Olej znajdujący się w silniku samochodowym pełni niezwykle ważną rolę. Służy do smarowania obracających i przesuwających się elementów i doprowadzania do miski olejowej dużej części ciepła, wytwarzanej podczas spalania paliwa. Dlatego też nawet nowe samochody wymagają tego, aby czasem zajrzeć pod maskę i sprawdzić poziom oleju w silniku.
Spis treści
Jakie są konsekwencje nieuzupełnienia oleju w odpowiednim czasie?
Kierowca, który widzi na kokpicie czerwoną kontrolkę, powinien od razu zareagować. Sygnalizuje ona brak smarowania, co oznacza, że przegapiło się moment sprawdzenia i uzupełnienia poziomu oleju samochodowego w silniku. Konsekwencje są spore, ponieważ nawet krótka praca silnika w takich warunkach może momentalnie zniszczyć silnik. Co trzeba przygotować, aby sprawdzić poziom oleju? Przede wszystkim do pomiaru służy wskaźnik prętowy, który przez wiele osób nazywany jest potocznie bagnetem. Jest on pokryty znakami, które odpowiadają minimalnej oraz maksymalnej wartości poziomu oleju w misce olejowej. Jeśli ilość waha się między dwoma znakami, oznacza to, że powinna ona starczyć na około pięćdziesiąt godzin pracy silnika w normalnych warunkach. Z tego względu olej warto sprawdzać co 500 – 1000 przejechanych kilometrów i w razie potrzeby mieć go przy sobie, aby dolać odpowiednią ilość. Niedotarte silniki w nowych samochodach mogą na początku spalać więcej oleju podczas pierwszych kilometrów, o czym warto pamiętać. W zależności od modelu i rodzaju auta bagnet może wyglądać trochę inaczej. Najczęściej spotyka się go w kolorach: żółtym, czerwonym lub czarnym.
Jak sprawdzić poziom oleju?
Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać, jest otwarcie maski samochodu. Należy tutaj pamiętać, że olej sprawdza się przy chłodnym silniku, czyli co najmniej godzinę od ostatniej jazdy. Robi się to po to, aby olej mógł spłynąć do miski, nie przekłamując tym samym wyników. Samochód powinien również stać na płaskiej, poziomej powierzchni dla lepszego odczytu. Po otworzeniu maski należy znaleźć bagnet i wyciągnąć go. Warto mieć przy sobie szmatkę lub papierowy ręcznik, aby nie zabrudzić się olejem i wytrzeć bagnet do sucha. Po wytarciu trzeba wsunąć go na swoje miejsce i wyciągnąć. Teraz przyszedł czas na sprawdzenie wskaźników minimum i maksimum. Odpowiednia ilość oleju nie powinna spadać poniżej kredki minimum, a optymalną jest środek między dwoma wartościami. Na koniec trzeba schować bagnet na miejsce, sprawdzając, czy jest on dobrze wsunięty i zakręcony. Jeśli nie będzie dokładnie zabezpieczony, przez otwór kontrolny wydmuchany zostanie olej znajdujący się w pojeździe. Wymiana oleju dotyczy również jednośladów. Szukając części motocyklowych, można znaleźć wysokiej jakości oleje do silników, które posłużą do auta oraz do motocykla. Samo sprawdzenie oleju nie jest rzeczą skomplikowaną i nie zajmuje dużo czasu, a ma ogromny wpływ na pracę samochodu i dbałość o najważniejsze podzespoły. Jeśli kierowca nie może poradzić sobie z odczytem, dobrze jest poprosić kogoś o pomoc.
Podobne artykuły
Wymiana okien – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Wymiana okien w domu to poważna inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować. Wybór energooszczędnego rozwiązania oraz zadbanie o prawidłowy…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Folia grzewcza pod płytki. Korzyści z wyboru tego systemu
Ogrzewanie podłogowe można podzielić na: elektryczne, wodne i powietrzne. W tym tekście skupimy się na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym i wyjaśnimy,…
Jak urządzić biuro w domu? Porady i wskazówki do domowego biura
Centralną częścią każdego biura domowego jest biurko. Ważne jest, aby było dostosowane do wnętrza i odpowiednio zabezpieczone. Zamykane na kluczyk…
Trendy wnętrzarskie na nadchodzący sezon
Bycie na topie w kwestii trendów wnętrzarskich oznacza ciągły wyścig. Każdego roku w centrum uwagi są nowe kolory, fasony i…
Lustra nieregularne – modne wyposażenie wnętrz
Kiedyś lustra we wnętrzach domów i mieszkań służyły wyłącznie celom praktycznym. Zazwyczaj przeglądano się w nim przed wyjściem, dbano o…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Jak urządzić wąski przedpokój? Wybierz fototapety 3D i uzyskaj niesamowite efekty aranżacyjne!
Fototapety 3D odmieniły już niejeden wąski przedpokój, dzięki złudzeniom optycznym i efektowi trójwymiarowej głębi. Stosując trwałą, zmywalną tapetę trójwymiarową nie tylko…
Trendy wnętrzarskie na nadchodzący sezon
Bycie na topie w kwestii trendów wnętrzarskich oznacza ciągły wyścig. Każdego roku w centrum uwagi są nowe kolory, fasony i…
Wnętrze jak z filmu
Jest miłośnikiem kina? Lubisz nietypowe, nietuzinkowe rzeczy, a niektóre osoby z Twojego otoczenia uważają Cię za dziwaka? Marzysz o tym,…
Najnowsze komentarze
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
- Green Ania o Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?