Popularne

Artykuł

Inne

Gąsienice gumowe – co warto wiedzieć?

Gąsienice gumowe – co warto wiedzieć?

Gąsienice gumowe, stanowią alternatywę dla standardowych stalowych podwozi gumowych. Warto jednakże wiedzieć, że nie w każdym przypadku gąsienica gumowa może zastąpić tą zrobioną ze stali. Jeżeli chodzi o zastosowanie gąsienicy gumowej, to jest ono zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku, niż zastosowanie gąsienicy stalowej. Wyróżnia się ona zwiększoną mobilnością, czy też zminimalizowanym poziomem hałasu. Co trzeba wiedzieć na temat tych gąsienic?

Czym są gąsienice gumowe?

Gąsienice gumowe, to po prostu dwuwarstwowa część układu jezdnego maszyn budowlanych. Są one nakładane na koła koparki, czy też innej maszyny budowlanej. Ten właśnie element jest szczególnie kluczowy, ponieważ jest odpowiedzialny za przenoszenie siły względem podłoża. Trzeba również powiedzieć, że gąsienice gumowe również mają stalowe elementy, a zaliczyć można do nich płyty oraz kordy, które występują w formie taśmy stalowej. To właśnie zewnętrzna część gąsienicy jest pokryta ogumieniem, które jest naprawdę bardzo ważne. Jednocześnie trzeba się dobrze zastanowić, czy rzeczywiście taka właśnie gąsienica jest nam potrzebna. Na terenie trudnym i wymagającym lepiej sprawdzić mogą się gąsienice stalowe. Jednakże nie musimy się martwić, ponieważ gąsienice gumowe, dobrze sprawdzą się na trudnym  terenie, a jednocześnie tak bardzo go nie zniszczą. Najczęściej są one wykorzystywane do koparek, które będą pracować na pracach budowy, na przykład przy rozkopach.

Kiedy użyć gąsienicy gumowej?

Zdecydowanie najczęściej gumowe gąsienice są wykorzystywane w mniejszych maszynach budowlanych, takich jak miniładowarki, czy też minikoparki. Są one lekkie, a co za tym idzie elementy podwozia są mniej obciążone i pracują w lżejszych warunkach. Oczywiście tego typu gąsienice są też w maszynach budowlanych, ale nie w każdym przypadku ich użycie jest w pełni uzasadnione.

Zalety stosowania gumowych podwozi gąsienicowych

Główną zaletą, jaką wyróżniają się gąsienice gumowe, jest przede wszystkim łatwość eksploatacji. Są one praktycznie bezobsługowe, a wymieniamy je, kiedy już się zużyją. Następną zaletą jest procenta jednoelementowa konstrukcja, która sama w sobie nie wymaga serwisu. Nieco inaczej jest w przypadku gąsienic stalowych, gdzie całą konstrukcję tworzą elementy, takie jak płytki jezdne, łańcuchy, mocowania, czy też wiele innym. Wtedy większa liczba elementów wymaga stałego dozoru oraz serwisu, co niekiedy może być naprawdę bardzo ciężkie, tym bardziej że jakaś część może popsuć się w najmniej oczekiwanym momencie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *