Popularne

Artykuł

Finanse

Ile kosztuje eksploatacja pompy ciepła?

Ile kosztuje eksploatacja pompy ciepła?

Eksploatacja odnawialnych źródeł energii niesie za sobą wiele korzyści. Nie chodzi tylko o sprzyjanie środowisku ale również zyski w aspekcie finansowym. Jest to główny czynnik determinujący coraz większą popularność OZE.

Korzystając z fotowoltaiki redukujemy rachunki za energię elektryczną do minimum. Podobnie jest z mikroinstalacjami wiatrowymi oraz wodnymi. Od zawsze, duży procent comiesięcznych wydatków stanowi ogrzewanie domu. W tym przypadku, z pomocą przychodzą również Odnawialne Źródła Energii.

Obecnie, inwestorzy najchętniej sięgają po pompy ciepła, które mogą działać efektywnie przez cały rok (w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych). Na rynku występuje wiele rodzajów pomp ciepła, jednak najpopularniejsze urządzenia są oparte na technologii powietrze-woda. Pompy ciepła są wykorzystywane nie tylko w domach pasywnych, ale także w budynkach starszego typu. Pompa ciepła to obecnie jeden z najtańszych sposobów ogrzewania domu. Na potwierdzenie tych słów, poniżej przedstawiamy analizę kosztów eksploatacji pompy ciepła.

Ile zapłacimy za prąd pobrany przez pompę ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące energię elektryczną do zasilenia poszczególnych elementów urządzenia. Aby dobrze zobrazować koszt użytkowania pompy ciepła, warto posłużyć się przykładem.

Jako założenia od obliczeń przyjmujemy, że ogrzewany dom ma powierzchnię 150 m2 a jego zapotrzebowanie na energię wynosi 50W/m2 (sumarycznie 7,5 kW). Do obliczeń przyjmujemy również, że średnia roczna temperatura zewnętrzna to 7OC. Przy takiej temperaturze, pompa ciepła pokrywa 50% zapotrzebowania energetycznego. Przy tym pobierze 4600 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Przyjmując, że stawka za 1 kWh energii elektrycznej wynosi 0,65 zł, koszt ogrzewania domu będzie wynosił 2990 zł. Do tego należy dodać ceny przeglądów gwarancyjnych i corocznych serwisowych, które kształtują się na poziomie 350–450 zł netto. Zaprezentowane obliczenia dotyczą monoblokowej pompy ciepła o stałej wydajności.

Powyższe koszty eksploatacji pompy ciepła są niezwykle konkurencyjne w stosunku do innych źródeł ciepła. Są dwukrotnie niższe niż w przypadku pelletu czy też ogrzewania gazowego. Koszt użytkowania pompy ciepła można obniżyć za pomocą fotowoltaiki. Produkując własny prąd ze słońca, nie płacimy za zasilanie urządzenia grzewczego. Dobrą opcją jest także ustawienie cykli pracy pompy ciepła zgodnie z najbardziej opłacalnymi taryfami proponowanymi przez operatora (np. G13 w sieci Tauron). W poszczególnych strefach godzinowych, cena energii elektrycznej może być nawet dwukrotnie niższa niż ta przyjęta do zaprezentowanych obliczeń.

Koszty ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła mogą być zróżnicowane. Bardzo dużo zależy od rodzaju urządzenia. Użytkowanie głębinowych pomp ciepła jest jeszcze tańsze niż w przypadku pompy powietrze-woda. Jednak w tym przypadku należy się liczyć ze znacznie wyższymi kosztami inwestycyjnymi.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *