Popularne

Artykuł

Finanse

Jak sprawdzić dewelopera? Te 5 pytań będzie pomocnych

Jak sprawdzić dewelopera? Te 5 pytań będzie pomocnych

Tuż po wybraniu inwestycji, jednak jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej – to moment, kiedy warto przyjrzeć się bliżej naszemu deweloperowi. Weryfikacja jego wiarygodności pozwoli uniknąć kłopotów, czy po prostu rozczarowań. Ustawa deweloperska całkiem skutecznie chroni fundusze inwestorów, jednak niestety nie zapewnia pełnej satysfakcji z dokonanego zakupu. Sprawdzenie dewelopera to zatem kluczowa kwestia. Te 5 pytań z pewnością ułatwi nam zadanie.

1. Jakim doświadczeniem dysponuje i deweloper, i jakie opinie krążą na jego temat?

Zastanawiając się, jak sprawdzić dewelopera realizującego projekt, którym jesteśmy zainteresowani, warto rozpocząć od doświadczenia danej firmy i opinii na temat jej działalności. Im więcej realizacji na koncie dewelopera, tym większa szansa, że i nasza nieruchomość powstanie bez problemów. Ważne również, aby zweryfikować, czy dana firma wykonywała już prace budowlane mieszkaniowe, czy może jedynie komercyjne lub przemysłowe.

Inną istotną dla nas informacją będą opinie na temat dewelopera. Najłatwiej będzie dotrzeć do tych zamieszczonych w internecie. Cenną wiedzą w tym zakresie dysponują nie tylko wcześniejsi inwestorzy, ale i podwykonawcy oraz prawnicy. Dodatkowo, przynależność dewelopera do Polskiego Związku Firm Deweloperskich świadczyć będzie o jego ugruntowanej pozycji na rynku.

2. Jaki jest stan prawny działki, na której powstaje inwestycja?

Wgląd w księgi wieczyste prowadzone dla działki, na której powstaje osiedle pozwoli nam zweryfikować m.in. to, czy deweloper jest rzeczywiście jej właścicielem, czy też jedynie jest użytkownikiem wieczystym gruntu. Dodatkowo, sprawdzenie ksiąg wieczystych działki pozwoli nam dotrzeć do informacji na temat finansowania jej zakupu (środki własne dewelopera, czy też zaciągnięty kredyt hipoteczny, a tym samym obciążenie działki hipoteką) oraz ewentualnych postępowań egzekucyjnych prowadzonych wobec dewelopera.

3. Jak jest jakość wykonania inwestycji?

W tym aspekcie powinno nas interesować nie tylko nasze przyszłe mieszkanie, ale także cały budynek, w którym się ono znajdzie. Jaka będzie jakość wykorzystanych materiałów? Jak będą wyglądać klatki schodowe? Czy będą wiatrołapy bądź drzwi otwierane na fotokomórkę? Wszystko to powinno nas zainteresować. W kwestii samego mieszkania warto dopytać o standard deweloperski. Stan deweloperski nie jest regulowany prawnie, w związku z czym deweloper sam określa jego standard. Klasa drzwi, materiały, a jakich wykonane zostaną parapety, czy rodzaj okien – to wszystko z pewnością warto sprawdzić.

4. Czy deweloper jest wiarygodny pod względem finansowym?

Weryfikacja zaświadczeń o niezaleganiu z zobowiązaniami dewelopera wobec ZUS-u i urzędu skarbowego, czy też sprawdzenie firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym dostarczą nam podstawowych informacji na temat kondycji finansowej i wypłacalności dewelopera.

5. Czy istnieją dodatkowe punkty umowy regulujące warunki odstąpienia od niej?

To ustawa deweloperska reguluje warunki odstąpienia od umowy dla każdej ze stron. Jednak deweloper może dodać do dokumentu fakultatywne regulacje w tym zakresie. Pytanie o nie jest zatem bardzo zasadne.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *