Popularne

Artykuł

Inne

Frezarka górnowrzecionowa – jej zastosowanie, wady i zalety

Frezarka górnowrzecionowa – jej zastosowanie, wady i zalety

Wśród wielu elektronarzędzi, z których równie chętnie korzystają zarówno profesjonaliści, jak i majsterkowicze, warto zwrócić uwagę na frezarki górnowrzecionowe. To urządzenie, które szczególnie przyda się tym użytkownikom, którzy lubią dopracować swoje wyroby z drewna w najdrobniejszym szczególe. Jakie możliwości daje frezarka górnowrzecionowa? Do czego można jej użyć i jak wybrać najlepszy dla siebie model?

Czym jest frezarka górnowrzecionowa?

Przeznaczeniem frezarki górnowrzecionowej jest obróbka wiórowa wykonywana na materiałach drewnianych (oczywiście istnieją również modele do frezowania tworzyw sztucznych i metali). Najważniejszym elementem budowy urządzenia jest wrzeciono z głowicą, w której osadzony jest frez. Wrzeciono wykonuje ruch obrotowy, natomiast znajdujący się na stole materiał obrabiany – ruch posuwisty. W ten sposób powstają frezy.

Zastosowanie frezarki górnowrzecionowej

Do czego służą frezarki? Przeznaczona jest ona do obróbki drewna – daje możliwość wykonywania ozdobnych krawędzi, rowków czy frezowania krzywizn. Z tego jest elektronarzędziem, które stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia warsztatów stolarzy oraz zakładów meblarskich. Ale korzystają z niej również osoby zajmujące się wykańczaniem wnętrz – także własnych domów.

Frezarka górnowrzecionowa – zalety

Jedną z najważniejszych zalet, jakie ma frezarka górnowrzecionowa, jest łatwość jej obsługi – frezowanie nie wymaga od użytkownika ani siły, ani szczególnego znawstwa. Wrzeciono i frezy znajdują się nad stołem, a materiał obrabiany jest od góry, co zwiększa wygodę i precyzję pracy. Niektóre modele można obsługiwać używając jednej ręki.

Na rynku dostępne są całe zestawy frezów, które pozwalają na wykonanie w drewnie różnej głębokości i szerokości rowków (pamiętaj jednak, że głębokość frezowania zależy również od możliwości samej frezarki). Szeroka paleta frezów obejmuje też różne ich kształty, co pozwala precyzyjnie dopasować je do planowanego wykończenia krawędzi lub żłobień.

Frezarka górnowrzecionowa dostępna jest w bardzo szerokiej gamie modeli dla profesjonalistów oraz hobbystów. Zawsze jednak warto wybierać produkty wysokiej jakości, np. frezarki Festool – są odporne na obciążenia, wykonane z dobrej klasy materiałów i o dużych zakresach regulacji frezowania.

Frezarka górnowrzecionowa – wady

Czy frezarka górnowrzecionowa ma jakieś wady? Oczywiście, jak każdy inny sprzęt. Modele hobbystyczne nie nadają się do frezowania seryjnego, a ich funkcjonalność jest ograniczona. Są też mniej odporne na obciążenia, co oznacza, że mogą nie poradzić sobie z zadaniem obróbki drewna bardzo twardych gatunków – bukiem, grabem czy hebanem.

Rozważając zakup frezarki górnowrzecionowej trzeba też pamiętać, że frezowanie bardzo dużych lub grubych fragmentów materiałów może być trudne i mało komfortowe, choć oczywiście nie jest niemożliwe.

Jak kupić dobrej jakości frezarkę?

Planujesz zrobić remont swojego mieszkania i samodzielnie wykonać ozdobne półki, regał i ramę łóżka? A może chcesz wykończyć drewniane balustrady tarasu lub elementy altany ogrodowej oryginalnymi wzorami? Jeśli tak, koniecznie sprawdź jak wybrać frezarkę górnowrzecionową aby spełniła wszystkie Twoje oczekiwania.

frezarka do drewna, wzory wykonane w materiale

 

Moc silnika i wydajność

Od niej zależy prędkość obrotowa, czyli częstotliwość pełnego obrotu. Im jest wyższa, tym wydajność frezarki górnowrzecionowej jest lepsza.

Parametry pracy i niezbędne funkcje frezarki

Jeśli zastanawiasz się nad frezarką, musisz wiedzieć, że nie tylko prędkość obrotowa i moc silnika mają wpływ na tempo, efektywność i komfort pracy. Nowoczesna frezarka górnowrzecionowa powinna być wyposażona również w system odsysania pyłu, dzięki któremu miejsce pracy będzie doskonale widoczne, a jego otoczenie – czyste. Przyda się również osłona przeciwpyłowa, Twoje oczy będą bezpieczne dzięki niej.

Warto mieć model wyposażony także w blokadę wrzeciona, która pozwala na błyskawiczną zmianę frezów bez konieczności używania wielu kluczy. Sprawdź jaką średnicę ma tuleja zaciskowa w wybranym modelu i w razie konieczności zamów dodatkową. Kolejna sprawa to regulacja obrotów, która pozwala w pełni cieszyć się możliwościami frezarki i dostosować pracę urządzenia do aktualnego obciążenia (np. twardości materiału oraz typu frezu) tak, aby nie uszkodzić silnika. Regulacja obrotów może być skokowa lub płynna – płynna daje szersze możliwości.

Akcesoria dodatkowe

Frezarka górnowrzecionowa nie będzie spełniała swojego zadania, jeśli nie dokupisz do niej zestawu frezów. Przydać Ci się mogą również szyny prowadzące – to wykonana z aluminium prowadnica lub zestaw prowadnic, dzięki którym ustabilizujesz obrabiany materiał na stoliku frezarki tak, aby nie przesuwał się.

Stolik to kolejne bardzo praktyczne akcesorium, choć jego zakup nie jest oczywiście koniecznością – da się przecież pracować na zwykłym stole warsztatowym. Jeśli jednak możesz, zdecyduj się na jego zakup – wyposażony jest w regulowany, uniwersalny uchwyt, dzięki któremu frezarka ani drgnie w czasie pracy. Bardziej profesjonalne modele mają zainstalowane podłączenia systemu odsysania pyłu, rowek do mocowania ograniczników i inne funkcjonalne dodatki.

Podsumowanie

Teraz już wiesz czym jest frezarka górnowrzecionowa, jakie jest jej zastosowanie oraz w jaki sposób wybrać model, który sprawdzi się w Twoim warsztacie. 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *