Wilgoć stanowi niemałe zagrożenie dla konstrukcji budowli. Szczególne zagrożenie występuje wtedy, kiedy pojawi się ona w fundamentach. Konsekwencją takiego stanu rzeczy zwykle jest podciąganie kapilarne, wskutek czego wilgoć pojawia się również na wyższych kondygnacjach. Dlatego tak ważne jest osuszanie fundamentów, w przypadku gdy wilgoć pojawi się w ich obszarze.
Spis treści
Dlaczego należy osuszać fundamenty?
Wilgoć niszczy materiały, znacząco je osłabiając. Bagatelizowanie problemu prędzej czy później doprowadzi do zniszczenia fundamentów, przez co budynek stanie się niezdatny do użytku. Jednak to jeszcze nie wszystko. W wyniku pojawienia się wilgoci powstają doskonałe warunki dla rozwoju grzybów i pleśni, groźnych dla zdrowia człowieka. Dlatego też osuszanie fundamentów to nie tyle opcja, ile konieczność.
Powody pojawienia się wilgoci w fundamentach
Przyczyn pojawienia się wilgoci w fundamentach może być wiele. Największe zagrożenie występuje w przypadku bliskiego sąsiedztwa wód gruntowych. Niemniej jednak zabezpieczenie fundamentów niweluje zagrożenie nawet w tym przypadku. Wilgoć pojawia się, jeśli fundamenty nie są zabezpieczone lub też zostały wykonane w nieprawidłowy sposób, bądź z niskiej jakości materiałów. Problem często dotyczy starszych budowli. Dawne technologie tworzenia fundamentów nie pozwalały na ich dostateczne zabezpieczenie przed wilgocią. Dlatego też osuszanie fundamentów często dotyczy kamienic i zabytkowych budynków, które po pierwsze są szczególnie narażone na pojawienie się wilgoci, a po drugie stanowi ona dla nich największe zagrożenie. Podciąganie kapilarne może w krótkim czasie doprowadzić do zniszczenia starych murów.
Na czym polega osuszanie fundamentów?
Wraz z rozwojem technologii pojawiały się coraz to nowe techniki osuszania fundamentów. Dzisiaj wybór jest duży. Wyróżnia się metody:
- mechaniczne,
- chemiczne,
- grawomagnetyczne.
Najskuteczniejszą, a jednocześnie jedną z najprostszych do przeprowadzenia metod, jest osuszanie fundamentów poprzez cięcie. Na czym to polega? Pierwszym etapem jest nacięcie murów. W przypadku betonowych fundamentów wykorzystuje się do tego piłkę z liną diamentową. W zasadzie tylko diament jest w stanie poradzić sobie z przecięciem tak twardego materiału, jak beton. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku murów wykonanych z mniej twardych materiałów można zastosować piłę łańcuchowa. Bardzo ważne jest wykonanie nacięcia w odpowiednim miejscu, tak aby nie naruszyć struktury fundamentów czy też murów.
Kiedy nacięcie jest gotowe, umieszcza się w nim płytę izolacyjną. Jeśli mowa o osuszaniu i fundamentów, zaleca się zastosować płytę poliestrową, ponieważ zawiera ona włókna szklane. Tym samym otrzymujemy podwójną korzyść, nie tylko osuszając konstrukcję, ale również wzmacniając fundamenty. Niemniej jednak można wykorzystać również płytę polietylenową, która z wilgocią radzi sobie równie skutecznie.
Podsumowując, płyta poliestrowa lub polietylenowa tworzy nową warstwę izolacyjną. Dzięki niej dochodzi do osuszenia fundamentów oraz zapobiegnięcia podciąganiu kapilarnemu, W ten sposób powstaje zabezpieczenie przed wilgocią, skuteczne co najmniej przez kilkadziesiąt lat.
Podobne artykuły
Ekologiczne szambo – nowoczesne rozwiązanie dla domów bez kanalizacji
Wybór odpowiedniego systemu gospodarki ściekowej to kluczowa decyzja dla właścicieli domów jednorodzinnych, szczególnie w miejscach, gdzie brak dostępu do sieci…
Jak wybrać idealne donice ogrodowe i donice na taras?
Każdy, kto chce stworzyć wyjątkową przestrzeń w ogrodzie lub na tarasie, wie, jak ważnym elementem aranżacji są donice. Nie tylko…
Simon 55 – nowoczesne rozwiązania w Twoim domu
Urządzając dom, warto zadbać o meble, kolory ścian i inne elementy wyposażenia. Każdy szczegół ma znaczenie – nawet gniazdka i…
Perfekcyjny poranek z idealnym ekspresem do kawy
Rozpoczęcie dnia od filiżanki aromatycznej kawy to rytuał, któremu oddają się miliony ludzi na całym świecie. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś…
Jak wybrać materacyk dla dziecka – wskazówki i porady
Spokojny i bezpieczny sen malucha to jedna z kluczowych kwestii dla zdrowego rozwoju od pierwszych dni życia. Na jego jakość…
Jak urządzić stylowy kącik barowy w domu?
Styl industrialny niezmiennie zachwyca swoją surową estetyką i funkcjonalnością, dlatego coraz częściej pojawia się nie tylko w salonach czy kuchniach,…
Blaty marmurowe: dobry krok, czy może zbytni wydatek?
Remont w kuchni kosztuje, to fakt. Faktem jest również to, że blaty marmurowe uznawane są za szczyt luksusu. Dlatego wielu…
Zasłony w pokoju dziecka – Jak wybrać idealne połączenie stylu i funkcjonalności?
Zasłony w pokoju dziecięcym to nie tylko ozdoba, ale także praktyczne rozwiązanie, które wpływa na komfort i funkcjonalność przestrzeni malucha….
Sekret stylowych wnętrz – Sztukateria wewnętrzna
Wnętrza z charakterem mają jedną wspólną cechę – dopracowane detale, które przyciągają wzrok i nadają przestrzeni wyjątkowy klimat. Jednym z…
Złote plakaty – luksusowy trend w dekoracji wnętrz
Za pomocą ściennych dekoracji można całkowicie odmienić wygląd dotychczasowej aranżacji salonu czy sypialni. Muszą to być jednak ozdoby, które są…