Popularne

Artykuł

Inne

Farba do płytek – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?

Farba do płytek – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?

Duża grupa osób posiada w swoich gospodarstwach domowych płytki. Z czasem taki materiał przestaje być atrakcyjny wizualnie i domownicy decydują się na wykonanie remontu. Potrzebne są na to spore pieniądze, lecz jest pewna metoda dzięki której można zaoszczędzić zgromadzone środki finansowe. Chodzi tutaj o zastosowanie farby do płytek, którą można je odmalować i nadać im nowego charakteru. Tym samym zyskają „drugie życie” i na nowo będą cieszyć nasze oczy. Oczywiście farba do płytek musi być dobrana z głową, a przy okazji należy zająć się przygotowaniem podłoża oraz zgłębić wiedzę na temat techniki nakładania poszczególnych rodzajów farby. Warto poszukać sprawdzonych fachowców, którzy zajmą się dla nas malowaniem płytek i zrobią to zgodnie z naszymi projektami. Nie zawsze stosuje się te same farby. Wiele zależy od tego czy mamy do czynienia z płytkami gipsowymi, gresowymi czy też może ceramicznymi.

Farba do płytek – na co zwrócić szczególną uwagę?

Farby do płytek różnią się przede wszystkim:

  • składem,
  • powłoką, która powstaje na płytkach po ich zastosowaniu.

Nic dziwnego, że opłacalnym krokiem jest przeanalizowanie ich składu oraz zastanowienie się nad tym, jakie konkretnie efekty chcemy osiągnąć po malowaniu. Farby zdobywają uznanie ze względu na to, że wykazują się doskonałą przyczepnością do przygotowanego podłoża, są gładkie oraz nie występują na nich żadne nierówności. Farba nie będzie spływać, poradzi sobie z nadmierną dawką tłuszczu lub wody, a poza tym nie będzie się na płytkach odwarstwiała. Z racji tego warto wybrać taki właśnie materiał, dzięki któremu nie trzeba zaprzątać sobie głowy wielkimi remontami.

malowanie płytek

Należy wybierać farby przeznaczone do malowania kafelków, tak aby mieć pewność, że powstała powłoka poradzi sobie z codzienną pielęgnacją, szorowaniem, myciem oraz poważnymi zabrudzeniami. Na szczęście producentów farb do płytek nie brakuje. Wystarczy porównać konkretne rozwiązania i na pewno znajdzie się właściwą propozycję dla swojego domu lub mieszkania.

Zakup farby – jaki rodzaj do wybranego typu płytek?

Jedną z kluczowych kwestii jest zakupienie farby zgodnie z jej przeznaczeniem. Chodzi tutaj o dobór konkretnego rodzaju do użytkowanego rodzaju płytek. Potrzebna jest nam szeroka wiedza, więc jeśli jej nie posiadamy powinniśmy iść na zakupy z doświadczonymi fachowcami lub znajomymi, którzy taką farbę kiedyś już kupowali. Oczywiście na miejscu możemy poprosić o poradę sprzedawców, tak aby wszelkie wątpliwości raz na zawsze odeszły w zapomnienie.

jak malować płytki

Zazwyczaj płytki wykazują się podobną strukturą, najczęściej są gładkie i łatwo nałożyć na nie zakupioną farbę. Istnieją uniwersalne produkty, które możemy zastosować w przypadku kilku typów płytek, lecz starajmy się kupować te materiały, które są dedykowane do konkretnego rodzaju kafelków. Dzięki temu proces malowania przebiegnie bez zakłóceń i przykrych zdarzeń. Istnieją farby do płytek gresowych, ceramicznych i gipsowych, ale też do marmuru, terakoty czy glazury. Jak widać bez bogatej wiedzy sobie nie poradzimy, dlatego zapoznanie się z tym poradnikiem może Wam ułatwić sprawę.

Farba do płytek ma się odznaczać:

  • doskonałą przyczepnością do malowanego podłoża,
  • możliwością zastosowania na powierzchniach nieporowatych i śliskich.

Jeśli o to nie zadbamy możemy mieć pewność, że płytki zostaną źle pomalowane, a efekt wizualny będzie dość rozczarowujący. Zazwyczaj kafelki posiadamy w naszych kuchniach, w których często przebywamy wraz z gośćmi, więc postarajmy się o to, aby cały proces był przeprowadzony na odpowiednio wysokim poziomie.

Przed wybraniem konkretnego produktu upewnijmy się, że dana farba może mieć styczność z użytkowanym przez nas rodzajem płytek, a więc np. z gresem lub ceramiką. Takie informacje znajdziemy na produkcie, więc nie musimy ich długo szukać. Zapoznanie się z etykietami oraz parametrami danej farby to podstawa sukcesu. Wszelkie zaniedbania zostaną zauważone już po malowaniu płytek.

Farby do płytek – kilka informacji o najpopularniejszych rodzajach

Warto zastanowić się nad tym, z jakimi farbami do płytek mamy styczność na współczesnym rynku. Teraz możemy się zapoznać z kilkoma najważniejszymi informacjami na temat najpopularniejszych rodzajów tego typu farb. Zaleca się stosować tzw. farby dwa w jednym, a więc te, które łączą w sobie właściwości dekoracyjne oraz podkładowe. Przed ich nałożeniem musimy przyłożyć sporą wagę do właściwego przygotowania podłoża. Jeśli nigdy wcześniej się za to nie zabieraliśmy lepiej zainwestujmy w fachowców. Nie będzie nas to drogo kosztowało, a zapewnimy sobie odrobinę spokoju.

pomalowanie płytki z fugami

Farby do płytek możemy podzielić na kilka najistotniejszych kategorii. Są to:

  • farby akrylowe,
  • farby epoksydowe,
  • farby polimocznikowe,
  • farby poliuretanowe.

Każda z nich ma swoje mocne strony, dlatego wypada je między sobą porównać. Oczywiście kluczowe znaczenie ma to, na jakim konkretnie podłożu chcemy z takimi farbami pracować. Wsłuchajmy się w porady specjalistów i nie popełnijmy w tym zakresie żadnego błędu, który może nas później drogo kosztować.

Wszystkie te farby charakteryzują się doskonałymi parametrami technicznymi. Warto wspomnieć chociażby o tym, że stworzą na powierzchni gładką, twardą, łatwą w czyszczeniu oraz zwartą powłokę, którą będzie można bezproblemowo przemywać wodą. Powłoka ta będzie też odporna na szkodliwe działanie środków chemicznych i detergentów.

Farby akrylowe – czym wyróżniają się na tle konkurencji?

Jedną z najpopularniejszych opcji, do których mamy stały dostęp jest farba akrylowa. To farba stworzona na bazie wody oraz żywicy akrylowej, która wcale nie musi być dla nas kosztownym zakupem. Jej atutem jest szeroka dostępność, ponieważ możemy ją zakupić w marketach budowlanych, ale też w sklepach z chemią budowlaną.

Farba do płytek w wersji akrylowej może być zakupiona we wspomnianej odmianie dwa w jednym, tak aby nie kupować osobno farby gruntującej. Zastosowanie takiego produktu sprawia, że:

  • uzyskuje się powłokę odporną na szkodliwe działanie wilgoci oraz zarysowania,
  • inwestuje się w farbę, która wyróżnia się lekkością oraz uniwersalnością,
  • uzyskana powłoka jest łatwa w czyszczeniu i nie mamy problemów z jej regularną pielęgnacją.

Przeznaczona przede wszystkim do użytku domowego. Do jej pielęgnacji możemy stosować rozmaite detergenty, więc nie mamy pod tym kątem absolutnie żadnych ograniczeń. To dobra informacja dla tych osób, które lubią dbać w swoim domu o porządek i ład. Farba akrylowa nadaje się zwłaszcza do malowania płytek ceramicznych, więc jeśli ten typ kafelków posiadamy w mieszkaniach śmiało możemy zdecydować się na jej zakup. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować nią również płytki gresowe, szklane i terakotę. To strzał w dziesiątkę i trudno znaleźć na rynku bardziej uniwersalne rozwiązanie, które pozytywnie nas zaskoczy.

Jeśli zależy nam na uzyskaniu niesamowitego efektu wizualnego powinniśmy przyłożyć się do właściwego przygotowania podłoża. W celu jej nałożenia zdecydujmy się na zastosowanie pędzla, wałka lub też metody natryskowej. Porozmawiajmy na ten temat z doświadczonymi specjalistami, a takie osoby na pewno podpowiedzą nam, które rozwiązania są w naszym przypadku najbardziej wskazane.

jak pomalować płytki

Farby poliuretanowe – tworzenie powłok, które są trudne do uszkodzenia

Alternatywnym wyborem dla farb akrylowych są niewątpliwie farby poliuretanowe, które w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność. Wykorzystuje się w nich odpowiednio dobrane żywice poliuretanowe. Zazwyczaj powstają na bazie rozpuszczalnika, lecz warto zapoznać się dokładniej z ich składem, aby mieć pełną świadomość tego, na co przeznaczamy swoje pieniądze.

Farba do płytek w wersji poliuretanowej ma wiele zalet, w tym:

  • twardość,
  • tworzenie trudnej do zadrapania i porysowania powłoki.

Nie brakuje również istotnej wady, a mianowicie ten typ farby odznacza się dość duszącym zapachem, który może nam nieco przeszkadzać. Z racji tego zaleca się stosować farbę poliuretanową jedynie w tych pomieszczeniach, w których znajdują się okna lub sprawne systemy wentylacyjne. Pomalowane pomieszczenie należy jak najszybciej wywietrzyć (robiąc to przez odpowiednio długi czas). Jeśli mamy w domach małe dzieci lub też przebywają w nich seniorzy zdecydujmy się na zainwestowanie w inne materiały do malowania.

Przed wypróbowaniem farby poliuretanowej powinniśmy zapoznać się z informacjami, które są zawarte na etykiecie konkretnego produktu. Dzięki temu dowiemy się, w jaki sposób z niej korzystać oraz jakich efektów możemy po niej oczekiwać. To przydatna wiedza, pozwalająca nam na wybranie najkorzystniejszych produktów do malowania kafelków. Farby poliuretanowe są ciekawym wyborem ze względu na swoją podwyższoną odporność na promieniowanie UV. Można je łączyć z płytkami ceramicznymi i glazurą, ale równie dobrze można z nich skorzystać na zewnątrz budynku, np. w trakcie malowania tarasu lub płytek balkonowych. Radzą sobie ze zmiennymi temperaturami, a poza tym wykazują się szerokim spektrum zastosowania. To czyni je kuszącą propozycją dla niezdecydowanych domowników.

Farby polimocznikowe – idealne do kuchni oraz łazienek

W sytuacji, gdy poszukujemy idealnej farby do płytek do kuchni oraz łazienek powinna nas zainteresować wersja polimocznikowa. To jeden z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów farb o charakterze dwuskładnikowym. Znajdują się w nich przede wszystkim żywice polimocznikowe, dzięki którym uzyskana powłoka:

  • jest odporna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne,
  • jest odporna na działanie wody,
  • radzi sobie z uderzeniami,
  • jest błyszcząca, gładka oraz bardzo łatwa w codziennym czyszczeniu.

To kilka podstawowych zalet, które przemawiają za tym, aby zastosować ten typ farby w swoich pomieszczeniach. Farba do płytek polimocznikowa idealnie współpracuje z terakotą, glazurą, gresem oraz ceramiką, więc stawiając na nią ma się stuprocentową gwarancję uniwersalności. Dodatkowym atutem takich materiałów jest ich krótki czas schnięcia. Całkowitą twardość można uzyskać nawet przed upływem 24 godzin.

Dzięki temu, że farba jest uniwersalna możemy ją stosować nie tylko wewnątrz swoich mieszkań, ale też w warunkach zewnętrznych, np. wtedy, gdy chcemy pomalować taras. Poza tym materiał sprawdzi się przy malowaniu podłóg.

płytki pomalowane na biało

Farby epoksydowe – różne rozwiązania aranżacyjne oraz inwestycja we własny komfort

Farby epoksydowe dają nam gwarancję zastosowania różnych rozwiązań aranżacyjnych. Poza tym jest to inwestycja w nasz komfort, więc nie bójmy się stawiać na tak popularne produkty. Z łatwością znajdziemy je w supermarketach budowlanych, a ich cena nie powinna przekroczyć naszych aktualność możliwości finansowych.

Farba do płytek w wersji epoksydowej to produkt na bazie rozpuszczalnika i wody, w którym znajdziemy żywicę epoksydową. Można ją nakładać:

  • natryskowo,
  • wałkiem,
  • pędzlem.

Musimy pamiętać o tym, że są to farby o nieco podwyższonym wskaźniku gęstości, więc nie będzie się ich nam łatwo nakładało. Możemy zatrudnić doświadczonych fachowców, którzy mają wprawę w realizowaniu takich prac i poradzą sobie nawet z takim wyzwaniem. Farba epoksydowa zazwyczaj nie wymaga zastosowania farby gruntującej, ponieważ jest to produkt dwuskładnikowy.

Jedną z istotniejszych informacji na temat farb do płytek w odmianie epoksydowej jest to, że potrzebują około 6-7 dni na całkowite wyschnięcie. Musimy uzbroić się w cierpliwość, lecz efekt naszych prac będzie piorunujący. Tworzona powierzchnia będzie trwała, odporna na szorowanie i mycie, błyszcząca, a do tego wykończona matowo lub satynowo. Ostateczny wybór należy do nas samych. Farba nie będzie wchodzić w szkodliwą reakcję z popularnymi środkami chemicznymi lub detergentami. Domownicy nie powinni mieć żadnych problemów z tym, aby zająć się jej poprawną pielęgnacją.

Atutem farb do płytek w tej wersji jest to, że nadają się do malowania płytek szklanych, gresowych, ceramicznych oraz terakoty i glazury. Możemy liczyć na pełną uniwersalność oraz osiągnięcie zamierzonych efektów. Jeśli chcemy mieć pewność, że taka inwestycja zakończy się wielkim sukcesem zawsze możemy postawić na dodatkową warstwę lakieru poliuretanowego (bezbarwnego).

Epoksydowe farby zaskoczą użytkowników wygodą stosowania, ale też tym, że są praktycznie bezwonne. Nie ma więc żadnych kłopotów z tym, aby stosować je w pomieszczeniach, w których na co dzień mogą przebywać osoby starsze lub nieco mniejsze dzieci. W związku z tym takie materiały w krótkim czasie stały się jednymi z bardziej popularnych na całym rynku i łatwo się w nie wyposażyć.

Wybór farby do płytek – kilka słów podsumowania

Jak widać wybór farby do płytek wcale nie musi być łatwy, ale z odpowiednim wsparciem fachowców da się osiągnąć pełen sukces. Nie warto bazować jedynie na swojej wiedzy zwłaszcza, gdy nie jest ona wystarczająco rozbudowana. Porównanie między sobą konkretnych produktów do malowania płytek sprawi, że podjęta przez nas decyzja będzie racjonalna i prawidłowa.

Przy wybieraniu farb do płytek skupmy się na tym, jaki ma ona skład oraz jaką powłokę stworzy na malowanej powierzchni. To dwa najważniejsze aspekty, których nie powinniśmy pomijać w naszych rozważaniach. Farby muszą wykazywać się doskonałą przyczepnością do podłożą, łatwością w czyszczeniu oraz wygodą stosowania. Dzięki temu będą mogły z nich korzystać nawet te osoby, które nigdy wcześniej nie malowały płytek, ale nie chcą przeprowadzać generalnych remontów w swoich mieszkaniach.

Nie każda farba będzie pasować do posiadanego przez nas rodzaju płytek, dlatego też sprawdźmy informacje pochodzące od producenta i zapoznajmy się z przeznaczeniem konkretnego materiału. Niektóre farby będą stosowane przy płytkach gresowych, a inne w połączeniu z ceramiką. Do wyboru mamy obecnie cztery podstawowe propozycje, a konkretniej są to farby: epoksydowe, akrylowe, poliuretanowe i polimocznikowe. Większość z tych farb wykazuje się zastosowaniem dwóch składników, a więc łączą w sobie właściwości farby dekoracyjnej i podkładowej. Nie będziemy musieli kupować dodatkowego produktu gruntującego.

Farba do płytek ma sprostać naszym wszystkim oczekiwaniom. Farby akrylowe są lekkie, a stworzona powłoka jest odporna na zarysowania oraz szkodliwe działanie wilgoci. Poza tym łatwo się ją czyści, a produkt można swobodnie łączyć z płytkami ceramicznymi i szklanymi, terakotą oraz gresem. Farby poliuretanowe wykazują się niezwykłą twardością, a poza tym powłoka będzie odporna na zarysowania i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Cechują się jedną podstawową wadą, a mianowicie wydzielają duszący zapach, dlatego należy je stosować jedynie w pomieszczeniach z systemami wentylacyjnymi i oknami.

Ciekawą alternatywę dla dwóch powyższych rozwiązań stanowią farby epoksydowe i polimocznikowe. Pierwsze z nich nakłada się natryskowo lub przy pomocy wałka i pędzla. Są uniwersalne i możemy je łączyć z płytkami szklanymi, ceramicznymi i gresowymi oraz z terakotą i glazurą. Malowana powierzchnia może być wykończona satynowo lub matowo i jest bardzo błyszcząca oraz całkowicie odporna na szorowanie. Farby polimocznikowe radzą sobie z uderzeniami, bardzo szybko schną (nawet do 24 godzin), a poza tym są odporna na działanie wody i łatwo się je czyści.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *