Popularne

Artykuł

Dom

Usuwanie plam ze ścian domowymi sposobami

Usuwanie plam ze ścian domowymi sposobami

Obecnie, kiedy większość farb można zmywać, usuwanie plam ze ścian jest stosunkowo proste – wystarczy wilgotna ściereczka z niewielką ilością łagodnego detergentu, aby pozbyć się zabrudzeń. Problem jest znacznie większy, jeśli na ścianie pojawiają się tłuste plamy.

Na występowanie tłustych plam narażone są najbardziej ściany w kuchni oraz jadalni. To na nich pojawiają się plamy z oleju, który pryska z patelni podczas smażenia, lub ślady po dotknięciu ściany ubrudzoną dłonią. Tłuste plamy można usunąć ze ściany na kilka różnych sposobów.

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?

Tłuste plamy należą do zabrudzeń, które trudno usunąć z powierzchni ściany, szczególnie wtedy, kiedy farba nie nadaje się do zmywania. Wówczas najlepiej przetrzeć ścianę papierowym ręcznikiem bezpośrednio po zachlapaniu, co zmniejszy prawdopodobieństwo pozostawienia na powierzchni nieestetycznych zabrudzeń. Jeśli to nie pomoże, pozostaje zamalować tłuste plamy, stosując wcześniej środek odtłuszczający do ścian.

W znacznie lepszej sytuacji są osoby, które pomalowały ścianę farbą zmywalną. Aby zmyć tłuste plamy, które powstały na powierzchni pomalowanej taką farbą, często wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Można nanieść na nią odrobiną płynu do mycia naczyń, aby ułatwić usunięcie tłustej powłoki. Jeśli zrobi się to wystarczająco szybko, po tłuszczu nie pozostanie nawet ślad. Nieco trudniej pójdzie usuwanie tłustych plam, kiedy te zdążyły już zaschnąć. W takiej sytuacji może być potrzebny dłuższy czas czyszczenia lub użycie silniejszego niż płyn do naczyń detergentu. Czasami wystarczy duża ilość ciepłej wody oraz odtłuszczacz, a w przypadku trudniejszych do usunięcia plam, także szczoteczka do szorowania lub ostra strona zmywaka. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda ściana może być czyszczona w ten sposób – pokrywająca ja farba powinna być odporna na szorowanie, w przeciwnym wypadku można łatwo uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Jako środka czyszczącego można użyć także pianki do golenia lub płynu do mycia szyb, a przed przeprowadzeniem czyszczenia, warto zweryfikować, jakie są zalecenia producenta farb.

Jak zamalować tłuste plamy?

Skuteczne usuwanie plam ze ścian domowymi sposobami nie zawsze jest możliwe. Jeśli plamy nie znikną po umyciu ich gąbką z odtłuszczaczem lub szorowaniu, pozostaje jedynie malowanie. Tłuste plamy na ścianie mogą jednak prześwitywać przez nową farbę, dlatego przed malowaniem należy dokładnie przygotować powierzchnię. Brudną powłokę farby można usunąć lub pomalować ją farbą specjalnie przygotowaną do zabezpieczania tłustych plam. Spełni ona swoje zadanie również wtedy, kiedy tłusta plama jest wynikiem zbyt płytkiego osadzenia kabli elektrycznych. Wraz ze starą farbą można usunąć także wierzchnią warstwę tynku i położyć nowy. Z pewnością należy uzupełnić ewentualne spękania tynku, a dopiero później rozpocząć malowanie.

Klasyczne farby nie wystarczą, aby zamalować plamy po tłuszczu. Ściana musi być odtłuszczona, aby nowa farba nie odpryskiwała w miejscu, w którym wcześniej znajdowała się tłusta plama. Można przeprowadzić dokładne mycie ścian lub użyć farby, stanowiącej podkład pod farbę klasyczną. Naniesienie na ścianę dodatkowej powłoki malarskiej tworzy na ścianie nieprzepuszczalną błonę, która całkowicie przykrywa nie tylko tłuste plamy, ale również zacieki. W ten sposób powierzchnia ścian jest idealnie przygotowana do malowania farbą zmywalną, przeznaczoną stricte do danego pomieszczenia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *