Popularne

Artykuł

Inne

Filtry do gazu: gdzie i w jakim celu się je stosuje?

Filtry do gazu: gdzie i w jakim celu się je stosuje?

Bezpieczeństwo użytkowania i bezawaryjność instalacji gazowej są ściśle uzależnione od sprawności jej poszczególnych elementów, nawet tych najdrobniejszych. Dobrym przykładem będą tutaj filtry do gazu, których nie może zabraknąć w żadnej poprawnie wykonanej instalacji. Te niepozorne akcesoria gazowe znajdują zastosowanie zarówno w instalacjach domowych, jak i profesjonalnych. Ich funkcji przyglądamy się w naszym artykule.

Czym jest filtr do gazu?

Filtr to gazu to, jak sama nazwa wskazuje, akcesorium służące filtracji gazu dostarczanego do instalacji gazowej (najczęściej jej wewnętrznego odcinka, znajdującego się w budynku). Zwyczajowo filtr montujemy na fragmencie instalacji doprowadzającym gaz do zasilanych nim urządzeń, jak kocioł grzewczy, bojler gazowy, przepływowy ogrzewacz wody itp.

To warto wiedzieć

Filtr chroni również inne elementy instalacji gazowej, jak reduktory czy gazomierze.

Ważna rola filtra gazu

Celem stosowania filtrów gazowych jest zminimalizowanie ryzyka przedostania się różnego rodzaju zanieczyszczeń do dalszych odcinków instalacji i tym samym do przyłączonych do niej urządzeń. Zanieczyszczenia mogą pochodzić nie tylko z niskiej jakości paliwa gazowego, ale także znajdować się wewnątrz starych rur.

Można zatem napisać, że stosowanie filtrów gazu na etapie budowy instalacji gazowej jest konieczne i stanowi istotny wkład w bezpieczeństwo urządzeń zasilanych paliwem gazowym. Brak filtrów na przyłączach ww. urządzeń groziłby wystąpieniem poważnych problemów, jak chociażby:

  • Uszkodzenie elektroniki sterującej pracą urządzenia;
  • Uszkodzenie elementów mechanicznych;
  • Problemy z zapłonem;
  • Zbyt niskie ciśnienie gazu (w efekcie czego urządzenie będzie przechodzić w tryb serwisowy);

Zanieczyszczenia mechaniczne znajdujące się i w paliwie gazowym, i w samej instalacji, mogą narobić poważnych szkód. Najlepszym sposobem na wyeliminowanie takiego ryzyka jest zastosowanie dobrych filtrów do gazu, których koszt jest w zasadzie pomijalny w sumarycznym koszcie wykonania całej instalacji gazowej.

To jest ważne

Choć filtry do gazu stosuje się w każdej instalacji, niezależnie od rodzaju zasilającego paliwa gazowego, to jednak jest to szczególnie istotne w przypadku gazu płynnego (LPG). Jakość tego gazu często pozostawia wiele do życzenia, dlatego korzystając z LPG np. do ogrzewania domu, zawsze należy zadbać o zastosowanie markowych filtrów do gazu.

Jakie filtry do gazu wybrać?

Filtry do gazu zawsze dobiera się do konkretnej instalacji, co powinno zostać przewidziane już na etapie jej projektowania. Zwykle odpowiada za to wykonawca instalacji, który mając wieloletnie doświadczenie rekomenduje inwestorowi sprawdzone przez siebie, niezawodne filtry.

Z kolei wybierając filtry na własną rękę, warto kierować się tutaj rekomendacjami sprzedawcy, który przecież najlepiej wie, czy dane filtry spełniają oczekiwania jego klientów (czy np. nie wracają często na reklamację).

Ważnym kryterium wyboru jest rodzaj filtra do gazu. Tutaj najpopularniejsze są tzw. filtry skośne wykonane z mosiądzu i wyposażone we wkład filtracyjny ze stali nierdzewnej. Wspomnijmy również o filtrach gazowych z obrotowym kołnierzem, których zaletą jest to, że można je montować w dowolnej pozycji.

Gdzie kupisz filtry do gazu?

Markowe filtry do gazu czołowych producentów są dostępne w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX, specjalizującego się w sprzedaży m.in. akcesoriów gazowych, urządzeń pomiarowych czy akcesoriów ochrony PPOŻ.

W ofercie SORBEX znajdziesz wyłącznie filtry do gazu spełniające europejskie normy jakościowe, co pozwala stosować je w nowych i modernizowanych instalacjach gazowych, bez obaw o ich trwałość, precyzję filtracji oraz oczywiście bezpieczeństwo ich użytkowania. Przykładowo: SORBEX oferuje filtry w najpopularniejszym rozmiarze 1 cala, które są przeznaczone do wychwytywania zanieczyszczeń mechanicznych o wielkości do 0,2 mm.

W sklepie internetowym SORBEX kupisz filtry do gazu w najpopularniejszych i tych mniej typowych rozmiarach, jak również wkłady filtracyjne czy filtry w wersji kątowej (dostępne na indywidualne zamówienie). Szczegóły sprawdź na sorbex.pl.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *