Popularne

Artykuł

Inne

Agregaty prądotwórcze – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Agregaty prądotwórcze – co powinniśmy o nich wiedzieć?

W dzisiejszych czasach agregaty cieszą się coraz większą popularnością. Za ich pośrednictwem możliwe jest stworzenie niezależnego źródła prądu elektrycznego, który może być wykorzystany niemalże w dowolny sposób i w dowolnej lokalizacji. Czym są agregaty prądotwórcze? Jakie rodzaje agregatów możemy wyróżnić? W jaki sposób dokonać wyboru agregatu prądotwórczego? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym są agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które złożone są z trzech innych podzespołów. Absolutnie podstawowym elementem jest silnik spalinowy- to właśnie on jest odpowiedzialny za dostarczenie odpowiedniej energii elektrycznej. Jest to możliwe dzięki procesowi związanemu ze spalaniem paliwa. Drugim istotnym komponentem jest tzw. prądnica. Ruch obrotowy silnika wytwarza na niej energię. Trzecią częścią jest falownik. Urządzenie to jest odpowiedzialne za przekształcenie prądu z prądnicy na taki, który znaleźć możemy w naszych gniazdkach. Agregaty mają szerokie zastosowanie- sprawdzą się nie tylko w domowych warunkach, ale również na budowie, zapewne dlatego są tak chętnie wybierane przez klientów.

Jakie rodzaje agregatów możemy wyróżnić?

W poprzednim akapicie wyjaśniliśmy, czym są agregaty. Warto teraz zapoznać się z ich podziałem. Ze względu na konstrukcję wyróżnić możemy te następujące: walizkowe, przenośne i stacjonarne. Te pierwsze charakteryzują się niewielką wagą, a także specjalistycznym uchwytem, dzięki któremu przenoszenie jest mniej problematyczne. Agregaty stacjonarne są w stanie wygenerować największą ilość energii. Z reguły jest to awaryjne zasilanie dla części obiektu lub całości. Agregaty przenośne są natomiast największą grupą produktów- ich konstrukcja jest przystosowana do transportu.

W jaki sposób dokonać wyboru agregatu prądotwórczego?

Ze względu na to, że wyróżnić można wiele rodzajów agregatów, ich wybór może okazać się nieco problematyczny. Podczas zakupu warto jednak zwrócić uwagę na podstawowe parametry. Jednym z nich jest oczywiście moc- jeśli jest odpowiednio dobrana, wówczas gwarantuje nie tylko ekonomiczną, ale również wydajną pracę urządzenia. Niemniej istotna jest wielkość urządzenia. Nie każdy może sobie pozwolić na przechowywanie ogromnych rozmiarów sprzętu. Istotnym czynnikiem jest również cena, w praktyce aspekt ten powinien mieć jednak drugorzędne znaczenie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *