Popularne

Artykuł

Inne

Bramy szybkobieżne do pomieszczeń czystych typu clean room

Bramy szybkobieżne do pomieszczeń czystych typu clean room

Pomieszczenia typu clean room w znaczący sposób różnią się budową oraz wyposażeniem od pozostałych pomieszczeń, z którymi mamy do czynienia np. w hurtowniach, centrach badawczych, laboratoriach czy zakładach pracy. Jakość ich wykonania musi spełniać wszystkie normy określone przepisami. Niezwykle ważną rolę pełnią w nich bramy szybkobieżne dedykowane do tego typu pomieszczeń spełniające rygorystyczne normy przepuszczalności powietrza.

Stosując leki, środki czystości, narzędzia, materiały budowlane czy nawet kosmetyki przeważnie nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób one powstają i jakie normy produkcyjne, środowiskowe, bezpieczeństwa oraz inne muszą być spełnione, aby produkt powstał, został dokładnie sprawdzony i przetestowany.

Zanim coś trafi na sklepową półkę, a następnie do naszego domu lub firmy musi zostać zaprojektowane. Temu służą pomieszczenia typu clean room. Są to tak zwane czyste pomieszczenia, gdzie muszą panować określone warunki środowiskowe. Najczęściej mowa tu o odpowiedniej temperaturze, wilgotności, braku zanieczyszczeń (pyłów, kurzu, osadów, ale również np. bakterii). Najczęściej są to laboratoria, pomieszczenia do testowania, specjalistyczne montażownie, pomieszczenia badawcze. Muszą one posiadać dedykowane instalacje, wentylacje, śluzy, meble ze stali nierdzewnej, a także spełniające wysokie normy szczelności bramy szybkobieżne.

Bramy szybkobieżne w pomieszczeniach sterylnych na pozór podobne do klasycznych bram szybkobieżnych faktycznie różnią się od nich szczelnością.

Jak sama nazwa wskazuje tego rodzaju pomieszczenia muszą zachować sterylność, która jest niezbędnym i bezwzględnym warunkiem do swobodnych badań laboratoryjnych, produkcji lub montażu. Jednym z podstawowych elementów są tu bramy szybkobieżne, które sprawnie oddzielają pomieszczenia sterylne od reszty pomieszczeń, zapewniając poprzez odpowiednią konstrukcję wyjątkową szczelność adekwatną do wymaganych przepisami klas szczelności w zależności od charakteru placówki czy obiektu. Poprzez szybkobieżność rozumiemy tu komfortowe, sprawne, bezobsługowe i przede wszystkim bardzo szybkie otwieranie się bramy oraz jej zamykanie. Skrócenie czasu pracy bramy ma zasadnicze znaczenie dla komfortu użytkowania pomieszczeń. Bramy szybkobieżne dla pomieszczeń clean room muszą się charakteryzować odpowiednimi parametrami, wśród których można wymienić:

  • posiadanie odpowiednich badań technicznych pozwalających na montaż,
  • odpowiednią szczelność, która pozwala na zachowanie odpowiedniego ciśnienia,
  • prosty montaż, bezobsługowość, brak konieczności sterowania pilotem,
  • kurtynę wykonaną z solidnego i elastycznego PCV,
  • ramę oraz elementy obudowy wykonane ze stali nierdzewnej,
  • łatwość czyszczenia i dezynfekcji,
  • możliwość podłączenia pod zasilanie 230 lub 400V,
  • konstrukcję bramy o właściwościach samo naprawialnych (po uderzeniu np. wózka czy innego
    pojazdu brama po wypadnięciu z prowadnic samoczynnie do nich wraca i nie ulega uszkodzeniu),

Bramy szybkobieżne do pomieszczeń sterylnych clean room – elastyczność budowy, uniwersalność przeznaczenia i szczelność to cechy predestynujące do tego typu zastosowań.

Niewątpliwą zaletą bram szybkobieżnych jest szerokie spektrum zastosowania. Możemy mieć do czynienia z różnego typu pomieszczeniami, często o specyficznej budowie. Doświadczony producent powinien zapewniać na tyle elastyczne rozwiązania, aby dopasować wysokość i szerokość kurtyny do obowiązujących w pomieszczeniu warunków.

Myśląc o elastyczności nie sposób nie wspomnieć o konstrukcji kurtyny, która wykonana jest nie tylko w sposób, który określają przepisy dotyczące pomieszczeń typu clean room, ale przede wszystkim taki, który umożliwia samoczynny powrót kurtyny do prowadnic po uderzeniu. W przypadku bram tradycyjnych musimy liczyć się z koniecznością wezwania serwisu, wymiany kurtyny i dodatkowymi kosztami. Przy bramach szybkobieżnych samonaprawialnych nie ma takiej konieczności. Ma to niezwykle istotne znaczenie szczególnie w przypadku pomieszczeń sterylnych clean room, gdzie brama nie może pozostawać trwale otwarta np. wyniku awarii. Antidotum na tego typu sytuacje do pomieszczeń clean room będą niewątpliwie bramy szybkobieżne samonaprawialne pcv z atestem przepuszczalności powietrza do pomieszczeń sterylnych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *