Najprościej jest kupić mieszkanie za gotówkę, ale nie każdy ma aż tyle pieniędzy na koncie. Zostaje więc pożyczka z banku, a najlepszym rozwiązaniem w przypadku zakupu nieruchomości mieszkalnej jest kredyt hipoteczny. Kiedy opłaca się go zaciągnąć?
Spis treści
Trzeba mieć wkład własny
Obecnie żaden bank nie udzieli kredytu mieszkaniowego bez wkładu własnego. Zgodnie z rekomendacjami KNF, powinien on wynosić co najmniej 20 procent wartości nabywanego mieszkania bądź domu. Wyjątkiem od tej reguły są specjalne kredyty hipoteczne w ramach rządowych programów, jak np. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy w BS Raszyn – kwota pokrywająca wymagany wkład własny wypłacana jest z Funduszu Mieszkaniowego.
Im wyższy wkład własny, tym lepsze warunki kredytowania, dlatego jeśli można trochę poczekać z zakupem nieruchomości, warto odłożyć większą sumę i dopiero wtedy składać wniosek o kredyt. Niezbyt natomiast opłaca się zaciąganie dodatkowego kredytu właśnie na wkład własny, ponieważ negatywnie wpływa to na zdolność kredytową, a większość banków wymaga, aby wkład własny nie pochodził z pożyczki, tylko z własnych oszczędności.
Kiedy zaciągać kredyt na mieszkanie?
Ceny mieszkań stale się zmieniają, dlatego nieruchomości najlepiej kupować wtedy, gdy ich ceny są stabilne albo spadają. Dobrym momentem na zakup jest zwykle końcówka roku, bo w tym okresie łatwiej o korzystne rabaty, poza tym na koszt zadłużenia wpływa jeszcze wysokość stóp procentowych. Podwyżka stóp wpływa na wysokość stawki Wibor, a tym samym i na wysokość raty, jeśli klient wybrał kredyt z oprocentowaniem zmiennym.
Przy niskich stopach można rozważyć oprocentowanie stałe, co oznacza, że rata nie zmieni się przez cały okres spłaty – to rozwiązanie ma sens, kiedy stopy procentowe są niskie, a prognozy wskazują raczej ich podwyższanie, a nie obniżanie.
Odpowiednio dopasowana oferta
Kredyty hipoteczne są udzielane na określonych zasadach, ale to oczywiście nie znaczy, że wszystkie oferty banków wyglądają tak samo. Oprócz oprocentowania, na cenę kredytu wpływa jeszcze marża, prowizja, ubezpieczenie, dodatkowe opłaty, ponadto warto też sprawdzić koszt wcześniejszej nadpłaty i całkowitej spłaty kredytu, opcję wakacji kredytowych albo karencji w spłacie kapitału.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…