonej strefie, to pracujesz i nie należy wtedy Tobie przeszkadzać.

Więcej na temat biura w domu: https://www.dekorpedia.pl/architektura/jak-zaprojektowac-idealne-domowe-biuro

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *