Popularne

Artykuł

Dom

Wkłady kominkowe – co warto wiedzieć

Wkłady kominkowe – co warto wiedzieć

Jak kupować wkłady kominkowe we Wrocławiu? Jak sprawdzić materiał, moc i sprawność kominka? Zachęcamy Cię do dobrania kominka z rozwiązaniem, które pozwoli Ci zachować czystość szyby w drzwiczkach. Może to być na przykład kurtyna powietrzna. To znaczy nawiew powietrza do paleniska szczeliną wokół szyby. Odpycha on od niej cząstki smoliste. Równie korzystnym rozwiązaniem jest pokrycie szyby cienką warstwą tlenków metali.

Jaki powinien być wkład kominkowy?

Wkład kominkowy musi być solidny oraz odporny na wielogodzinne działanie bardzo wysokiej temperatury oraz jej ciągłe zmiany. Wkład do kominka nie może mieć podatności na rdzewienie. Dodatkowo, musi on doskonale akumulować ciepło. Równie ważne jest oddawanie go jeszcze przez jakiś czas po wygaszeniu płomienia w palenisku.

Odpowiednie dobranie tego najważniejszego elementu w kominku, czyli wkładu, ma bardzo duże znaczenie dla sprawnego i efektywnego działania ogrzewania w budynku. Żeby wkład kominkowy bardzo dobrze działał oraz spełniał swoje funkcje, to musisz się bardzo dobrze zastanowić nad wyborem odpowiedniego modelu kominka. Podpowiemy Ci, o czym musisz pamiętać, gdy zdecydujesz się na konkretny wkład kominkowy. Mamy nadzieję, że te porady Ci pomogą i będziesz miał taki kominek później w swoim domu.

Zobacz, jak dziś montuje się wkłady kominkowe

Kominek, który nadaje się do ogrzewania lub dogrzewania pomieszczeń powinien być wyposażony we wkład kominkowy. Gdy go nie będzie, to wtedy korzyści z wytwarzanego ciepła będą naprawdę minimalne. Tylko 20 procent ciepła pozostanie w pomieszczeniu. Natomiast 80 procent, mówiąc wprost, pójdzie z dymem przez komin. Odpowiednią moc wkładu kominkowego, możesz samodzielnie sobie obliczyć na bazie kubatury do ogrzewania. Jeżeli chcesz otrzymać moc w kilowatach, to musisz podzielić kubaturę przez dwadzieścia pięć. Otrzymane w ten sposób moc, w teorii powinna Ci wystarczyć do pokrycia całkowitego zapotrzebowania domu na ciepło. Natomiast, gdy chodzi o wspomaganie już dostępnego systemu ogrzewania w budynku, to taka moc może być nawet odrobinę mniejsza.

Wkłady kominkowe – lepsze są stalowe, czy żeliwne?

Ścianki żeliwnych wkładów kominkowych charakteryzują się większą grubością i masywnością. Gdy taki wkład jest odlewany, to wtedy nie posiadają żadnych połączeń, ani spawów. To właśnie powoduje, że są one wyjątkowo szczelne. Natomiast, gdy są skręcane z płyt żeliwnych, to mogą się rozszczelnić.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *