Popularne

Artykuł

Budownictwo

Zamieszkać w domu z ogródkiem

Zamieszkać w domu z ogródkiem

Zabudowa szeregowa i bliźniacza to już stały element polskiego krajobrazu. Dostrzegalny w dużych i małych miastach, ale też poza nimi. O powodzeniu tego modelu decydują przede wszystkim korzyści materialne w postaci niższych kosztów budowy oraz codziennej eksploatacji, zwłaszcza w porównaniu z obiektami mieszkalnymi wolnostojącymi. Branża mieszkaniowa do tej pory wyraźnie nie zdefiniowała tych dwóch modeli budowania, również prawo budowlane nie stworzyło ostrej definicji, która umożliwiłaby zdecydowane rozróżnienie zabudowy szeregowej i bliźniaczej oraz wyraźnie je opisały.

Na pierwszy rzut oka, patrząc na dwa identycznie wyglądające lub prawie identyczne połówki zabudowy, zwykle kwalifikuje się je jako bliźniak, natomiast dwa przylegające do siebie segmenty traktuje się jako szeregówkę. Wbrew pozorom taki obraz może być mylący a dwa obiekty w rzeczywistości mogą być budynkami wolnostojącymi lub wielorodzinnymi. Wyraźne rozróżnienie zabudowy szeregowej i bliźniaczej ma wpływ na uprawnienia właścicieli i eksploatację obiektu.

Szeregówka czy bliźniak? 

Zarówno zabudowa szeregowa jak i bliźniacza gwarantuje większą dozę indywidualizmu i mniejszą ilość sąsiadów niż w obiekcie wielomieszkaniowym. Zalety domów z szeregówek są bezsporne chociaż obiekty bliźniacze wydają się mieć ich jeszcze więcej. Zabudowa szeregowa to ciąg kilku połączonych ze sobą segmentów mieszkalnych. Każde z mieszkań ma odrębne wejście oraz przyporządkowany do niego pas zieleni/ogródek. Zwykle powierzchnia użytkowa tego rodzaju obiektów nie przekracza 100m2 , a to oznacza, że powierzchnia mieszkalna jest mniejsza w zabudowie szeregowej niż bliźniaczej. Powierzchnia obiektu szeregowego przyporządkowana jednej rodzinie to często wielkość mieszkania w deweloperskim budynku wielomieszkaniowym. Mieszkając w domu z bliźniaka można również cieszyć się większym ogrodem niż jest to udziałem posiadacza ogrodu zabudowy szeregowej. Dla wielu osób ma to znaczenie kluczowe.

Otoczenie sąsiedzkie 

Zabudowa szeregowa charakteryzuje się większą ilością mieszkańców obecnych w budynku. W zależności od tego, jaką część segmentu się wybierze, ilość sąsiadów ogranicza się do jednej lub dwóch rodzin, z którymi dzieli się ścianę nośną. Zabudowa bliźniacza natomiast, gwarantuje obecność tylko jednego sąsiada, a to również oznacza większą powierzchnię mieszkalną, większy ogródek i mniej sąsiadów dookoła. Jeden sąsiad, przy sprzyjających okolicznościach, oznacza łatwiejszą komunikację i lepsze porozumienie, choćby co do eksploatacji wspólnych części obiektu.

Zarówno zabudowa bliźniacza jak i szeregowa charakteryzuje się niższym kosztem budowy. Optymalnie jest, gdy wszyscy użytkownicy segmentu czy bliźniaka znają się wcześniej, a przynajmniej są w stanie porozumieć się co do kosztów wspólnych części. Dzięki temu budowę można przystosować do oczekiwań i możliwości finansowych a tym bardziej eksploatację obiektu. Przy takim modelu budowy, znaczenie dobrego sąsiada nabiera zupełnie nowego wymiaru i przekłada się na dobrostan wszystkich użytkowników.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *