Gąsienice gumowe, stanowią alternatywę dla standardowych stalowych podwozi gumowych. Warto jednakże wiedzieć, że nie w każdym przypadku gąsienica gumowa może zastąpić tą zrobioną ze stali. Jeżeli chodzi o zastosowanie gąsienicy gumowej, to jest ono zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku, niż zastosowanie gąsienicy stalowej. Wyróżnia się ona zwiększoną mobilnością, czy też zminimalizowanym poziomem hałasu. Co trzeba wiedzieć na temat tych gąsienic?
Spis treści
Czym są gąsienice gumowe?
Gąsienice gumowe, to po prostu dwuwarstwowa część układu jezdnego maszyn budowlanych. Są one nakładane na koła koparki, czy też innej maszyny budowlanej. Ten właśnie element jest szczególnie kluczowy, ponieważ jest odpowiedzialny za przenoszenie siły względem podłoża. Trzeba również powiedzieć, że gąsienice gumowe również mają stalowe elementy, a zaliczyć można do nich płyty oraz kordy, które występują w formie taśmy stalowej. To właśnie zewnętrzna część gąsienicy jest pokryta ogumieniem, które jest naprawdę bardzo ważne. Jednocześnie trzeba się dobrze zastanowić, czy rzeczywiście taka właśnie gąsienica jest nam potrzebna. Na terenie trudnym i wymagającym lepiej sprawdzić mogą się gąsienice stalowe. Jednakże nie musimy się martwić, ponieważ gąsienice gumowe, dobrze sprawdzą się na trudnym terenie, a jednocześnie tak bardzo go nie zniszczą. Najczęściej są one wykorzystywane do koparek, które będą pracować na pracach budowy, na przykład przy rozkopach.
Kiedy użyć gąsienicy gumowej?
Zdecydowanie najczęściej gumowe gąsienice są wykorzystywane w mniejszych maszynach budowlanych, takich jak miniładowarki, czy też minikoparki. Są one lekkie, a co za tym idzie elementy podwozia są mniej obciążone i pracują w lżejszych warunkach. Oczywiście tego typu gąsienice są też w maszynach budowlanych, ale nie w każdym przypadku ich użycie jest w pełni uzasadnione.
Zalety stosowania gumowych podwozi gąsienicowych
Główną zaletą, jaką wyróżniają się gąsienice gumowe, jest przede wszystkim łatwość eksploatacji. Są one praktycznie bezobsługowe, a wymieniamy je, kiedy już się zużyją. Następną zaletą jest procenta jednoelementowa konstrukcja, która sama w sobie nie wymaga serwisu. Nieco inaczej jest w przypadku gąsienic stalowych, gdzie całą konstrukcję tworzą elementy, takie jak płytki jezdne, łańcuchy, mocowania, czy też wiele innym. Wtedy większa liczba elementów wymaga stałego dozoru oraz serwisu, co niekiedy może być naprawdę bardzo ciężkie, tym bardziej że jakaś część może popsuć się w najmniej oczekiwanym momencie.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?