Jak kupować wkłady kominkowe we Wrocławiu? Jak sprawdzić materiał, moc i sprawność kominka? Zachęcamy Cię do dobrania kominka z rozwiązaniem, które pozwoli Ci zachować czystość szyby w drzwiczkach. Może to być na przykład kurtyna powietrzna. To znaczy nawiew powietrza do paleniska szczeliną wokół szyby. Odpycha on od niej cząstki smoliste. Równie korzystnym rozwiązaniem jest pokrycie szyby cienką warstwą tlenków metali.
Spis treści
Jaki powinien być wkład kominkowy?
Wkład kominkowy musi być solidny oraz odporny na wielogodzinne działanie bardzo wysokiej temperatury oraz jej ciągłe zmiany. Wkład do kominka nie może mieć podatności na rdzewienie. Dodatkowo, musi on doskonale akumulować ciepło. Równie ważne jest oddawanie go jeszcze przez jakiś czas po wygaszeniu płomienia w palenisku.
Odpowiednie dobranie tego najważniejszego elementu w kominku, czyli wkładu, ma bardzo duże znaczenie dla sprawnego i efektywnego działania ogrzewania w budynku. Żeby wkład kominkowy bardzo dobrze działał oraz spełniał swoje funkcje, to musisz się bardzo dobrze zastanowić nad wyborem odpowiedniego modelu kominka. Podpowiemy Ci, o czym musisz pamiętać, gdy zdecydujesz się na konkretny wkład kominkowy. Mamy nadzieję, że te porady Ci pomogą i będziesz miał taki kominek później w swoim domu.
Zobacz, jak dziś montuje się wkłady kominkowe
Kominek, który nadaje się do ogrzewania lub dogrzewania pomieszczeń powinien być wyposażony we wkład kominkowy. Gdy go nie będzie, to wtedy korzyści z wytwarzanego ciepła będą naprawdę minimalne. Tylko 20 procent ciepła pozostanie w pomieszczeniu. Natomiast 80 procent, mówiąc wprost, pójdzie z dymem przez komin. Odpowiednią moc wkładu kominkowego, możesz samodzielnie sobie obliczyć na bazie kubatury do ogrzewania. Jeżeli chcesz otrzymać moc w kilowatach, to musisz podzielić kubaturę przez dwadzieścia pięć. Otrzymane w ten sposób moc, w teorii powinna Ci wystarczyć do pokrycia całkowitego zapotrzebowania domu na ciepło. Natomiast, gdy chodzi o wspomaganie już dostępnego systemu ogrzewania w budynku, to taka moc może być nawet odrobinę mniejsza.
Wkłady kominkowe – lepsze są stalowe, czy żeliwne?
Ścianki żeliwnych wkładów kominkowych charakteryzują się większą grubością i masywnością. Gdy taki wkład jest odlewany, to wtedy nie posiadają żadnych połączeń, ani spawów. To właśnie powoduje, że są one wyjątkowo szczelne. Natomiast, gdy są skręcane z płyt żeliwnych, to mogą się rozszczelnić.
Podobne artykuły
Drzwi ukryte i kolorowe klamki – nowoczesne trendy nadające wnętrzom wyjątkowe wykończenie
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wskazują jasno: coraz większą rolę odgrywają detale, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Minimalizm nadal króluje…
Drzwi wewnątrzklatkowe z ościeżnicą – czy warto zainwestować w solidne rozwiązanie do mieszkania?
Bezpieczeństwo i komfort domowników to dziś jeden z najważniejszych priorytetów w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku lokali w budynkach wielorodzinnych szczególną…
Ekologiczne szambo – nowoczesne rozwiązanie dla domów bez kanalizacji
Wybór odpowiedniego systemu gospodarki ściekowej to kluczowa decyzja dla właścicieli domów jednorodzinnych, szczególnie w miejscach, gdzie brak dostępu do sieci…
Jak wybrać idealne donice ogrodowe i donice na taras?
Każdy, kto chce stworzyć wyjątkową przestrzeń w ogrodzie lub na tarasie, wie, jak ważnym elementem aranżacji są donice. Nie tylko…
Simon 55 – nowoczesne rozwiązania w Twoim domu
Urządzając dom, warto zadbać o meble, kolory ścian i inne elementy wyposażenia. Każdy szczegół ma znaczenie – nawet gniazdka i…
Tapety sensoryczne dla przedszkolaka – pomysł na wspomaganie rozwoju dziecka przez wyjątkową aranżację wnętrza
Tapety sensoryczne to innowacyjne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach przestrzeni – dzieciach w wieku przedszkolnym….
Żyrandole – eleganckie i funkcjonalne
Żyrandole pełnią ważną funkcję w aranżacji wnętrz, łącząc estetykę z funkcjonalnością. To nie tylko źródła światła, ale również elementy dekoracyjne,…
Drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą: nowoczesne i minimalistyczne rozwiązanie
W dzisiejszych czasach, gdy minimalizm i funkcjonalność odgrywają kluczową rolę w projektowaniu wnętrz, drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą zyskują coraz…
Zlewozmywaki granitowe – stylowe i funkcjonalne rozwiązanie do kuchni i łazienki
Każde pomieszczenie w domu wymaga przemyślanych rozwiązań, które łączą estetykę z funkcjonalnością. W przypadku kuchni i łazienki jednym z najważniejszych…
Nowoczesne lustra – połączenie estetyki i funkcjonalności w aranżacji wnętrz
Lustra od dawna pełnią ważną rolę we wnętrzach, jednak w aranżacjach na rok 2025 zyskują nowe oblicze. Stały się nie…