Wilgoć stanowi niemałe zagrożenie dla konstrukcji budowli. Szczególne zagrożenie występuje wtedy, kiedy pojawi się ona w fundamentach. Konsekwencją takiego stanu rzeczy zwykle jest podciąganie kapilarne, wskutek czego wilgoć pojawia się również na wyższych kondygnacjach. Dlatego tak ważne jest osuszanie fundamentów, w przypadku gdy wilgoć pojawi się w ich obszarze.
Spis treści
Dlaczego należy osuszać fundamenty?
Wilgoć niszczy materiały, znacząco je osłabiając. Bagatelizowanie problemu prędzej czy później doprowadzi do zniszczenia fundamentów, przez co budynek stanie się niezdatny do użytku. Jednak to jeszcze nie wszystko. W wyniku pojawienia się wilgoci powstają doskonałe warunki dla rozwoju grzybów i pleśni, groźnych dla zdrowia człowieka. Dlatego też osuszanie fundamentów to nie tyle opcja, ile konieczność.
Powody pojawienia się wilgoci w fundamentach
Przyczyn pojawienia się wilgoci w fundamentach może być wiele. Największe zagrożenie występuje w przypadku bliskiego sąsiedztwa wód gruntowych. Niemniej jednak zabezpieczenie fundamentów niweluje zagrożenie nawet w tym przypadku. Wilgoć pojawia się, jeśli fundamenty nie są zabezpieczone lub też zostały wykonane w nieprawidłowy sposób, bądź z niskiej jakości materiałów. Problem często dotyczy starszych budowli. Dawne technologie tworzenia fundamentów nie pozwalały na ich dostateczne zabezpieczenie przed wilgocią. Dlatego też osuszanie fundamentów często dotyczy kamienic i zabytkowych budynków, które po pierwsze są szczególnie narażone na pojawienie się wilgoci, a po drugie stanowi ona dla nich największe zagrożenie. Podciąganie kapilarne może w krótkim czasie doprowadzić do zniszczenia starych murów.
Na czym polega osuszanie fundamentów?
Wraz z rozwojem technologii pojawiały się coraz to nowe techniki osuszania fundamentów. Dzisiaj wybór jest duży. Wyróżnia się metody:
- mechaniczne,
- chemiczne,
- grawomagnetyczne.
Najskuteczniejszą, a jednocześnie jedną z najprostszych do przeprowadzenia metod, jest osuszanie fundamentów poprzez cięcie. Na czym to polega? Pierwszym etapem jest nacięcie murów. W przypadku betonowych fundamentów wykorzystuje się do tego piłkę z liną diamentową. W zasadzie tylko diament jest w stanie poradzić sobie z przecięciem tak twardego materiału, jak beton. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku murów wykonanych z mniej twardych materiałów można zastosować piłę łańcuchowa. Bardzo ważne jest wykonanie nacięcia w odpowiednim miejscu, tak aby nie naruszyć struktury fundamentów czy też murów.
Kiedy nacięcie jest gotowe, umieszcza się w nim płytę izolacyjną. Jeśli mowa o osuszaniu i fundamentów, zaleca się zastosować płytę poliestrową, ponieważ zawiera ona włókna szklane. Tym samym otrzymujemy podwójną korzyść, nie tylko osuszając konstrukcję, ale również wzmacniając fundamenty. Niemniej jednak można wykorzystać również płytę polietylenową, która z wilgocią radzi sobie równie skutecznie.
Podsumowując, płyta poliestrowa lub polietylenowa tworzy nową warstwę izolacyjną. Dzięki niej dochodzi do osuszenia fundamentów oraz zapobiegnięcia podciąganiu kapilarnemu, W ten sposób powstaje zabezpieczenie przed wilgocią, skuteczne co najmniej przez kilkadziesiąt lat.
Podobne artykuły
4 przybory kuchenne, które warto mieć!
Planując przeprowadzkę do nowego domu czy mieszkania, warto sporządzić listę niezbędnych gadżetów kuchennych będących gwarancją codziennych sukcesów w gotowaniu. Co…
Pompa ciepła w instalacji hybrydowej a zużycie gazu
Ostatnie bardzo duże podwyżki cen gazu wpłynęły na zwiększenie zainteresowania układami hybrydowymi, czyli wspomaganiem kotła gazowego pompami ciepła. Dodatkowo zmiany…
Kanalizacja grawitacyjna – co to jest i jak działa?
Współcześnie trudno wyobrazić sobie budowę domu bez podłączenia do niego wszelkich niezbędnych mediów. Mowa tutaj nie tylko o prądzie czy…
Jaki chodnik dywanowy wybrać do przedpokoju?
Przedpokój to wnętrze, które stwarza tzw. pierwsze wrażenie naszych mieszkań, biur czy domów. Jego aranżacja musi charakteryzować się nie tylko…
Jaki stół do salonu i jadalni wybrać?
Stół to symbol jedności, wspólnoty oraz ciepła domowego ogniska. Jest on jednym z najważniejszych mebli w całym domu. Właśnie przy…
Urządzanie kuchni w 2022. Jakie sprzęty kuchenne są na topie?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Ważne więc, by była urządzona tak, aby spędzanie w niej czasu…
Jak dopasować dywan do pomieszczenia?
Wybór odpowiedniego dywanu może być trudnym zadaniem, jeśli nie jesteś projektantem wnętrz. Jednak dzięki odpowiednim informacjom da się to zrobić…
Lustra nieregularne – modne wyposażenie wnętrz
Kiedyś lustra we wnętrzach domów i mieszkań służyły wyłącznie celom praktycznym. Zazwyczaj przeglądano się w nim przed wyjściem, dbano o…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Jak urządzić wąski przedpokój? Wybierz fototapety 3D i uzyskaj niesamowite efekty aranżacyjne!
Fototapety 3D odmieniły już niejeden wąski przedpokój, dzięki złudzeniom optycznym i efektowi trójwymiarowej głębi. Stosując trwałą, zmywalną tapetę trójwymiarową nie tylko…
Najnowsze komentarze
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
- Green Ania o Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?