Popularne

Artykuł

Inne

Ergonomia i bezpieczeństwo dzięki wycieraczkom obiektowym: Jak dobrać idealne rozwiązanie dla Twojego obiektu?

Ergonomia i bezpieczeństwo dzięki wycieraczkom obiektowym: Jak dobrać idealne rozwiązanie dla Twojego obiektu?

Wycieraczki obiektowe skutecznie chronią przed wnoszeniem zanieczyszczeń do budynku i zapobiegają poślizgnięciom w strefach publicznych, a zarazem odgrywają istotną rolę wizualną. Wyposażenie tego typu zawsze powinno być odpowiednio dobrane i utrzymane, aby zapewniało bezpieczeństwo użytkowników oraz ergonomiczną eksploatację. Na inwestycję w wycieraczki obiektowe nie przypadkiem decydują się firmy z wielu różnych branż, którym zależy na poprawie wizerunku marki oraz wywarciu pozytywnego wrażenia u odbiorców.

Materiał i wkład czyszczący

Jednym z kluczowych czynników wpływających na ergonomię i bezpieczeństwo wycieraczki obiektowej jest materiał, z którego została wykonana. Poszczególne technologie różnią się właściwościami zarówno czyszczącymi, jak i antypoślizgowymi. Do popularnych rozwiązań należą obecnie systemowe wycieraczki aluminiowe z wkładem szczotkowym, rypsowym czy winylowym, które znajdują zastosowanie w obiektach o dużej częstotliwości odwiedzin. Produkty te są wytrzymałe mechanicznie i stabilne, a także odporne na czynniki atmosferyczne. Dużym powodzeniem cieszą się też wycieraczki gumowe, które z kolei nie ulegają zawijaniu, przemieszczaniu się i marszczeniu. Ich konstrukcja pozwala na jednoczesne zachowanie właściwości antypoślizgowych, przez co sprawdza się na powierzchniach przeznaczonych do ruchu kołowego. W budynkach przemysłowych warto natomiast zastosować wycieraczki stalowe, przystosowane do znoszenia dużych obciążeń.

Odpowiednie wymiary

Przy wyborze wycieraczki obiektowej warto zwrócić uwagę na jej wymiary, które muszą odpowiadać liczbie osób regularnie przebywających w danym budynku. Gabaryty powinny być jednocześnie dobrze przystosowane do technicznych parametrów dostępnej powierzchni. Budynki różnią się pod względem natężenia ruchu, jednak zwykle utrzymuje się on niskim, średnim lub wysokim poziomie. W przypadku tego ostatniego, ilość osób przebywających w obiekcie wynosi nawet ponad 2000 na dobę. Dla tak dużych budynków zalecane są wycieraczki aluminiowe na wymiar, których wielkość wyniesie minimum 27-36 m2. Jeżeli obiekt jest mniejszy i cechuje się niższym natężeniem ruchu, z powodzeniem sprawdzą się w nim maty 4-6 m2 czy 12-18 m2. Wycieraczki systemowe aluminiowe o różnych parametrach oferuje ich doświadczony producent, czyli firma Polentex.

Właściwie dobrana grubość

Ze względów bezpieczeństwa i ergonomii, przy wyborze wycieraczki obiektowej należy mieć na uwadze również grubość. Podobnie jak powierzchnia zajmowana przez matę, parametr ten powinien być dostosowany do poziomu natężenia ruchu w budynku. Jeżeli przepływ osób w obiekcie jest dość niski, optymalnym rozwiązaniem będzie wycieraczka o grubości 12 mm. Przy wyższym natężeniu ruchu warto wybrać matę 17 mm, a przy bardzo dużej liczbie użytkowników na dobę nawet 22 mm. Wycieraczki o takich parametrach mogą posiadać różne wymiary, a także powstają z rozmaitych materiałów. Pod względem grubości można łatwo dopasować nie tylko modele gumowe, aluminiowe czy stalowe, ale też te wykonane z tworzyw tekstylnych.

Prawidłowe położenie wycieraczki

Wycieraczka obiektowa powinna być dopasowana również pod kątem miejsca, w którym zostanie zamontowana. Matę należy rozplanować w takim położeniu, aby mogła sprawnie realizować wszystkie swoje funkcje. Wiele budynków jest eksploatowanych bardzo intensywnie, przez co do ich wnętrz trafiają liczne zabrudzenia. Na podeszwach obuwia zbierają się nie tylko zanieczyszczenia i pyły, ale też woda, śnieg czy błoto. Z tego względu wycieraczkę warto dobrać w taki sposób, aby przynależała do konkretnej strefy wewnętrznej lub zewnętrznej obiektu. Pierwsza z nich znajduje się przed budynkiem, dlatego powinna umożliwić usunięcie zabrudzeń z błota i śniegu. Druga z kolei musi pozwalać na zredukowanie pozostałych zanieczyszczeń i mniejszych cząsteczek, w tym piasku czy kurzu. W zależności od zastosowanego materiału i konstrukcji, prawidłowo ulokowana wycieraczka może też umożliwiać wchłanianie wody oraz ułatwiać usuwanie większych zabrudzeń.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *