Olej znajdujący się w silniku samochodowym pełni niezwykle ważną rolę. Służy do smarowania obracających i przesuwających się elementów i doprowadzania do miski olejowej dużej części ciepła, wytwarzanej podczas spalania paliwa. Dlatego też nawet nowe samochody wymagają tego, aby czasem zajrzeć pod maskę i sprawdzić poziom oleju w silniku.
Spis treści
Jakie są konsekwencje nieuzupełnienia oleju w odpowiednim czasie?
Kierowca, który widzi na kokpicie czerwoną kontrolkę, powinien od razu zareagować. Sygnalizuje ona brak smarowania, co oznacza, że przegapiło się moment sprawdzenia i uzupełnienia poziomu oleju samochodowego w silniku. Konsekwencje są spore, ponieważ nawet krótka praca silnika w takich warunkach może momentalnie zniszczyć silnik. Co trzeba przygotować, aby sprawdzić poziom oleju? Przede wszystkim do pomiaru służy wskaźnik prętowy, który przez wiele osób nazywany jest potocznie bagnetem. Jest on pokryty znakami, które odpowiadają minimalnej oraz maksymalnej wartości poziomu oleju w misce olejowej. Jeśli ilość waha się między dwoma znakami, oznacza to, że powinna ona starczyć na około pięćdziesiąt godzin pracy silnika w normalnych warunkach. Z tego względu olej warto sprawdzać co 500 – 1000 przejechanych kilometrów i w razie potrzeby mieć go przy sobie, aby dolać odpowiednią ilość. Niedotarte silniki w nowych samochodach mogą na początku spalać więcej oleju podczas pierwszych kilometrów, o czym warto pamiętać. W zależności od modelu i rodzaju auta bagnet może wyglądać trochę inaczej. Najczęściej spotyka się go w kolorach: żółtym, czerwonym lub czarnym.
Jak sprawdzić poziom oleju?
Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać, jest otwarcie maski samochodu. Należy tutaj pamiętać, że olej sprawdza się przy chłodnym silniku, czyli co najmniej godzinę od ostatniej jazdy. Robi się to po to, aby olej mógł spłynąć do miski, nie przekłamując tym samym wyników. Samochód powinien również stać na płaskiej, poziomej powierzchni dla lepszego odczytu. Po otworzeniu maski należy znaleźć bagnet i wyciągnąć go. Warto mieć przy sobie szmatkę lub papierowy ręcznik, aby nie zabrudzić się olejem i wytrzeć bagnet do sucha. Po wytarciu trzeba wsunąć go na swoje miejsce i wyciągnąć. Teraz przyszedł czas na sprawdzenie wskaźników minimum i maksimum. Odpowiednia ilość oleju nie powinna spadać poniżej kredki minimum, a optymalną jest środek między dwoma wartościami. Na koniec trzeba schować bagnet na miejsce, sprawdzając, czy jest on dobrze wsunięty i zakręcony. Jeśli nie będzie dokładnie zabezpieczony, przez otwór kontrolny wydmuchany zostanie olej znajdujący się w pojeździe. Wymiana oleju dotyczy również jednośladów. Szukając części motocyklowych, można znaleźć wysokiej jakości oleje do silników, które posłużą do auta oraz do motocykla. Samo sprawdzenie oleju nie jest rzeczą skomplikowaną i nie zajmuje dużo czasu, a ma ogromny wpływ na pracę samochodu i dbałość o najważniejsze podzespoły. Jeśli kierowca nie może poradzić sobie z odczytem, dobrze jest poprosić kogoś o pomoc.
Podobne artykuły
Ile kosztuje toaleta myjąca? Poznaj ceny tego rozwiązania
Jeśli rozważasz zakup toalety myjącej, pierwsze pytanie, jakie sobie zadajesz, to prawdopodobnie – ile to kosztuje? I słusznie. Różnice w…
Jaki kolor pościeli wybrać? Co sprawdzi się najlepiej w Twojej sypialni?
Wybór odpowiedniej pościeli to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Kolor pościeli wpływa na nasze samopoczucie, jakość snu i ogólną…
Okapy podszafkowe do zabudowy czy nowoczesne okapy CIARKO – sprawdź, które rozwiązanie lepiej pasuje do Twojej kuchni
W nowoczesnych kuchniach estetyka idzie w parze z funkcjonalnością. Coraz częściej od sprzętów AGD oczekuje się nie tylko wysokiej wydajności,…
Drzwi ukryte i kolorowe klamki – nowoczesne trendy nadające wnętrzom wyjątkowe wykończenie
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wskazują jasno: coraz większą rolę odgrywają detale, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Minimalizm nadal króluje…
Drzwi wewnątrzklatkowe z ościeżnicą – czy warto zainwestować w solidne rozwiązanie do mieszkania?
Bezpieczeństwo i komfort domowników to dziś jeden z najważniejszych priorytetów w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku lokali w budynkach wielorodzinnych szczególną…
Kuchnia w stylu „eko-luksus” – jak połączyć zrównoważony design z elegancją?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą, ale jednocześnie nie rezygnować z komfortu i piękna…
Nietypowe lustro do przedpokoju – jakie wybrać?
Lustro to nie tylko funkcjonalny element każdego przedpokoju, ale także ważny detal aranżacyjny, który może wpłynąć na całkowity odbiór wnętrza….
Zieleń w biurze – jak ogrody wertykalne, ściany z mchu i rośliny stabilizowane odmieniają przestrzeń pracy
Zieleń to nie tylko dekoracja – to narzędzie wspierające komfort, zdrowie i efektywność. Coraz więcej nowoczesnych przestrzeni biurowych sięga po…
Tapety sensoryczne dla przedszkolaka – pomysł na wspomaganie rozwoju dziecka przez wyjątkową aranżację wnętrza
Tapety sensoryczne to innowacyjne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach przestrzeni – dzieciach w wieku przedszkolnym….
Żyrandole – eleganckie i funkcjonalne
Żyrandole pełnią ważną funkcję w aranżacji wnętrz, łącząc estetykę z funkcjonalnością. To nie tylko źródła światła, ale również elementy dekoracyjne,…