Tylko odpowiednia kołdra i poduszka są w stanie zapewnić komfort podczas snu. Nie musimy decydować się na najdroższe rozwiązania, żeby znaleźć pierzynę, która spełni nasze oczekiwania. Warto jednak wiedzieć, jakie czynniki wziąć pod uwagę podczas zakupów.
Spis treści
Najważniejszy aspekt – rodzaj wypełnienia
W pierwszej kolejności, należy zdecydować, jaki rodzaj wypełnienia nas interesuje. Jest to bardzo istotne, ponieważ wykorzystany materiał przekłada się na właściwości cieplne kołdry. Dawniej, najbardziej popularne były kołdry, wypełnione puchem gęsim lub kaczym. Obecnie są jednak uznawane wręcz za towar luksusowy, ze względu na swoją wysoką cenę. Bardzo dobrze trzymają ciepło, a także są odpowiednie dla alergików, ponieważ nie gromadzą kurzu i nie są odpowiednim środowiskiem do rozwoju roztoczy.
Obecnie, puch jest coraz częściej zastępowany przez pierze. Wypełnione nim kołdry i poduszki są jednak niższej jakości, niż ich puchowe odpowiedniki. Są znacznie cięższe, a także gorzej utrzymują ciepło.
Kolejnym z naturalnych materiałów, które wykorzystuje się w kołdrach i poduszkach, jest wełna owcza. Tego typu kołdra jest bardzo ciepła i dobrze przepuszcza powietrze, dlatego doskonale sprawdza się podczas zimy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że takie wypełnienie może mieć specyficzny zapach, zwłaszcza od razu po zakupie.
Osoby, które cenią sobie luksus, mogą zdecydować się na wypełnienie jedwabne. Tego typu kołdra jest bardzo lekka i przyjemna w dotyku, a także nie gromadzi kurzu i jest odpowiednia dla alergików. Jej największym minusem jest jednak wysoka cena.
Coraz popularniejszym wypełnieniem staje się włókno bambusowe. Jest cenione przede wszystkim ze względu na swoją sprężystość i trwałość. Kołdra bambusowa doskonale reguluje temperaturę: latem zapewnia wentylację, a zimą – zatrzymuje ciepło. Będzie także odpowiednia dla alergików, ponieważ posiada właściwości higroskopijne. We wnętrzu kołdry nie zatrzymuje się więc wilgoć, dzięki czemu warunki nie sprzyjają rozwojowi grzybów i innych drobnoustrojów.
Nie należy jednak zapominać również o wypełnieniach sztucznych, które są tanie, a jednocześnie nie muszą ustępować materiałom naturalnym pod względem jakości. Jednym z nich jest włókno poliestrowe, które bardzo często pojawia się w kołdrach i poduszkach. Składa się ze spiralnie skręconych włókien, posiadających w środku kanaliki, wypełnione powietrzem. Dzięki temu kołdra jest bardzo lekka. Kołdra poliestrowa nie zapewnia takiego ciepła, jak wełniana lub puchowa, ale doskonale sprawdza się podczas cieplejszych miesięcy.
Ulepszoną wersją wypełnienia poliestrowego jest włókno silikonowe. Oznacza to po prostu, że poliester pokryto warstwą silikonu. Dzięki temu, kołdra pozostaje lekka, a jednocześnie jest bardziej odporna na odkształcenia. Silikon zapobiega namnażaniu kurzu i bakterii, dlatego wypełnione nim kołdry są odpowiednie dla alergików.
Sezonowa skala ciepła, czyli jak dzielimy kołdry
Na świecie stosuje się różne skale, określające jak dobrze kołdra utrzymuje temperaturę. W Polsce, najpopularniejsza jest jednak sezonowa skala ciepła. Określa ona, na jaką porę roku jest przeznaczona dana kołdra. Na rynku dostępne są produkty na lato i zimę, a także – całoroczne.
Kołdry letnie są oczywiście lekkie i cienkie. Najczęściej mają wypełnienia z tworzyw sztucznych, jedwabiu lub bambusa. Zazwyczaj posiadają gramaturę od 500 do 1200 gramów, w zależności od rozmiaru kołdry.
Kołdry zimowe muszą oczywiście zatrzymywać ciepło o wiele lepiej, niż letnie. Można więc zdecydować się na wełnę, puch lub grubszą kołdrę ze sztucznych włókien. Waga wypełnienia zazwyczaj wynosi, w zależności od rozmiaru, od 1000 do 1800 gramów.
Nie każdy chce jednak kupować dwie kołdry i wymieniać je w ciągu roku, zwłaszcza przy tak zmiennej pogodzie. W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem będzie kołdra całoroczna. Tego typu produkty są dostępne w sklepie Piękne Sny. Najlepiej zdecydować się na wypełnienie silikonowe, które utrzyma ciepło podczas zimy, a latem nie będzie nas nadmiernie ogrzewać.
Kolejną propozycją jest kołdra „cztery pory roku”, składająca się z dwóch części, połączonych napami. Można ją więc wykorzystywać, jako jedną grubą kołdrę lub dzielić na dwie znacznie cieńsze.
Pokrycie kołdry – bardzo istotne wykończenie
Jednym z najpopularniejszych pokryć jest z pewnością bawełna. Jej zaletą jest wysoka chłonność, dzięki czemu nie przepuszcza wilgoci do wnętrza kołdry i ułatwia zachowanie higieny. Bawełnę często łączy się również z materiałami sztucznymi, takimi jak poliester, które zwiększają wytrzymałość pokrycia, nie obniżając jego zdolności do wentylacji.
Często spotyka się również mikrowłókno. Przepuszcza powietrze w mniejszym stopniu, niż bawełna, ale jest bardzo miękkie i przyjemne w dotyku. Dodatkowo, mikrowłókno cechują odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz szybkie schnięcie.
W produktach z wyższej półki, spotyka się również pokrycia jedwabne i satynowe. Dobrze przepuszczają powietrze, dzięki czemu we wnętrzu kołdry nie powstaje wilgotne środowisko, sprzyjające rozwojowi roztoczy i grzybów. Kołdry o pokryciach z jedwabiu i satyny są więc polecane dla alergików.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka kołdra jest najlepsza. Należy rozważyć wszystkie wady i zalety oraz zdecydować, co ma dla nas największe znaczenie. Warto jednak pamiętać, że im bardziej uniwersalny produkt, tym mniejsze koszty i większy komfort użytkowania.
Podobne artykuły
1 komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Świetny Artykuł , pragnę tylko dodać że oprócz porządnej kołdry warto zadbać również o pościel , najlepiej bawełnianą dobrej jakości.