Popularne

Artykuł

Finanse

Aktualny stan rynku mieszkaniowego w Wielkopolsce

Aktualny stan rynku mieszkaniowego w Wielkopolsce

Rynek mieszkań w Wielkopolsce jest doskonałym odzwierciedleniem tego, co aktualnie dzieje się na rynku nieruchomości w całym kraju. Inflacja, ograniczona podaż materiałów budowlanych i częściowy odpływ pracowników należą do głównych powodów wzrostu cen nowych mieszkań. Jak dokładnie wygląda sytuacja w Wielkopolsce? Gdzie warto szukać mieszkania: na rynku pierwotnym czy może wtórnym?

Ceny nowych mieszkań mocno w górę

Drastyczny wzrost cen odczuwają wszyscy potencjalni klienci, którzy pragną zainwestować w nowe mieszkania. Poznań i Wielkopolska nie są tutaj wyjątkiem. Wystarczy spojrzeć na dane przedstawione przez ekspertów portalu GetHome.pl. Najbardziej rzuca się w oczy ograniczony dostęp relatywnie tanich nowych mieszkań, czyli takich, w których cena za 1 metr kwadratowy nie przekracza 8000 zł. W maju 2021 roku takie lokale w ofercie poznańskich deweloperów stanowiły aż 71% oferty. Rok później – w maju 2022 roku udział takich lokali w rynku wynosił zaledwie 7%.

Drastyczny wzrost cen na rynku pierwotnym

Czy oznacza to, że potencjalni nabywcy nieruchomości powinni przyjrzeć się lepiej ofertom dostępnym na rynku wtórnym? Niekoniecznie! Z danych zaprezentowanych przez rankomat.pl wynika, że pomiędzy marcem 2021 roku, a marcem 2022 roku w 17 największych polskich miastach cena jednego metra kwadratowego na rynku wtórnym wzrosła średnio o 1243 zł. Ceny najbardziej podniosły się w Warszawie, Białymstoku, a także Szczecinie. Z kolei Poznań zajmuje w tym przykrym zestawieniu czwarte miejsce z wynikiem 1514 zł. Wielkopolska należy zatem do regionów, w których mieszkania zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym drożeją w spektakularny sposób.

W poszukiwaniu korzystnych okazji

Trudno przewidzieć, co przyniesie przyszłość, ale wiele wskazuje na to, że wzrost cen mieszkań może nie wyhamować. Gdyby tak się miało stać, potencjalni nabywcy lokali nie powinni się wahać i poszukać atrakcyjnej oferty już teraz. W Poznaniu wciąż powstają ciekawe nowoczesne osiedla, na przykład Grunwaldzka 240 – inwestycja Ronson Development. Potencjalni nabywcy mieszkania w tej doskonale skomunikowanej z centrum miasta, a zarazem spokojnej okolicy mogą liczyć na gwarancję stałej ceny i wsparcie w uzyskaniu korzystnego finansowania w jednym z kilkudziesięciu banków.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *