Popularne

Artykuł

Inne

Farba do mebli – czym pomalować swoje wymarzone meble?

Farba do mebli – czym pomalować swoje wymarzone meble?

Dobranie odpowiedniej farby do mebli może być sporym utrudnieniem zwłaszcza dla tych osób, które nigdy wcześniej nie zdecydowały się na odnowienie mebli. To jeden z najlepszych sposobów na ich odświeżenie. Tym samym nie trzeba będzie kupować nowych mebli i zaoszczędzi się dużo pieniędzy. Warto przeanalizować dostępne rodzaje farb, aby finalnie zdecydować się na ten najlepszy. Do wyboru zainteresowani mają przede wszystkim farby alkidowe, kredowe i akrylowe. Jest tego dużo więcej, dlatego przeanalizowanie poszczególnych rozwiązań pomoże nam pozbyć się wszelkich wątpliwości i udanie rozpocząć proces odnawiania wymarzonych mebli.

Farby akrylowe – kiedy się sprawdzą?

Farba do mebli w wersji akrylowej to jedno z najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Można nimi malować następujące powierzchnie:

 • matowe,
 • półmatowe,
 • połyskujące.

Nic dziwnego, że takie farby mają tak szerokie grono zwolenników, skoro gwarantują szerokie zastosowanie. Spoiwem w tego typu produktach są żywice akrylowe, a skutecznie działającym rozcieńczalnikiem będzie woda. To doprowadza do sytuacji, w której farby akrylowe charakteryzują się delikatnym oraz neutralnym zapachem. Tym samym mogą być używane np. w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają seniorzy oraz dzieci.

malowanie mebli

Musimy pamiętać o tym, że farba akrylowa może być bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego przed jej zastosowaniem zaleca się skorzystać ze specjalnej farby gruntowej. Takie połączenie sprawia, że całość prezentuje się estetycznie, a dodatkowo zachwyci użytkowników swoją długą żywotnością. Farba akrylowa sprawdzi się przy:

 • meblach drewnianych,
 • meblach wykonanych ze sklejki,
 • płytach wiórowych,
 • płytach MDF.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby farby do mebli z tej kategorii wykorzystać do malowania powierzchni metalowej lub szklanej. Jest to zależne od naszych potrzeb.

Farby alkidowe – najmocniejsze strony

Alternatywą dla farb akrylowych są farby alkidowe. To odpowiednia opcja dla osób, które chcą pomalować powierzchnie:

 • drewniane,
 • laminowane,
 • MDF.

Odpowiadają za stworzenie wysokiej jakości powłoki ochronnej o bardzo dużej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowym atutem takich farb do mebli jest ich duża przyczepność oraz zawartość oleju lnianego. Tym samym nie ma problemów z jej rozprowadzaniem. Poradzą sobie z tym nawet ci użytkownicy, którzy nigdy wcześniej nie pracowali na takich farbach.

ładnie odnowione meble

Farby alkidowe dbają o to, aby pomalowana powierzchnia była gładka i elastyczna. Meble zaczną wyróżniać się na tle innych przedmiotów i zaskoczą swoim wyglądem wszystkich gości oraz domowników. Farby alkidowe można stosować również na powierzchniach metalowych, betonowych i szklanych. Sprawdzą się głównie przy malowaniu mebli kuchennych.

Farby kredowe, tablicowe i lakiery

Korzystnym wyborem dla wielu osób będą również farby kredowe, tablicowe i lakiery. Pierwsza propozycja farb do mebli skierowana jest do osób, którym zależy na matowym wykończeniu malowanej powierzchni i dostępności szerokiej palety kolorów. W takich farbach znajdzie się jedynie naturalne pigmenty, a więc są przyjazne dla dzieci.

Farby tablicowe wybierane są nie tylko do malowania mebli, ale też ścian i drzwi. To najciekawsze rozwiązanie do pokoju dziecięcego, ponieważ dziecko poczuje się jak w szkole. Taka farba do mebli może być zastosowana do pomalowania:

 • drzwi szafy dziecięcej,
 • blatu stolika dziecięcego.

Oprócz powyższych rodzajów farb warto wziąć pod uwagę niezawodne lakiery. Lakier będzie optymalną inwestycją dla osób, które chcą przeprowadzić skuteczną renowację mebli i mieć przy tym pewność, że ich oczom ukażą się naturalne rysunki słoi i kolory drewna. W ten sposób można poczuć się tak, jakby na co dzień obcowało się z przyrodą.

malowanie pędzlem mebli

 

Wybór farby do mebli – kilka słów podsumowania

Jak widać wybór farby do mebli uzależniony jest głównie od malowanych powierzchni oraz od pożądanych efektów. Nie w każdym pomieszczeniu użyjemy tej samej farby. Największe trudności będziemy mieć z dobraniem właściwej farby do mebli do pokoju dziecięcego.

Jeśli chodzi o farby akrylowe sprawdzą się one przy malowaniu powierzchni matowych, półmatowych i połyskujących. W związku z tym możemy ją śmiało stosować np. w procesie odświeżania mebli drewnianych oraz tych wykonanych z płyt MDF. Do tego mają delikatny i neutralny zapach, więc docenią to rodzice mniejszych dzieci. Farba alkidowa charakteryzuje się sporą wytrzymałością i niską podatnością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego często jest stosowana w kuchniach. Farby kredowe zapewniają zainteresowanym matowe wykończenie malowanej powierzchni, a kredowe pasują do pokoju dziecięcego. Z kolei lakiery będą trafnym wyborem w przypadku chęci obcowania z przyrodą i środowiskiem. Wykorzystujmy je zwłaszcza w przypadku mebli drewnianych. Uzyskamy w ten sposób naturalne kolory drewna i poprawimy swoje samopoczucie. Przebywanie w takich pomieszczeniach będzie dla nas niezwykle odprężającym doświadczeniem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *