Olej znajdujący się w silniku samochodowym pełni niezwykle ważną rolę. Służy do smarowania obracających i przesuwających się elementów i doprowadzania do miski olejowej dużej części ciepła, wytwarzanej podczas spalania paliwa. Dlatego też nawet nowe samochody wymagają tego, aby czasem zajrzeć pod maskę i sprawdzić poziom oleju w silniku.
Spis treści
Jakie są konsekwencje nieuzupełnienia oleju w odpowiednim czasie?
Kierowca, który widzi na kokpicie czerwoną kontrolkę, powinien od razu zareagować. Sygnalizuje ona brak smarowania, co oznacza, że przegapiło się moment sprawdzenia i uzupełnienia poziomu oleju samochodowego w silniku. Konsekwencje są spore, ponieważ nawet krótka praca silnika w takich warunkach może momentalnie zniszczyć silnik. Co trzeba przygotować, aby sprawdzić poziom oleju? Przede wszystkim do pomiaru służy wskaźnik prętowy, który przez wiele osób nazywany jest potocznie bagnetem. Jest on pokryty znakami, które odpowiadają minimalnej oraz maksymalnej wartości poziomu oleju w misce olejowej. Jeśli ilość waha się między dwoma znakami, oznacza to, że powinna ona starczyć na około pięćdziesiąt godzin pracy silnika w normalnych warunkach. Z tego względu olej warto sprawdzać co 500 – 1000 przejechanych kilometrów i w razie potrzeby mieć go przy sobie, aby dolać odpowiednią ilość. Niedotarte silniki w nowych samochodach mogą na początku spalać więcej oleju podczas pierwszych kilometrów, o czym warto pamiętać. W zależności od modelu i rodzaju auta bagnet może wyglądać trochę inaczej. Najczęściej spotyka się go w kolorach: żółtym, czerwonym lub czarnym.
Jak sprawdzić poziom oleju?
Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać, jest otwarcie maski samochodu. Należy tutaj pamiętać, że olej sprawdza się przy chłodnym silniku, czyli co najmniej godzinę od ostatniej jazdy. Robi się to po to, aby olej mógł spłynąć do miski, nie przekłamując tym samym wyników. Samochód powinien również stać na płaskiej, poziomej powierzchni dla lepszego odczytu. Po otworzeniu maski należy znaleźć bagnet i wyciągnąć go. Warto mieć przy sobie szmatkę lub papierowy ręcznik, aby nie zabrudzić się olejem i wytrzeć bagnet do sucha. Po wytarciu trzeba wsunąć go na swoje miejsce i wyciągnąć. Teraz przyszedł czas na sprawdzenie wskaźników minimum i maksimum. Odpowiednia ilość oleju nie powinna spadać poniżej kredki minimum, a optymalną jest środek między dwoma wartościami. Na koniec trzeba schować bagnet na miejsce, sprawdzając, czy jest on dobrze wsunięty i zakręcony. Jeśli nie będzie dokładnie zabezpieczony, przez otwór kontrolny wydmuchany zostanie olej znajdujący się w pojeździe. Wymiana oleju dotyczy również jednośladów. Szukając części motocyklowych, można znaleźć wysokiej jakości oleje do silników, które posłużą do auta oraz do motocykla. Samo sprawdzenie oleju nie jest rzeczą skomplikowaną i nie zajmuje dużo czasu, a ma ogromny wpływ na pracę samochodu i dbałość o najważniejsze podzespoły. Jeśli kierowca nie może poradzić sobie z odczytem, dobrze jest poprosić kogoś o pomoc.
Podobne artykuły
Jak wybrać materacyk dla dziecka – wskazówki i porady
Spokojny i bezpieczny sen malucha to jedna z kluczowych kwestii dla zdrowego rozwoju od pierwszych dni życia. Na jego jakość…
Dlaczego warto zainwestować w taśmy LED neon?
Właściciele firm często zastanawiają się, jak zwrócić uwagę potencjalnych klientów na swoją markę. W osiągnięciu tego efektu mogą im pomóc…
Zlewozmywaki stalowe – klasyka i trwałość
Zlewozmywaki stalowe to od lat najczęstszy wybór w polskich kuchniach. Ich popularność wynika przede wszystkim z wytrzymałości, uniwersalności oraz przystępnej…
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Sekret stylowych wnętrz – Sztukateria wewnętrzna
Wnętrza z charakterem mają jedną wspólną cechę – dopracowane detale, które przyciągają wzrok i nadają przestrzeni wyjątkowy klimat. Jednym z…
Złote plakaty – luksusowy trend w dekoracji wnętrz
Za pomocą ściennych dekoracji można całkowicie odmienić wygląd dotychczasowej aranżacji salonu czy sypialni. Muszą to być jednak ozdoby, które są…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…